اتحادیه كتابفروشان شیراز خواستار شد:

توقف طرح توزیع كتب درسی توسط دولت در سال تحصیلی جدید

توقف طرح توزیع كتب درسی توسط دولت در سال تحصیلی جدید خشكشوئی آنلاین: فارس اتحادیه كتابفروشان استان فارس به كمپین ˮنامه به رهبری در خصوص منع ورود دولت در توزیع كتب درسیˮ پیوست، كمپینی كه درخواست شان كمك به فعالان كتاب و نوشت افزار فروش با جلوگیری از قطع ارتباط دانش آموزان و والدین آنان بواسطه توزیع اینترنتی كتب درسی، خصوصا در شرایط كنونی اقتصادی، است.


از سال قبل وزارت آموزش و پرورش عرضه و توزیع کتب درسی دوره متوسطه اول و دوم را برای خود انحصاری و کتابفروشی ها را از روند عرضه حذف نمود تا قسمتی از درآمد و عاملی موثر بر رونق فعالیت کتابفروشی ها پاک شود!. موضوعی که حداقل یکبار در سال دانش آموزان و والدین آنان را به یک کتابفروشی می کشاند.
به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، امسال دومین سال است که وزارت آموزش و پرورش می خواهد توزیع کتاب های درسی را عهده دار شود تا مسیری از کوره راه های درآمد قسمتی از کتابفروشان، همچنان مسدود بماند، آنهم در سالی که ۲ ماه ابتدایی آنرا با کسادی و بی رونقی در همه کسب و کارها، خصوصا کارهای اقتصادی در حوزه فرهنگ و هنر آغاز نموده ایم.
طی هفته های اخیر، مجادله و اختلاف نظر بر سر توزیع کتب درسی، وارد فاز جدیدی شد و تعدادی از کتابفروشان اهتمام کردند با ایجاد کمپینی، به رفتار وزارت آموزش و پرورش، اعتراض کنند، کمپینی که خروجی آن یک نامه تظلم خواهی به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی است.
رئیس اتحادیه کتابفروشان شیراز در گفت و گو با ایسنا با اشاره به رایزنی های انجام شده برای حل موضوع، اظهار داشت: این رایزنی ها تابحال پاسخ نداده و وزارت آموزش و پرورش همچنان توزیع کتاب های درسی برخی مقاطع تحصیلی را از سال قبل به نفع خود مصادره کرده است.
محمدعلی زعفرانی افزود: توزیع کتاب های درسی به جز در دوره های ابتدایی و هنرستان، همیشه توسط اعضای اتحادیه صنف کتاب و نوشت افزار فروشان و برمبنای شرح شغلی آنان که طبق قانون نظام صنفی تدوین شده بود، انجام می شد و همیشه رضایت از این شکل کار وجود داشت.
رئیس اتحادیه کتابفروشان شیراز اضافه کرد: متأسفانه الان برخلاف تجربیات وزارت آموزش و پرورش به شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران تکلیف کرده که توزیع و عرضه این کتب را در مقاطع دهم- یازدهم و دوازدهم برای در تمام رشته های تحصیلی، اینترنتی کند؛ این مساله در شرایط اقتصادی کنونی سبب مضاعف شدن فشارها بر واحدهای صنفی در این عرصه شده است.
زعفرانی با اشاره به گردش اقتصادی به وجود آمده بواسطه توزیع کتاب های درسی توسط اعضای این صنف، اظهار داشت: نکته قابل توجه در توزیع کتاب توسط آموزش و پرورش کم شدن ارتباط عمومی خانواده های ایرانی و دانش آموزان با کتابفروشی ها است. در سال های قبل حضور خانواده ها در کتابفروشی ها به بهانه خرید کتاب های درسی نوعی ارتباط و آشنایی و پیوند میان کتابفروشی های محلی و خانواده ها و نیز گردش اقتصادی این مشاغل در شهرها را ایجاد می کرد که اقدام فعلی آموزش و پرورش آنرا تهدید کرده است.
او با تصریح کرد: بخشنامه آموزش و پرورش تحت عنوان فروش اینترنتی کتاب درسی نه فقط با اصل ۴۴ قانون اساسی و قوانین نظامی صنفی مغایرت دارد، بلکه اصرار این وزارتخانه برای ورود مستقیم به عرصه توزیع کتاب درسی و فروش آن خلاف قوانین اساسی و کارهای صنفی بخش خصوصی در کشور است و با رسالت اصلی آن وزارتخانه یعنی نظارت بر توزیع نه فروش کتاب های درسی مغایرت دارد.
رئیس اتحادیه کتابفروشان شیراز با اعلان اینکه اعضای این صنف مورد بی مهری قرار گرفته اند، اظهار داشت: بنظر می رسد در مقطع کنونی و باتوجه به شرایط اقتصادی ضعیف صنف ناشر و کتابفروشان فرصت مناسبی برای واگذاری موضوع عرضه این محصولات به صنف تخصصی آن بیش از پیش احساس شده و دولت می تواند با چنین اقدامی گامی مهم در زمینه خصوصی سازی نیز بردارد.
او با تاکید بر اینکه فاصله گرفتن آموزش و پرورش از اصل مدرسه محوری که در سند تحول بنیادین این تشکیلات به شکل ویژه دیده شده است، اظهار داشت: بنظر می رسد که با ورود وزارت آموزش و پرورش به موضوع تامین و توزیع کتب درسی و لباس فرم و سرویس مدارس، این وزارتخانه شان خودرا از متولی اصلی تعلیم و تربیت به یک بنگاه اقتصادی، تنزل داده است.
رئیس اتحادیه کتابفروشان شیراز افزود: باید بدانیم که سال قبل و در فاز اول اجرای طرح توزیع کتب درسی، عرضه بموقع انجام نشد و بر طبق گزارش ها، در بعضی از شهرها و روستاها، این کتب ماه ها پس از شروع سال تحصیلی به دست دانش آموزان رسید. این نارسایی بارها در رسانه ملی، جراید و شبکه های اجتماعی عنوان شد و ارسال کتاب از جانب شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران تا آذرماه گواه این مدعاست.
زعفرانی ایجاد بازار سیاه و فروش نسخه های کپی کتب درسی به چندین برابر قیمت را از تبعات نارسایی در توزیع بموقع توسط آموزش و پرورش پس از چهل سال توزیع مناسب و بدون حاشیه و به هنگام در شبکه توزیع گسترده کتابفروشان دانست و با اشاره به فراهم نبودن زیرساخت های لازم و مناسب در این عرصه، اصرار کرد که مناطق کم برخوردار و افراد لطمه پذیر بیشترین زیان را از اجرای این طرح دیده اند و خواهند دید.
رئیس اتحادیه کتابفروشان شیراز ایجاد زمینه های فساد و رانت در هرگونه تمرکز (اقتصاد و انحصار)، عدم شفافیت و پاسخ گویی در تمرکز تولید توزیع و نظارت بر حسن اجرا در یک وزارتخانه، معذورات دانش آموزان و اولیا آنان در اعتراض و شکایت در صورت بروز هرگونه نارسایی در امر توزیع و یا اضافه دریافت بابت کتب درسی از طرف مدارس را از دیگر تبعات اجرای این طرح دانست.
زعفرانی تصریح کرد: در سالی که بابت فراگیری ویروس منحوس کرونا و تعطیلی مدارس و واحدهای آموزشی، این صنف متحمل زیان های فراوان شده است، توزیع کتب درسی توسط آموزش و پرورش ضربه مهلکی به اقتصاد نحیف اما آبرومند صنف کتاب و نوشت افزار فروشی است که از دیرباز تاسال گذشته عهده دار این مهم بوده اند.1399/03/05
22:44:48
5.0 / 5
2319
تگهای خبر: آب , آموزش , اتو , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین