پارك ملی دریایی دیر نخیلو بعنوان منطقه حفاظت شده پستانداران تایید شد

پارك ملی دریایی دیر نخیلو بعنوان منطقه حفاظت شده پستانداران تایید شد خشكشوئی آنلاین: پارك ملی دریایی دیر نخیلو از جانب اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت بعنوان منطقه حفاظت شده پستانداران دریایی تایید شد.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از خبر آنلاین، كارشناسان انجمن مردم نهاد طرح سرزمین، در نشست اسفندماه ۱۳۹۷ كه در شهر سلاله كشور عمان برگزار شد، پنج منطقه از ایران را بعنوان مناطق مهم پستانداران دریایی معرفی كردند. دو منطقه به صورت مشترك با كشورهای كویت و پاكستان و سه منطقه نیز با نام آب های ساحلی نخیلو، جزایر غرب هرمزگان و سواحل شمالی هرمز از ایران ارائه شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، داوود میرشكار، مدیركل دفتر زیست بوم های دریایی و سواحل سازمان محیط زیست، با اشاره به اینكه از میان مناطق ارائه شده پارك ملی دیر نخیلو، برمبنای پایش های صورت گرفته بوسیله معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها، اداره كل حفاظت محیط زیست استان بوشهر و انجمن مذكور، در زمینه شناسایی و برآورد جمعیت پستانداران دریایی در پنج سال قبل و مستندات ارائه شده بعنوان منطقه مهم پستانداران دریایی برگزیده شد. ولی سایر مناطق به سبب كمبود پایش و اطلاعات، بعنوان كاندیدا برای انتخاب در فهرست انتظار قرار گرفت تا با انجام تحقیقات بیشتر و تكمیل شدن مستندات بعنوان منطقه حفاظت شده پستانداران دریایی انتخاب شوند.
این گزارش می افزاید: انجمن مردم نهاد طرح سرزمین، با معرفی و رهنمودهای تخصصی معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها و اداره كل حفاظت محیط زیست استان بوشهر و علاقمندی پتروشیمی نوری پروژه ای را با هدف حفاظت از گونه حیات وحش در این استان بعنوان نخستین پایش دریایی و پژوهش مستمر بر روی گونه دلفین آغاز می كند. گفتنی است دلفین گوژپشت اقیانوس هند با نام علمی Sousa plumbea یكی از گونه های خانواده دلفین است كه در این منطقه زندگی می كند و بعد از بررسی دوباره اطلاعات و با عنایت به وضعیت حساس این گونه از سال ۲۰۱۵ در رده گونه "در معرض خطر انقراض " در لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) قرار گرفته است. جمعیت این گونه در آب های خلیج فارس و دریای عمان، نامشخص است و تنها مشاهدات گذشته از این گونه در دو منطقه كه بطور دائمی، قابل رویت بوده است؛ یكی در استان بوشهر و منطقه پارك ملی دیر نخیلو و دیگری در استان خوزستان در خور موسی. البته طی مشاهدات پراكنده ای در آب های خورخوران و میناب در استان هرمزگان و گواتر در استان سیستان و بلوچستان نیز دیده شده است.
هدف كلی این پروژه حفاظت از این گونه است و در حوزه حفاظت به جوامع محلی، آموزش و بررسی تهدیدات نیز پرداخته شده است.
بر طبق این گزارش، پروژه تحقیقاتی حفاظتی مذكور، در سال پنجم خود قرار دارد و تابحال 1016 روز-نفر، در پارك ملی دریایی دیرنخیلو و منطقه حفاظت شده مند فعالیت داشته اند.
لازم به ذكر است، سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از دلفین گوژپشت با مشاركت جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد در این منطقه و برای آشنایی، اطلاع رسانی و حساس سازی آموزش هایی را در مدارس، كتابخانه ها، تعاونی های صیادی و صیادان شهرستان های ساحلی استان برای گروه های مختلف انجام داده است. از دیگر كارهای معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها بررسی جمعیت پستانداران دریایی در سواحل هرمزگان و مكران بوده كه طی سال قبل با همكاری تیم جایكا انجام شده و نتایج آن موجب غنای برنامه جامع حفاظت از محیط زیست دریایی استان هرمزگان شده است. ۴۷۲۱۲


منبع:

1398/10/05
15:30:51
5.0 / 5
4273
تگهای خبر: آب , آموزش , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین