حرفه زیر تیغ اعدام!

حرفه زیر تیغ اعدام! به گزارش خشكشوئی آنلاین اعدام یك محیط بان برای نخستین بار در كشور سبب نگرانی های زیادی شده است، خصوصا كه دو محیط بان دیگر هم الان در انتظار چنین حكمی هستند.سال ۱۳۸۹ محیط بان علی افضلی، همراه خانواده اش حین گذر از مسیری متوجه یك شكارچی می شود، با عنایت به سابقه این فرد، تعقیبش می كند. شكارچی كه در خودرواش گوشت شكار داشته وارد منزل پدر همسرش می شود، افضلی هم تا آنجا تعقیبش می كند و پس از اطمینان از اینكه شكارچی تخلف كرده با او درگیر می شود. درگیری بالا می گیرد و در نهایت از اسلحه ای كه همراه محیط بان بوده، به سمت شكارچی شلیك می شود.
بعد از نه سال ۶ آذر ماه، این محیط بان اعدام می شود و نامش بعنوان نخستین محیط بان اعدام شده، ثبت می شود. هرچند كه ماجرا به آسانی كلماتی كه اینجا نوشته شده نیست و جزئیات و حواشی حادثه خیلی بیشتر از این عبارات است اما حكم قاضی بخاطر قتل عمد قصاص بوده، و این حكم اجرا می شود با این سوال كه آیا سزای محیط بان وظیفه شناس قصاص است؟ این حكم باید سرلوحه سایر محیط بانان باشد تا مراقب اختیارات خود هنگام استفاده از سلاح باشند؟ محیط زیست میدان جنگ محیط بانان و شكارچیان شده؟
محمد درویش، كنشگر محیط زیست در گفتگو با خبرآنلاین به این سوالات جواب داده است.
سابقه حكم قصاص برای محیط بانان به چه زمانی برمی گردد؟
تاكنون برای ۱۱ محیط بان حكم قصاص صادر شده بود اما آقای افضلی نخستین محیط بان اعدام شده در تاریخ محیط زیست به حساب می آید.
بقیه محیط بانان چطور از قصاص نجات پیدا كردند؟
با حمایت و پادرمیانی سازمان محیط زیست، فعال محیط زیست و همه كسانی كه می توانستند از اولیای دم مقتول رضایت بگیرند. معمولا تلاش می شد كه اجرای حكم را به تعویق بیندازند و در این فاصله تلاش می شد خانواده مقتول راضی به بخشش شوند.
چرا برای آقای افضلی این اتفاق نیفتاد؟
چون سازمان محیط زیست هیچ حمایتی نكرد حتی گفته می شود اعلام نموده بودند كه وارد این ماجرا نمی شوند.
برای این ادعا مستنداتی هم دارید؟
شما جست وجو كنید ببیند مسؤلان سازمان محیط زیست حتی یك اظهارنظر دراین باره داشته اند؟ نه فقط پیش از اعدام ایشان كه حتی حالا هم هیچ اعلام موضعی نكرده اند. در حالی در موارد قبلی بارها رئیس وقت سازمان محیط زیست راسا ورود پیدا می كرد و تلاش فراوان می شد تا از اعدام محیط بان جلوگیری شود.
برای پرونده آقای افضلی می شد كه از قصاص جلوگیری شود؟
ببینید هیچ كس قتل انسانی را تایید نمی كند، بطور قطع مبادرت به قتل یك شكارچی كه متخلف هم بوده، قابل تایید نیست اما بهرحال محیط بانان هم وظایفی دارند، آقای افضلی خارج از ساعت كاری بخاطر حس مسئولیت پیگیر این ماجرا بوده، حتی خانواده ایشان هنگام حادثه همراه ایشان بوده اند، یعنی قصد قبلی و عمدی به آن معنا در كار نبوده، پس می شد با وساطت ماجرا را ختم به خیر كرد. این محیط بان ۲۱ سال سابقه كاری داشته و الان باید به جای اعدام، بازنشسته می شد، در زندان حس خلق داشته، قاری قرآن بوده و به بقیه زندانی ها قرآن می آموخته، پس می شد برای آزادی اش كوشش كرد.
مشكل اصلی محیط بانان كه اسلحه حمل می كنند اما گرفتار این مشكلات می شوند، چیست؟
مثل همه مشاغلی كه اجازه حمل اسلحه دارند، برای محیط بانان هم این اجازه به مفهوم آزاد بودن جهت استفاده از آن محسوب نمی گردد. محیط بان اجازه دفاع از خودش را دارد اما اجازه ندارد نخستین شلیك كننده باشد، مگر برای دفاع، در سایر مواردی كه حكم قصاص صادر نشده به این علت بوده كه محیط بان توانسته ثابت كند كه قصد دفاع داشته است.
آماری از شهدای محیط بان داریم؟
تاكنون ۱۴۱ محیط بان حین خدمت شهید شده اند، از طرفی حدود ۵۰۰ نفر شكارچی هم جان خویش را از دست داده اند.

پس جنگ اعلام نشده ای در جریان است؟
بله متاسفانه، محیط زیست كه باید جای صلح باشد، شاهد این اتفاقات است، هم محیط بان و هم شكارچی و قاچاقچی هم وطنان ما هستند، نه اینكه میدان جنگی میان آنها برقرار باشد. با منطق زور و اسلحه نمی گردد از محیط زیست نگهداری كرد. افزایش جریمه شكار، دادن جلیقه ضد گلوله و موارد این چنینی راه به جایی نمی برد، باید با فرهنگ مجاب كردن و آموزش جلو برویم.
حالا كه این مشكلات وجود دارد، چه باید كرد؟ تجربه سایر كشورها چه بوده؟
ببینید، مناطق محافظت شده كشور آمریكا ۱۱ برابر كشور ماست، در حالیكه تابحال حدود ۲۵ نفر از محیط بانان آنجا كشته شده اند كه اغلب بخاطر سقوط از ارتفاع و حوادث طبیعی بوده، درواقع اصلا قرار نیست محیط بان و شكارچی با هم روبه رو شوند، دوربین های ماهواره ای همه چیز را رصد می كنند و تخلفات پیگیری می شود.
در ایران وضعیت چطور است؟
هنوز از این فناوری ها استفاده ای نمی نماییم، اتفاقا یك محیط بان در منطقه حفاظت شده خاییز با ابتكار شخصی از دوربین پیشرفته استفاده می نماید و با عكس برادری ازمتخلفان و هماهنگی با دادستانی، نیروی انتظامی وارد عمل می شود و متخلفان را دستگیر می كند، بدون درگیر و حواشی و اتفاقا شكارچیان منطقه هم متوجه شده اند و تخلفات كمتر شده، در واقع چاره ماجرا همین است.
ظاهرا محیط بانان دیگری هم مشكل مشابه دارند و درگیر حكم قصاص هستند، جزئیاتی دارید؟
بله متاسفانه دو محیط بان دیگر هم محكوم به قصاص هستند و البته هنوز اجرای حكم شان مرحله استیذان را طی نكرده است، اما با عنایت به حكم اجرا شده نگران هستیم كه این موارد هم ختم به خیر نشود.


۴۷۴۷

1398/09/11
23:03:24
5.0 / 5
4370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین