تهران در مقابل آلودگی هوا تاب آوری ندارد

تهران در مقابل آلودگی هوا تاب آوری ندارد خشكشوئی آنلاین: درباره آلودگی هوا، این تصور را نداریم كه تاب آوری تهران تمام شده است. ما تصور می نماییم جغرافیای مظلوم شهر تهران، هر قدر كه كارهای صنعتی و آلاینده در آن صورت گیرد، هر قدر جمعیت در آن جمع شود، می تواند به كمك باد و بوران، تهویه كند. این ممكن نیست.ما ۲۱ ایستگاه سنجش كیفیت هوای تهران داریم كه زیر نظر شركت كنترل كیفیت هوای تهران وابسته به شهرداری تهران كار می كنند و تعدادی هم ایستگاه سنجش آلودگی هوا متعلق به سازمان محیط زیست داریم كه این دو دستگاه، یافته های خودرا با همدیگر در یك كمیته به اشتراك می گذارند و نتیجه را بعنوان شاخص آلودگی هوا به مردم اعلام می كنند.
لذا مرجعیت رسمی اعلام شاخص آلودگی هوا، سازمان محیط زیست است و مسئولیت حقوقی و قانونی آن هم مستقیما به عهده این سازمان است و شهرداری تهران كمك كننده در تعیین این شاخص تلقی می شود.
آلودگی هوا تا اطلاع ثانوی، حل شدنی نیست. چرا اینطور است؟ چون ما باور نداریم شهر تهران دربرابر آلودگی هوا تاب آوری ندارد. ما در مقابل زلزله كه رخ می دهد، باید آمادگی داشته باشیم و هنگام وقوع زلزله، واكنش نشان دهیم. ما درباره آلودگی هوا، این تصور را نداریم كه تاب آوری تهران تمام شده است. ما تصور می نماییم جغرافیای مظلوم شهر تهران، هر قدر كه كارهای صنعتی و آلاینده در آن صورت گیرد، هر قدر جمعیت در آن جمع شود، می تواند به كمك باد و بوران، تهویه كند. این ممكن و مقدور نیست.
اصلا این امكان از بین رفته است. در فصل سرما، ظرفیت تهویه طبیعی شهر تهران به یك سوم كاهش پیدا می كند. شما منطقه ۲۲ را توسعه داده اید، در ورامین می خواهید منطقه اقتصادی ویژه راه بیاندازید و بارگذاری را نه تنها در تهران، بلكه در كمربند تهران افزایش می دهید، در صورتیكه مصوبه و قانون داشتیم تا شعاع ۱۲۰ كیلومتری تهران نباید صنایع مستقر شوند. بدین سبب دیگر از طبیعت نمی توان انتظار داشت. طبیعت تمام تلاش خودرا به كار برده، در بعضی از سالها، وضعیت اقلیمی به كمك طبیعت می آید و در بعضی سالها این امكان را داریم.
درباره كیفیت سوخت هم اظهارنظرهای زیادی می شود. مبنای اظهارنظر ما گزارشهای رسمی است و بر خلاف آن اگر صحبت نماییم، غیرعلمی و اشتباه است. ما متكی بر گزارشهای رسمی اظهارنظر می نماییم. آقای حناچی دستور داده است كیفیت سوخت در مناطق مختلف در نمونه هایی بیشتر از گذشته اندازه گیری شده و نتایج رسما به شهرداری اعلام گردد. گزارشی كه در شهریور به ما داده اند نشان میدهد گوگرد در بنزین نگران كننده نیست. شاخص اكتان در آن گزارش نبوده است. گوگرد حساسیت زا بود كه در بنزین بالاتر از حد مجاز بوده است.
ما بعنوان عضو شورای شهر باید مدافع حقوق عامه باشیم. باید مراجع مختلف را بخواهیم، سئوالات دقیق علمی مطرح نماییم و جلسه استماع برگزار نماییم. جلسه ای كه كمیسیون سلامت می گذارد و از مسئولان توضیح می خواهیم. اگر لازم باشد، از مسئولان دعوت می نماییم در صحن علنی این مسایل را بیان كنند.
بنده روز چهارشنبه گذشته تماس گرفتم و گفتم میزان سرعت باد در هفته آینده خیلی كم است، فكری كنید. شركت كنترل كیفیت گزارشی با دقت ۸۰ درصد داد كه تا ۴۸ ساعت آینده، وضعیت آلودگی افزایش می یابد. ما باید در این زمینه تصمیم قاطعی بگیریم. نمی توان مقطعی تصمیم گرفت. در شرایط اضطرار باید كاری كرد بحران شدت نگیرد. باید تصمیمات در شرایط بحرانی با كارامدی گرفته شود. ولی امروز می بینیم اطلاع رسانی درباره تعطیل شدن تهران، با مشكلات زیادی روبروست و به شدت مورد انتقاد اعضای شورای شهر است.
در دستورالعمل اضطرار آمده است در شرایط بسیار حاد، یعنی بالای شاخص ۲۰۰، بخش خصوصی تعطیل می شود. این شرایط بسیار خطرناكست. ما در تهران، مردم دهلی نو را نداریم كه با شرایط آلودگی هوای ۴۰۰، همساز شده اند. باید دستورالعمل اضطرار بازبینی شود. اگر مقرر است مادران شاغل در شرایط آلودگی به سر كار بروند، صدمات مختلف بهداشتی به سلامت آنها وارد می شود. هر چند می دانیم خسارات تعطیلی زیاد است، ولی متاسفانه خساراتی كه جامعه در بخشهای مختلف همچون بهداشت و سلامت شهروندان به سبب آلودگی هوا می بیند، تدقیق و به صورت كمی بیان نشده است.

*رئیس كمیته محیط زیست شورای شهر تهران


۲۳۵۲۳۱


منبع:

1398/10/02
20:31:37
5.0 / 5
4169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین