تهدید منابع آبی گیلان با مشاهده یك گونه مهاجم بنام كاهوی آبی

تهدید منابع آبی گیلان با مشاهده یك گونه مهاجم بنام كاهوی آبی به گزارش خشكشوئی آنلاین مهر نوشت: مدیركل محیط زیست گیلان اظهار داشت: در پایش های دوره ای نیروهای محیط زیست گیلان گونه جدیدی از گیاهان مهاجم به نام «كاهوی آبی» در منابع آبی این استان مشاهده شده است.قربانعلی محمدپور در این زمینه اظهار نمود: در پایش های دوره ای نیروهای محیط زیست و همین طور گزارش های رسیده، بتازگی گونه جدید گیاهی به نام كاهوی آبی (Pistia stratiotes از خانواده Araceae ) در بعضی از استخرهای طبیعی استان مشاهده شده است.
محمدپور با اشاره به اینكه این گیاه آبزی شناور، بومی آبهای مناطق گرم بوده و گیاهی اكواریومی است كه در محیط طبیعی رها شده است، اضافه كرد: برگ های پهن كركدار و ریشه های افشان گیاه، آنرا روی سطح آب شناور می كند و به راحتی بوسیله پاجوش های جانبی تكثیر و همراه جریان آب جابجا می شود.
وی افزود: دمای مناسب برای رشد و تكثیر این گونه مهاجم بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد بوده اما در بازه دمایی ۱۷ تا ۳۵ درجه نیز می تواند زندگی كند.
مدیركل محیط زیست گیلان اشاره كرد: ورود، رشد و گسترش سریع این گیاه در منابع آبی برخی كشورها به معضلی جدی بدل شده و بنا بر این حمل و نقل و نگهداری آن ممنوع اعلا م شده است.
محمدپور با اشاره به اینكه این گیاه بعنوان گونه ای مهاجم قلمداد شده و قادر می باشد مواد مختلف آب را در خود جمع آوری و بعد از اتمام دوره زندگی به محیط آبی رهاسازی كند، اضافه كرد: كاهش تنوع زیستی آبزیان، كاهش نرخ زادآوری و بقای آبزیان از دیگر مخاطرات این گیاه است.
مدیركل حفاظت محیط زیست گیلان به تجارب منابع آب شیرین استان در مورد ورود گونه های غیر بومی نظیر آزولا و خصوصاً سنبل آبی كه هم اكنون به یك معضل اساسی در گیلان تبدیل گشته نیز اشاره و شهروندان خواست در صورت مشاهده این گیاه در منابع آبی، مراتب را به دستگاه های ذیربط اطلاع داده و از رها سازی خودسرانه هرگونه گیاه غیربومی خصوصاً گونه های آبی در منابع آبی جدا اجتناب كنند.
وی افزود: با عنایت به اهمیت سوژه و با مساعدت استاندار و سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، مصوبه شورای برنامه ریزی توسعه گیلان به منظور خرید یك دستگاه شناور دیگر برای جمع آوری گیاهان مهاجم سنبل آبی و كاهوی آبی از تالاب ها و آب بندان های استان ستاندن شده است.
۲۳۴۷۲۳۲


منبع:

1398/08/08
09:45:09
5.0 / 5
4662
تگهای خبر: آب , توسعه , دستگاه , شهروندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین