تحلیلی بر جنایت رخ داده در غرب استان تهران

چرا پسر 18 ساله خانواده اش را كشت؟

چرا پسر 18 ساله خانواده اش را كشت؟ به گزارش خشكشوئی آنلاین بامداد امروز در خبری اعلام گردید كه پسری 18 ساله با تصور اینكه والدینش برادر كوچكش را بیشتر از او دوست دارند، تمام اعضای خانواده اش را به قتل رسانده است، یك روانشناس به تحلیل ریشه ها و عوامل موثر در وقوع این جنایت پرداخته است.


سعیده امینی كاشانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این جنایت اظهاركرد: در خبر به دو سوژه اشاره شده بود كه از نظر تخصصی چندان نمی تواند همزمان با هم رخ داده باشد، یكی اینكه گفته شده بود این نوجوان دارای اختلال شخصیتی است و دیگر اینكه گفته شد كه از قبل برای ارتكاب جنایت برنامه ریزی كرده بود كه چنین موردی چندان محتمل نیست. چونكه اگر فردی دارای اختلال شخصیتی باشد نمی تواند از قبل برای یك جنایت برنامه ریزی كند.
وی با اشاره به اینكه دلیلهای مختلفی برای ارتكاب این جنایت و رسیدن فرد نوجوان به این مرحله وجود دارد، اشاره كرد: بطور كلی می توان اظهار داشت كه چارچوب خانواده و نوع تربیت و ارتباطات داخل خانواده از بچگی تا نوجوانی جزو مهم ترین عواملی است كه می تواند منجر به بروز یكسری اختلال های روانی در افراد شود. اختلالاتی كه می تواند از همان دوران تا دوران بزرگسالی و... نمود پیدا كند.
این روانشناس درباره اینكه این نوجوان تبعیض را دلیل اصلی اقدام خود دركشتن اعضای خانواده اش اعلام نموده است، اظهار داشت: خیلی از افراد انواع تبعیض را تجربه كرده اند، از تبعیض میان دو همكار تا تبعیض میان خود و خواهر و برادرشان. در این شرایط باید دید كه ذهنیت فرد در مورد تبعیض چه بوده است و چه چیزی سبب شده تا با چنین پدیده ای به خشن ترین شیوه ممكن رفتار كند.
امینی كاشانی در مورد اینكه برای جلوگیری از چنین اقداماتی چگونه باید رفتار كرد، اضافه كرد: معمولا اختلال های شدید از نوجوانی به بعد آغاز می شود و بهترین راه مقابله با آن و جلوگیری از چنین اقدامات خشونت آمیزی غربالگری است. این غربالگری باید در مدارس صورت گیرد و مشاوران داخل مدارس اختلالات را غربالگری كرده و برای حل آن اقدام نمایند.
این روانشناس با اشاره به اینكه علاوه بر مدرسه، خانواده و وزارت بهداشت هم در این زمینه مسئولیت هایی دارند، اظهار داشت: اما متاسفانه در این عرصه یا اقدامی صورت نمی گیرد یا اگر هم اقدامی صورت گیرد، به صورت مجزا از یكدیگر این فعالیت ها انجام می شود. متاسفانه در بیشتر مدارس ما روانشناسی كه قادر به تشخیص نشانه ها و علایم اختلال و مشكلات روانی باشد، حضور ندارد و عمده سهم مشاور به برنامه ریزی درسی و تشویق برای درس خواند بیشتر محدود می شود.
وی با تاكید بر اینكه روانشناسان باید در مدارس حضور داشته باشند، اشاره كرد: مواردی نظیر پرخاشگری، عصبانیت سریع و شدید و... جزو مواردی است كه بعنوان نشانه اختلال روانی شناخته می شود وبه راحتی هم قابل تشخیص می باشد، در مورد این همین نوجوان اگر نشانه های رفتاری اش شناسایی شده بود اساسا بوسیله صحبت و روانكاوی می شد از این جنایت جلوگیری كرد.
امینی كاشانی درمورد نقش خانواده ها نیز گفـت: خانواده ها هم اساسا وظایفی دارند كه ممكنست به دلایلی نظیر عدم آموزش و... نتوانند آنرا به درستی انجام دهند. در این پرونده فاصله سنی متهم به قتل و برادرش كوچكترش كه معتقد بوده بیشتر مورد توجه خانواده اش قرار دارد، حدود پنج شش سال است. اگر برگردیم به دوران كودكی متهم، این فرد با به دنیا آمدنش برادرش ناگهان متوجه شده كه دیگر پدر و مادرش فقط برای او نیستند و حالا باید محبت و حتی جسم آنها را با فرد دیگری شریك شود. خب طبیعی است كه كودك پنج ساله نمی تواند با چنین مساله ای كنار بیاید و بنا بر این هم ممكنست گرفتار ضربه های روحی شود كه پدر و مادر باید آنرا حل كنند.
این روانشناس با تاكید بر اینكه آموزش و نقش والدین در این زمینه بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: پدر و مادر این كودك باید مهارت روبه رو شدن با فرزند اولشان بعد از به دنیا آمدن فرزند دوم را یاد می گرفتند و برمبنای آن رفتار می كردند و اساسا در آن ایام می توانستند با یكسری راهكار از حساسیت هایی كه امروز در این كودك ایجاد شده، جلوگیری می كردند.
وی مدیریت هیجان را مهارت دیگری كه كودكان باید بیاموزند برشمرد و اشاره كرد: كودكان باید از همان سنین كودكی بوسیله خانواده و مدرسه مهارت های مدیریت و برخورد با هیجان را یاد بگیرند و بدانند كه در شرایط خاص چطور رفتار خودرا مدیریت كنند. طبیعی است كه وقتی فرد چنین مهارتی را یاد نگیرد، نمی داند كه برای ابراز و كم كردن این هیجان چه اقداماتی باید انجام دهد. وقتی هم كه فردی نداند برای كاهش خشم چه كاری باید انجام دهد ممكنست كاری انجام دهد كه كه غلط باشد. برخی سراغ مصرف موادمخدر، برخی سراغ رفتارهای ضداجتماعی و... می روند و گروهی هم بدترین و خشن ترین حالت ممكن یعنی لطمه به خود یا دیگری را انتخاب می كنند كه در این حادثه ما شاهد آن بودیم.
امینی كاشانی با تاكید بر اینكه خانواده ها و مسئولان مدارس باید توجه بیشتری به حالت ها و رفتارهای فرزندانشان داشته باشند، اشاره كرد: تغییرات ناگهانی در رفتار و عملكرد كودكان را باید جدی گرفت و نباید نسبت به آن بی تفاوت بود، حداقل در این موارد می توان با یك مشاور در كلینك ها یا حتی خانه های بهداشت، مشورت كرد.
1398/08/14
10:19:13
5.0 / 5
4431
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین