پلنگ، دو كارگر معادن سنگ آهن سنگان خواف را زخمی كرد

پلنگ، دو كارگر معادن سنگ آهن سنگان خواف را زخمی كرد خشكشوئی آنلاین: ایسنا/خراسان رضوی دو نفر از كارگران یك شركت صنایع معدنی در معادن سنگ آهن سنگان خواف حوالی غروب امروز 23 بهمن نود و هشت در جریان حمله یك قلاده پلنگ زخمی شدند.دین محمد موظف یكی از مجروحان در گفت و گو با ایسنا عنوان كرد: عصر امروز از نگهبانی شركت بیسیم زدند كه "سگ ها در تعقیب یك قلاده پلنگ هستند و بروید جستجو كنید كه پلنگ در كدام مسیر است تا كارگران صدمه ای نبینند." با همكارم سوار خودرو شدیم و در راه حركت سگ ها به دنبال پلنگ بودیم اما حیوان را نیافتیم به همین سبب از ماشین پیاده شدم كمی كه پیاده رفتم ناگهان پلنگ را دیدم كه در شكاف صخره ای پناه گرفته و در همین لحظه پلنگ به سمتم حمله ور شد و خودرا روی من انداخت.

موظف اظهار داشت: همچنان كه در جدال با پلنگ بودم همكارم به نام امان اله كریمی خودرا رساند و با تلاش مرا از چنگ پلنگ نجات داد اما پلنگ به او نیز حمله ور شد و بازویش را گاز گرفت، من از ناحیه سر و كمر زخمی شدم و هر دو نفرمان تحت درمان و واكسیناسیون قرار گرفتیم و هم اینك از بیمارستان مرخص شدم تا در منزل استراحت كنم.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست خواف نیز در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: به محض اطلاع از موضوع به بیمارستان رفتم و زخمی ها را از نزدیك دیدم؛ با وجود مجروحیت این كارگران خوشبختانه خطر رفع شده بود.

سعید توانا اضافه كرد: بعد از این حادثه، دو نفر از ماموران یگان حفاظت از محیط زیست را برای دور كردن پلنگ از محدوده كاری شركت معدنی به آن منطقه اعزام كردیم و مقرر است تا بامداد فردا در آنجا كشیك دهند.

وی پیرامون وجود و حضور پلنگ در معادن سنگ آهن سنگان خواف اظهار داشت: ارتفاعات معادن سنگ آهن سنگان خواف زیستگاه اصلی پلنگ های این منطقه است.

توانا اشاره كرد: متاسفانه شركت های معدنی فعالیت خودرا به ارتفاعات كشانده اند و به قلمرو پلنگ ها وارد شده اند و پلنگ هم از قلمروخود دفاع می كند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست خواف اضافه كرد: با این وجود وضعیت پیچیده شده هم جان انسان ها برای ما مهمست و هم حفظ پلنگ برایمان كار ارزشمندی است.

وی اظهار داشت: چندین نوبت جلسه با مدیران معادن سنگ آهن سنگان خواف گذاشتیم و دوره های آموزشی مختلفی برای كاركنان و كارگران معادن برگزار كردیم و مكاتبات مختلفی پیرامون حفظ محیط زیست و حیات وحش انجام دادیم.

توانا بیان كرد: برای ارتقای حفاظت فردی شاغلان در معادن سنگ آهن سنگان پیشنهادهای مختلفی از قبیل افزایش نورافكن ها، كاهش شیفت های كاری شبانه در ارتفاعات و نصب كیوسك های گوناگون در ارتفاعات و نقاط تردد پلنگ به مدیران شركت های صنعتی و معدنی داده ایم.

وی اظهار داشت: متاسفانه برخی شركت های معدنی از سگ برای حفاظت از محیط كار استفاده می نمایند غافل از اینكه سگ، غذای لذیذی برای پلنگ است و پارس سگ ها، پلنگ را به سمت خود می كشد و بارها اعلام كردیم از سگ خصوصاً سگ های ولگرد استفاده نشود.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست خواف اضافه كرد: جالب است در سال هایی كه پلنگ در منطقه حضور دارد، گرگ ها كم می شوند و تلفات دام دامداران كاهش پیدا می كند.

توانا تصریح كرد: هم اینك فصل جفت گیری وحوش به خصوص پلنگ است و فعالیت هورمونی این حیوان در دوره جفت گیری و آبستنی، رفتار او را تغییر می دهد و پلنگ را پرخاشگر و خطرناك می كند.

وی اظهار نمود: برپایه گفته های شاهدان عینی، پیش بینی می شود حداقل یك قلاده ماده پلنگ، یك قلاده پلنگ نر و سه توله پلنگ در معادن سنگ آهن سنگان زیست می كنند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست خواف اظهار داشت: گونه پلنگ های خواف گونه ایرانی و از گونه های با ارزش پلنگ است.

منبع:

1398/11/24
01:57:58
5.0 / 5
4168
تگهای خبر: آب , آموزش , درمان , ماشین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین