32 روز هوای آلوده در تهران از آغاز سال تابحال

32 روز هوای آلوده در تهران از آغاز سال تابحال تهران از آغاز سال تابحال ۳۲ روز به علت افزایش غلظت آلاینده ازن و ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون هوای آلوده داشته است.به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، کیفیت هوا در تهران از آغاز سال جاری تابحال ۱۵ روز در شرایط پاک، ۹۲ روز در شرایط قابل قبول و ۳۰ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود. بر مبنای اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، پایتخت نشینان همینطور از آغاز سال تابحال دو روز هوای ناسالم برای همه افراد را گذراندند.

آلاینده های شاخص هوای تهران طی این بازه زمانی آلاینده ازن و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بودند که هر کدام به ترتیب ۳۰ و ۶ روز هوا را تحت تأثیر خود قرار دادند.

آلاینده ازن حدود سه سال است که در ماه های گرم سال بعنوان آلاینده هوای تهران اعلام می شود. در مورد چگونگی تشکیل آن باید اظهار داشت که آلاینده هایی مانند اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرّار در حضور نور خورشید آلاینده ازن(O۳) را تولید می کنند. اکسیدهای نیتروژن محصول احتراق خودرو ها، موتورسیکلت ها و خودرو های دیزلی است. ترکیبات آلی فرّار هم از بخارات بنزین و از فعل و انفعالات سوخت رسانی تولید می شود. شاخص آلاینده ازن عموما در ماه های گرم سال افزوده می شود همینطور یکی از منابع پیش ساز آلاینده ازن، آلاینده ناکس است که منابع آلاینده متحرک ۳۵ درصد در تولید آن دخیل هستند.

بررسی اطلاعات نشان داده است که هوای پایتخت طی سال قبل از آغاز سال تا نیمه مرداد ماه ۲۵ روز پاک و ۹۰ روز در شرایط قابل قبول بود همینطور تعداد روزهای ناسالم برای گروه های حساس در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۹، هفت روز کمتر بود البته تهرانی ها در این بازه زمانی یک روز هوای ناسالم برای همه افراد داشتند.

آلاینده های ازن، ناکس و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون علت آلودگی هوا طی ۱۳۷ روز از بهار و تابستان سال قبل بودند.

منابع متفاوتی در تولید آلاینده ناکس دخیل هستند. در شهر تهران ۳۵ درصد آلاینده ناکس توسط منابع متحرک و ۳۲ درصد آن توسط نیروگاه ها تولید می شود. مصارف خانگی، اداری و تجاری و صنایع هم هر کدام به ترتیب سهم ۱۴ و ۸ درصدی در تولید این آلاینده هوا دارند.

طی سال ۹۷ هم تهران از آغاز سال تا اواسط مرداد تنها هشت روز هوای پاک داشت. کیفیت هوا در پایتخت در این بازه زمانی ۱۰۵ روز در شرایط قابل قبول و ۲۶ روز به علت افزایش غلظت آلاینده ازن و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون که طی بهار و نیمی از تابستان این سال ۱۱ روز از هوای تهران را آلوده کرده بود، آلاینده شاخص هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت کشور است که بیشتر در پاییز و زمستان به علت وارونگی دما خویش را نشان داده است.

بر اساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک در انتشار ذرات معلق ۶۰.۸ درصد است و حدود ۴۰ درصد ذرات معلق در تهران از منابعی مانند نیروگاه ها، صنایع، پالایشگاه، پایانه های اتوبوس، منابع آلاینده خانگی، تجاری، اداری، راه آهن، جایگاه سوخت و فرودگاه ها منتشر می شود همینطور سهم خودرو های سواری در تولید ذرات معلق ۱۳.۹ درصد و سهم خودرو های دیزلی شامل مینی بوس، اتوبوس واحد، اتوبوس سرویس و کامیون ها حدود ۳۵ درصد است.

بر اساس اطلاعات موجود از کیفیت هوای تهران، طی بهار و نیمی از تابستان سال ۹۶ کیفیت هوا ۱۲۲ روز در شرایط مطلوب قرار داشت که از این بین سهم هوای پاک ۹ روز بود. کیفیت هوا طی این دوره هم ۱۷ روز به علت افزایش غلظت آلاینده ازن و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.
به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، سالانه ۵.۷ میلیارد دلار هزینه مرگ های زودرس منتسب به آلودگی هوا در کشور است همینطور سالانه ۱۱هزار مرگ منتسب به آلودگی هوا در کشور رخ می دهد. با عنایت به این که سال جاری نحوه محاسبه آلاینده های هوا در کشور تغییراتی کرده و سختگیرانه و واقع بینانه تر شده است، لازم است مسئولان با عنایت به این معیارها در جهت کاهش آلودگی هوا تلاش کنند.
منبع:

1399/05/16
11:50:29
5.0 / 5
1983
تگهای خبر: آلودگی , اتو , اتوبوس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین