گزارش میدانی خشكشوئی آنلاین از خرید لوازم ضروری دانش آموزان در كرمانشاه؛

هزینه مدرسه رفتن چقدر تمام می شود؟

هزینه مدرسه رفتن چقدر تمام می شود؟ به گزارش خشكشوئی آنلاین بازشدن مدارس و جنب و جوشی كه بین چند میلیون دانش آموز در سراسر كشور ایجاد می كند، با شلوغی بازار و انجام خریدهایی برای مدرسه رفتن همراه می باشد و البته هزینه هایی را هم به خانواده ها تحمیل می كند.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، مدرسه رفتن نیازمند خرید روپوش، كیف و كفش، لوازم تحریر، خرید كتاب درسی، شهریه ثبت نام و سایر هزینه های جانبی است كه در ساده ترین شرایط سر از حدود یك میلیون تومان درمی آورد.
اگر بخواهیم مدرسه رفتن های لاكچری برخی دانش آموزان را كه فقط میلیونها تومان هزینه ثبت نام در مدارس غیردولتی می دهند، كیف و كفش میلیونی می خرند و كیف هایشان پر از دفترهای فانتزی و لوازم تحریر برند و گران قیمت است را كنار بگذاریم، هزینه متوسط آماده كردن دانش آموزان برای رفتن به مدرسه برای خانواده ها بین حداقل یك تا چند میلیون تومان است.
ابتدایی ترین نیاز برای مدرسه رفتن ثبت نام در مدرسه است. باآنكه برخی مدارس غیرانتقاعی را انتخاب می كنند كه شهریه آن از حدود 2.5 میلیون تومان برای مقطع ابتدایی شروع می شود و تا بیشتر از 10 میلیون تومان برای مقطع دبیرستان برخی مدارس بالا می رود، اما اغلب دانش آموزان مدارس دولتی را انتخاب می كنند كه بر مبنای قانون، شهریه ندارد، اما برخی مدارس رقمی بین 200 تا 500 هزار تومان را با عناوین كمك به مدرسه و... دریافت می كنند.
روپوش مدرسه كه این روزها برای برخی مدارس پسرانه هم الزامی شده دومین نیاز دانش آموزان است كه قیمت مصوب دارد و بر مبنای نرخ دستمزد و قیمت پارچه از جانب تولیدی ها اعلام می شود.
لباس فرم مدارس بر مبنای سایز دانش آموزان قیمتی بین 60 تا 80 هزار تومان برای سایر كوچك تا نزدیك به 150 هزار تومان دارد و البته برای دانش آموزان دختر هم باید بسته به مقطع مدرسه و سایز هزینه 10 تا 16 هزار تومان قیمت مقنعه را هم اضافه كرد.
كیف و كفش مدرسه هم هزینه بزرگ دیگری است كه طیف قیمتی بسیار گسترده ای بر مبنای كیفیت، سایز، برند و... دارد.
كیف و كفش های مدرسه برخی دانش آموزان متمول میلیونی است، اما آنچه قشر متوسط دانش آموزان تهیه می كنند هزینه ای بین 80 تا 200 هزار تومان برای كفش مدرسه(بسته به نوع اسپرت یا معمولی بودن) و هزینه 45 تا 150 هزار تومانی برای كوله پشتی دارد.
البته كوله پشتی هایی در بازار هستند كه قیمت های 400 تا 500 هزار تومانی دارند و از چمدان های چرخ دار مسافرت دست كمی ندارند، اما به صورت معمول همه دانش آموزان از این مدل استفاده نمی كنند.
لوازم تحریر كه از سال قبل با افزایش قیمت زیادی خصوصا در بخش دفتر مواجه بوده هزینه دیگر مدرسه دانش آموزان است. هر دانش آموز برای مدرسه رفتن حداقل پنج دفتر، سه خودكار یا مداد، پاك كن، تراش و سایر لوازم جانبی را نیاز دارد.
قیمت هر دفتر هم بسته به تعداد برگ، نوع جلد، سیمی یا ساده بودن... هم از حدود چهار هزار تومان تا 20 هزار تومان است. قیمت مداد و خودكار هم از حداقل هزار تا دو هزار تومان آغاز می شود و تا 10 هزار تومان هم در بازار وجود دارد.
ساده ترین پاك كن و مدادتراش الان سه هزار تومان قیمت دارند و جامدادی كه دانش آموزان بخواهند لوازم التحریر خویش را در آن بگذارند هم از پنج تا هفت هزار تومان آغاز می شود و به 20 تا 30 هزار تومان می رسد.
مدرسه رفتن هزینه های جانبی دیگری هم مانند هزینه كتاب درسی و سرویس مدرسه، میان وعده ای كه دانش آموزان با خود می برند و... دارد كه همین موارد هم ماهانه حداقل بین 100 تا 200 هزار تومان پول می خواهد.
با احتساب همه این موارد و در شرایطی كه فرض نماییم اغلب دانش آموزان هزینه مدرسه غیرانتفاعی را نداشته باشند مدرسه رفتن برای خانواده های معمولی حداقل حدود یك میلیون تومان هزینه دارد كه تا چند میلیون تومان هم بالا می رود.
نایب رییس اتحادیه كتاب و لوازم تحریرفروشان كرمانشاه از افزایش قیمت چند برابری بعضی از انواع لوازم التحریر نسبت به سال قبل اطلاع داده و گفته، مدارس به رقیب كتابفروشی ها در عرضه لوازم تحریر تبدیل گشته اند.
محمد تقی زرشكیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به نزدیك شدن ایام بازگشایی مدارس و شروع خرید لوازم التحریر در بازار، اظهار نمود: به علت افزایش قیمت ها، خرید مردم به اندازه سال های گذشته نیست.
وی از افزایش قیمت حدود 200 درصدی انواع دفتر نسبت به سال قبل اطلاع داد و اضافه كرد: این گرانی بیشتر متاثر از قیمت كاغذ بوده است. دیگر انواع لوازم التحریر هم بین 80 تا 400 درصد نسبت به سال قبل گران شده است.
زرشكیان با اشاره به اینكه این گرانی فروش مغازه داران را تحت تاثیر قرار داده است، افزود: مشكلات مختلف دیگری هم داریم.
وی یكی از مهمترین این موارد را تداخل صنفی سایر واحدهای صنفی با لوازم تحریرفروشان در این ایام دانست و تصریح كرد: هر سال شاهد این معضل هستیم كه مغازه هایی كه در سایر ایام سال اجناس دیگر عرضه می كنند، در فصل بازگشایی مدارس به فروش لوازم التحریر روی می آورند.
نایب رییس اتحادیه لوازم تحریرفروشان كرمانشاه اظهار داشت: از جانب دیگر بساط دستفروشی لوازم تحریر هم در بازار اصلی شهر برپا می شود كه به كسادی بازار مغازه داران دامن می زند.
زرشكیان با اشاره به اینكه برگزاری نمایشگاه پاییزه هم مزید علت مشكلات لوازم تحریرفروشان شده، اضافه كرد: برگزاری نمایشگاه در این شكل كاری غیرقانونی می باشد كه هر سال شاهد آن هستیم، چونكه نمایشگاه صرفا باید محلی برای معرفی كالاها باشد، نه فروش آن.
وی تصریح كرد: از جانب دیگر آموزش و پرورش و مدارس هم به رقیب جدی ما تبدیل گشته اند و در مدارس عنوان می كنند كه تامین لوازم تحریر دانش آموزان را خودشان انجام خواهند داد.
نایب رییس اتحادیه لوازم تحریرفروشان كرمانشاه اظهار داشت: برخی مدارس غیرانتفاعی و هیات امنایی از آغاز سال تحصیلی هزینه لوازم تحریر را دریافت می كنند و مانع خرید این وسایل از جانب دانش آموزان می شوند.
زرشكیان از نتایج منفی مجموع این موارد برای كتابفروشی ها یاد كرد و افزود: مغازه داران از چند ماه قبل برای بازگشایی مدارس خرید می كنند و فعالیت سایر واحدهای غیرمجاز سبب می شود نتوانند فروش خوبی داشته باشند و چك هایشان برگشت بخورد.
منبع:

1398/06/27
14:26:46
5.0 / 5
4757
تگهای خبر: آموزش , پارچه , تولید , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین