عوارض چاقی برای كودكان

عوارض چاقی برای كودكان خشكشوئی آنلاین: چاقی و اضافه وزن به سرعت در بیشتر جوامع رو به رشد است كه سبب افزایش نگرانی های مختلفی در پیش بینی بروز بیماری های گوناگون در آینده ای نه چندان دور شده است.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، چاقی خود می تواند سنگ بنای ایجاد طیف وسیعی از بیماری های گوناگون مانند بیماری های قلب و عروق، دیابت، انواع سكته های مغزی و قلبی، بیماری های كبدی و سایر بیماری ها باشد.
از آنجائیكه سنین رشد و كودكی در بسترسازی سلامتی و بیماری فرد دارای اهمیت ویژه ای است، كنترل چاقی و اضافه وزن در این سنین از اهمیتی دو چندان برخوردار بوده و باید مورد توجه والدین باشد. یكی از باورهای غلط و متأسفانه رایج بین مردم این است كه چاقی كودكان را مطلوب می دانند و از سویی دیدگاه غلط دیگری وجود دارد كه وقتی فرزندشان به سن بلوغ می رسد مشكل اضافه وزن، خود به خود حل می شود و ضرورتی ندارد كه از كودكی به فكر آینده فرزندشان باشند، اما حقیقت این است كه اضافه وزن و چاقی كودكان نه تنها نشانه سلامتی نیست و الزاماً قرار نیست به هنگام بلوغ، تغییر وزن و بهبودی در وزن كودكان مشاهده شود، بلكه می تواند در رابطه با خیلی از بیماری های جسمی و روحی در آینده كودك باشد.
عوارض چاقی كودكان و نوجوانان تنها به اضافه وزن محدود نیست و تحقیقات انجام شده از آن حكایت می كند كه چاقی و اضافه وزن در كودكی و نوجوانی با بروز عوارض گوناگون در سیستم های مختلف بدن از قبیل افزایش فشارخون، اختلال در سطح چربی های خون و دیواره رگ های خونی، دیابت نوع دو، عوارض كلیوی، مشكلات تنفسی، افزایش ریسك كیست های تخمدان در دختران، كاهش توان جنسی در پسران و مشكلات استخوانی مرتبط می باشد.
یكی از بیماری هایی كه در سطح جهان به سرعت در حال افزایش می باشد و در كشور ما نیز دارای روند رو به رشدی است، سندروم متابولیك است. این بیماری مجموعه ای از عوامل خطرزای متابولیك است كه در یك فرد وجود دارند. از مجموعه نشانه های خطرزای در رابطه با این بیماری می توان به چاقی شكمی، افزایش كلسترول و تری گلیسیرید خون، كاهش میزان hdl خون، بالا بودن فشار و افزایش میزان قند خون را می توان نام برد.
یكی از مهم ترین ریشه های همه موارد مذكور اضافه وزن است كه می تواند متأثر از ژنتیك یا عادت غلط زندگی باشد. بااینكه بروز این بیماری با چاقی مادر نیز ارتباط دارد، اما تحقیقات اخیر بیان كننده احتمال بروز این بیماری در افراد لاغر نیز است. اما در مجموع تحقیقات انجام شده بر روی كودكان در ایران و سایر كشورها با سطح نمونه گیری بالا حاكی از افزایش احتمال این بیماری در كودكان چاق یا دارای چاقی شكمی است.
بنابر اعلام مركز تحقیقات رشد و نمو كودكان، بدیهی است با افزایش فعالیت بدنی و تحرك روزانه از یك سو و بهسازی عادت غذایی مانند كاهش مصرف چربی های اشباع، قندهای ساده، اسیدهای چرب ترانس، نمك مصرفی ضمن كنترل اضافه وزن و چاقی كودكان، خطر ابتلاء به این بیماری هم در كودكی و هم در بزرگسالی به طرز شایان توجهی قابل پیشگیری خواهد بود.
منبع:

1398/04/06
11:01:45
5.0 / 5
4771
تگهای خبر: بیماری , سلامت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین