مدیركل دفتر انجمن اولیا و مربیان در سفر به استان مركزی اعلام كرد؛

فعالیت۳۷۰ مركز مشاوره خانواده در سطح كشور

فعالیت۳۷۰ مركز مشاوره خانواده در سطح كشور خشكشوئی آنلاین: مدیركل دفتر انجمن اولیا و مربیان از فعالیت370 مركز مشاوره خانواده در سطح كشور آگاهی داد.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، نورعلی عباسپور ضمن تشریح كارهای دفتر انجمن اولیا و مربیان اظهار نمود: تعداد مراكز مشاوره فعال در سطح كشور در حال حاضر۳۷۰ مركز است و سهم استان مركزی ۹ مركز است كه خدمات مختلفی به خانواده ها ارائه می دهند.
وی اظهار داشت: در پروسه صدور مجوز فعالیت این مراكز، بعد از ارائه درخواست از طرف ادارات كل استانها، هماهنگی لازم با قوه قضائیه، بهزیستی، سازمان نظام روان شناسی كشور از طرف دفتر انجمن اولیا و مربیان به عمل آمده و مجوز فعالیت آنها صادر می شود.
راه اندازی ۷ مركز مشاوره جامع در كشور
عباسپور اضافه كرد: در سال تحصیلی جاری، راه اندازی ۷ مركز جامع مشاوره در ۷ استان در دستور كار دفتر انجمن اولیا و مربیان قرار گرفت كه این رقم با درخواست استان های مختلف كشور به ۱۰ مركز افزایش یافت.
مدیركل دفتر انجمن اولیا و مربیان اظهار نمود: هم اكنون این مراكز استان های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، تهران، شهرستان های تهران، البرز، قم، قزوین، كرمانشاه و فارس در حال فعالیت است و به زودی در استان مركزی نیز عملیات راه اندازی آن آغاز خواهد شد.
وی اشاره كرد: مركز جامع مشاوره، مركزی است كه منابع مالی آن توسط دفتر انجمن اولیا و مربیان تامین می شود و امكانات آن به نحوی است كه تمامی خدمات مشاوره ای پیشرفته در سطوح مختلف در آن ارائه خواهد شد.
ایجاد اتاق گفتگو اولیا و مربیان از مطالبات والدین است
ایشان سپس اضافه كرد: یكی از كارهایی كه از سال قبل آغاز كردیم و در حال گسترش آن هستیم، راه اندازی و ایجاد اتاق گفتگوی اولیا و مربیان است كه جزء خواسته ها و مطالبات اولیا است كه محلی را در سطح مدارس برای گفتگوی رودررو اولیا با معلمین و مربیان و مدیران مدارس در نظر بگیریم، این اتاق درواقع محلی است كه می توان محل تبادل تجربیات اولیا و مربیان در امور مدرسه باشد.
عباسپور اشاره كرد: سال قبل هدف مورد نظر در این شاخص ۱۰ درصد مدارس بود؛ اما در خیلی از مناطق با استقبال خوب والدین این رقم به ۲۰ درصد مدارس نیز افزایش یافت امسال هدف تعیین شده در این شاخص، پوشش ۳۰ درصدی مدارس بود؛ كه تا این لحظه بالغ بر ۲۰ درصد آن محقق شده است.
توانمندسازی والدین با ایجاد مراكز محلی یادگیری در مراكز استان ها
مدیركل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش وپرورش افزود: از دیگر اقدامات این دفتر تأسیس مراكز محلی یادگیری خانواده در مراكز استانها است كه بدین سبب طرح در هر استان یك مركز محلی یادگیری ویژه خانواده ها قبل از دبستان و پیش از ورود دانش آموزان به مدرسه به راه افتاده است.
وی بابیان اینكه در این مراكز، والدین از تولد تا مرحله ای كه دانش آموزان بخواهند وارد مدرسه شوند آموزش های لازم را فرا می گیرند، اضافه كرد: بر اساس دیدگاه روان شناسان، والدین بیشترین نقش را در شكل گیری شخصیت كودك در پیش از دبستان دارند و بعنوان یك الگوی عینی بر رفتار كودكان اثرگذار هستند و فرزندانشان از آنها تقلید می كنند، پس ما بر آن شدیم كه خانواده را آماده نماییم رفتارهای مناسب و مهارت های لازم را كسب كنند تا بتوانند در پروسه تعلیم و تربیت دانش آموزان نقش كیفی داشته باشند.
باید والدین در تصمیم گیری های آموزش وپرورش مشاركت داشته باشند
مدیركل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش وپرورش در ادامه در پاسخ به سؤالی پیرامون اینكه مهم ترین مطالبه اولیا از نهاد تعلیم و تربیت چیست؟ اظهار داشت: مهم ترین مطالبه خانواده ها این است كه صدایشان شنیده شود. طی ۳ سال اخیر كه بنده در دفتر انجمن اولیا و مربیان مشغول به كار هستم، خانواده ها معتقدند كه چندان نقش پررنگی را در مدارسِ ندارند، البته عرض می كنم در بعضی مدارس این روند تغییر كرده است. هر میزان كه آگاهی مردم و به دنبال آن مهارت های مدیران افزوده می شود، میزان مشاركت به معنای دقیق كلمه یعنی یك تعامل و رابطه دوسویه كه تأثیر بر برنامه های مدرسه می گذارد بیشتر می شود؛ یعنی مدارس موفق ما و دانش آموزان موفق ما متأثر از این مشاركت دوسویه هستند و دانش آموزی موفق است كه پدر و مادر نقش فعالی در تربیت آنها دارند، رفت وآمد آنها به مدرسه بیشتر است و این آن چیزی است كه خانواده ها از ما می خواهند.
عباسپور افزود: این خواست منطقی خانواده ها است كه به نظرات آنها اهمیت داده شود، اصل مشاركت هم همین است وقتی افراد می بینند در تصمیم گیری ها نقش دارند، مشاركت معنا پیدا می كند.
وی درباب مشاركت مالی والدین در امور مدارس نیز اظهار داشت: بعضاً شاهد می باشیم كه به سبب محدودیت اعتبارات آموزش وپرورش، مشاركت والدین در حد مشاركت مالی تقلیل پیداكرده است، اما باید توجه داشت كه ما درزمینه مشاركت مالی خانواده تابع قوانین و ضوابطی هستیم كه مصوبه شورای عالی آموزش وپرورش است، برابر با این قانون مدیر این اختیار را دارد كه با رعایت ۳ پیش شرط از مشاركت مالی والدین بهره مند شود كه این پیش شرط های عبارت اند از: در زمان ثبت نام دانش آموزان نباشد، داوطلبانه باشد و درازای دریافت وجه به افراد رسید داده شود.
مدیركل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش وپرورش در ادامه به برگزاری انتخابات الكترونیكی انجمن اولیا و مربیان در ۲۰ درصد مدارس كشور اشاره نمود و اضافه كرد: راه اندازی سامانه مراكز مشاوره، انجمن اولیا و مربیان بمنظور ثبت گزارش فعالیت ادارات انجمن اولیا و مربیان و سامانه آموزش خانواده بمنظور تعامل با مدرسان آموزش خانواده از دیگر برنامه های این بخش بود.
جذب و آموزش ۲۴۰۰ مدرس آموزش خانواده طی ۲ سال اخیر
وی سپس به موضوع آموزش خانواده از دیگر برنامه های این دفتر پرداخت و گفت: تابستان امسال یكهزار مدرس آموزش خانواده جذب كردیم، دوره های آموزشی ویژه ای برای این افراد طراحی و اجرا شد. به دنبال این هستیم كه این مدرسان را به صورت تخصصی در سطح استانها به كار بگیریم و هر مدرسی متناسب با تخصص خود در ۲ تا ۳ موضوع ورود پیدا كند.
مدیركل دفتر انجمن اولیا و مربیان اشاره كرد: آموزش خانواده لطمه های مختلفی داشته است و اهتمام در مرتفع نمودن آن داشته ایم. مثلاً در مدارس در كلاس های آموزش خانواده، اغلب شاهد حضور مادران دانش آموزان هستیم درحالی كه در مقاطع سنی حساس مثل نوجوانی نقش پدر از اهمیت بالایی برخوردارست و پس پدر باید از آموزش لازم نیز برخوردار شوند. به همین دلیل از سال قبل و طی بخشنامه های ابلاغی به استانداری ها، مقرر شد دوره های آموزش خانواده برای ادارات دولتی، مؤسسات و كارخانه ها نیز اجرا شود تا سطح فراگیران افزایش یابد و دفتر انجمن نیز برمبنای تفاهم نامه های منعقدشده مكلف شده است تا مدرسین این كلاس ها را تامین كند.
عباسپور افزود: بمنظور ارتقاء كیفیت كلاس های آموزش خانواده، به سمت برگزاری جلسات به صورت كارگاهی و مسئله محور هستیم؛ چونكه معتقدیم كلاس های آموزش خانواده باید به محلی برای تبادل تجربه اولیاء باهم تبدیل گردد.
مدیركل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش وپرورش اشاره كرد: علاوه بر این امسال شاهد برگزاری ۷ دوره آموزشی غیرحضوری برای والدین دانش آموزان بودیم، همین طور به همین دلیل نرم افزاری برای تلفن های همراه در حال طراحی است كه در چارچوب این نرم افزار آموزش های خانواده را به خانواده ها و مدرسین آموزش خانواده ارائه خواهیم داد. در چارچوب این نرم افزار، پیام های تربیتی كوتاه و موجز در اختیار خانواده ها به صورت روزانه قرار می گیرد.
نشریه پیوند با ۲۰۰ هزار نسخه، جزء نشریات پرتیراژ كشور است
وی ادامه داد: بطور متوسط هرماه یك كتاب در حوزه خانواده در دست چاپ داریم. باوجود مشكلات تهیه كاغذ و كاهش تیراژ نشریه پیوند، این نشریه با شمارگان ۲۰۰ هزار نسخه جز نشریات پرتیراژ كشور است.
عباسپور در بحث سرویس مدارس نیز اظهار داشت: دراین زمینه مصوبه هیات دولت، كارگروه ماده ۱۹ باهدف ساماندهی سرویس مدارس با حضور وزاری آموزش وپرورش، كشور و راه و شهرسازی تشكیل شده است و دبیرخانه مركزی آن در وزارت كشور مستقر است. مسئولیت اصلی سرویس مدارس با وزارت كشور و شهرداری ها است و آموزش وپرورش در هر استانی با این ارگان ها همكاری می كند.
مسئولیت مستقیم سرویس مدارس در هر استانی بر عهده استانداری است
وی ادامه داد: سال قبل با بازبینی دستورالعمل سرویس مدارس در سال گذشته، كارگروه استانی با مسئولیت معاونت عمرانی استانداری ها تشكیل شد كه به مشكلات استانها در حوزه سرویس مدارس رسیدگی كند، بدین سبب مسئولیت مستقیم سرویس مدارس در هر استانی بر عهده استانداری است و آموزش وپرورش در ارائه اطلاعات مورد نیاز با این ارگان ها همكاری می كنند.
مدیركل دفتر انجمن اولیا و مربیان با اشاره به نقش مشاركتی سازمان دانش آموزی در بحث سرویس مدارس افزود: سال قبل تفاهم نامه ای بین دفتر انجمن اولیا و مربیان و معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش وپرورش منعقد شد كه بنابر مفاد این تفاهم نامه، بنا شد در استان هایی كه این سازمان توانایی كار نظارتی را دارد، از ظرفیت های آن در ساماندهی سرویس مدارس استفاده گردد البته گردنگیر نشده است و به عهده مدیركل استانها است. اگر هر استانی این امكان را داشت برابر تفاهم نامه در بحث نظارتی از ظرفیت های سازمان دانش آموزی می تواند استفاده نماید اما باید گزارش را به انجمن اولیا و مربیان عرضه نماید.
طبق گزارش سایت آموزش و پرورش، گفتنی است نورعلی عباسپور مدیركل دفتر انجمن اولیا و مربیان در سفری یك روزه به استان مركزی، با اعضای شورای معاونین، اعضای شورای انجمن اولیا و مربیان و نمایندگان اولیا این استان نشست های جداگانه ای داشت.
منبع:

1398/11/08
21:02:54
5.0 / 5
4227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین