رئیس پلیس فرودگاه های كشور تشریح كرد

جزئیات انهدام بزرگترین باند كلاهبرداری شبكه ای كشور در فردوگاه مشهد

جزئیات انهدام بزرگترین باند كلاهبرداری شبكه ای كشور در فردوگاه مشهد به گزارش خشكشوئی آنلاین خراسان رضوی رئیس پلیس فرودگاه های كشور اظهار داشت: سركرده یكی از بزرگترین باندهای كلاهبرداری شبكه ای را در فردوگاه شهید هاشمی نژاد مشهد دستگیر كردیم.سردار حسن مهری، امروز 20 مرداد در نشست خبری که در کلانتری و پاسگاه نیروی انتظامی فرودگاه مشهد انجام شد درباب دستگیری باند کلاهبردی در سطح وسیع در گیت بازرسی پلیس فرودگاه مشهد، اظهار نمود: پلیس فردوگاه مشهد به فردی که تعداد زیادی دسته چک همراهش داشته مشکوک می شود و در بررسی دوباره از محتویات کیف مسافر مذکور مشخص شد که وی سردسته یک باند کلاهبردای شبکه ای در تمام شهرهای کشور است.

وی اضافه کرد: نحوه اقدام این فرد به صورتی بوده است که افراد معتاد و بی بضاعت را جمع می کردند و منزلی برای آنها اجاره می کردند و در شهرهای مختلف تن این افراد لباس مرتبی می پوشاندند و برایشان افتتاح حساب می کردند. بعد از افتتاح حساب دسته چک ده برگی توسط این افراد گرفته می شد و حساب فرد به صورت آنی شارژ می شد و در مبالغ مختلفی، بعد از اطمینان از این مساله برای افراد دسته چک های ۵۰ برگی ستاندن می شده، چک ها به صورت سفید امضا از این افراد بی خانمان گرفته می شده و در مقاصد مختلفی استفاده می شده است. هدف از این اقدام و صدور چک های بی محل، اقدامات بسیار گسترده ای در زمینه کلاهبرداری بوده است و یک هزار و دویست میلیارد تومان در 10 بانک مختلف برگشت خورده است.

رئیس پلیس فرودگاه های کشور با اشاره به اینکه «در سطح کشور پرونده هایی در مراجع قضایی در ارتباط با این کلاهبرداری ها از سال ۹۳ باز شده است»، عنوان کرد: ۱۰۲ نفر شناسایی شده است که ۱۰۰ هزار برگه چک از بانکهای مختلف استان های کشور همچون تهران، فارس، خوزستان، کرمان، یزد و خراسان رضوی هزینه شده و نکته قابل توجه این است که این افراد با بهره گیری از مدارک تقلبی به صورت آنی برای افراد بی خانمان پروانه کسب صادر می کردند.

وی افزود: در یکی از موارد فردی با موقعیت معلوم در ۲۳ بانک افتتاح حساب کرده و توانسته است ۲۳۰۰ برگه چک دریافت کند. شرکت برای این فرد تاسیس شده و با بهره گیری از حساب شرکت کلاهبرداری صورت گرفته است. مدارک ارائه شده به بانک ها برای افتتاح حساب همه صوری بوده و مدارک هیچ گونه وجود خارجی نداشته اند.

رئیس پلیس فرودگاه های کشور اشاره کرد: بانک ها در تشخیص هویت افراد باید تحقیق بیشتری در بررسی پیشینه افراد داشته باشند و قوانین بانکی در این خصوص چیزی کم ندارد. در ارائه چک و گرفتن ضامن باید سختگیری بیشتری شود چونکه در خیلی از اماکن اسناد با ارزشی دست کلاهبرداران می افتد و افراد و جامعه را با معضلات اقتصادی مواجه خواهدنمود.

کللاهبرداری از 39 هزار نفر

مهری اظهار نمود: بیشترین چک برگشتی از یکی از اعضای این باند به مبلغ ۱۵۶ میلیارد تومان بوده است که سبب شده ۳۰ هزار فقره چک برگشت بخورد و از ۳۹ هزار نفر کلاهبرداری صورت گیرد. در مقایسه با این تعداد چک هنوز ۷۰ هزار برگه چک بدست پلیس نرسیده است و فعالیت این باند در کشور بسیار گسترده است.

رئیس پلیس فرودگاه‎های کشور بیان کرد: اموال زیادی از این باند شناسایی شده که هیچ کدام از آنها به نام خودشان نیست و همه را به نام نزدیکان خودشان ثبت کرده اند تا ردی از خودشان نگذارند. در کشفیات بعدی جزئیات بیشتری برای مردم جهت پیش گیری از وقوع این جرایم به معرض نمایش گذاشته خواهد شد. سفارش ما به مردم این است که به هیچ عنوان افرادی که قصد تطمیع دارند اعتماد نکنند و سابقه افراد را داشته باشند.

تطمیع یکی از رئیس شعب بانک ها

مهری اشاره کرد: اعضای این باند عمدتاً دارای سوابق کیفری مختلفی هستند. سرکرده این باند با تطمیع یکی از رئیس شعب بانک ها، توانسته دسته چک ستاندن کند و این امر جای نگرانی دارد که رئیس بانک همدست کلاهبردار شده است. در مواردی نیز دیده شده است که کلاهبرداران کسبه بازار را تطمیع کرده و با مبالغ بالاتر کالاها را به صورت چکی خریداری نموده اند و کلاهبرداری صورت گرفته است.

وی درباب نمونه هایی از کلاهبرداری های انجام شده توسط این باند اظهار داشت: در یک فقره چک، ۷۰۰ میلیون تومان خرما توسط این باند خریداری شده است که زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و در مورد دیگری یکی از افرادی که در بازار آهن کار می کرده است را به تباهی کشیده اند، بطوریکه فرد کارتن خواب شده است.

مهری تاکید کرد: مردم باید آگاه باشند که به هیج وجه مدارک شناسایی خودرا در اختیار افراد ناشناس قرار ندهند تا زمنیه سودجویی برای افراد فرصت طلب مهیا نشود.

رئیس پلیس فرودگاه های کشور تصریح کرد: یکی از اعضای این باند، پیشنهاد صد سکه بهار آزادی را به مأمور پلیس داده است اما مامور با نهایت کرامت و وظیفه شناسی از دریافت این رشوه امتناع کرد و افراد سودجو را به دست قانون سپرد.

تشکیل شورای راهبردی مبارزه با فساد اقتصادی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد

قاضی حسینی، معاون دادستان مشهد نیز در ادامه این جلسه اظهار نمود: باتوجه به اهمیت و حساسیت موضوع پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد و تحقیقات بر روی این پرونده همچنان ادامه دارد.

وی افزود: تابحال دوازده نفر از اعضای این باند، یک خانم و یازده مرد دستگیر شده اند. اتهامات مختلفی همچون مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای، جعل و استفاده از اسناد، رهبری در ایجاد شبکه کلاهبرداری و... داشته اند و متهمان با صدور بازداشت موقت و شناسایی دستگیری سایر متهمان در اختیار ماموران قرار دارند.

حسینی اشاره کرد: به صورت کلی قانون گذار برای اقداماتی که به صورت شبکه ای انجام می شود، مجازات شدیدی را پیش بینی کرده و علاوه بر رد مال و جزای نقدی، حبس های طویل مدت و گاهی مجازات اعدام برایشان پیش بینی شده است. دستگاه قضایی با افرادی که به اموال مردم تعدی کنند، با قاطعیت برخورد خواهدنمود و به هیج وجه مماشات نخواهد کرد.

معاون دادستان مشهد اظهار نمود: یک سری نواقصی در سیستم های بانکی وجود دارد که می توان به افتتاح حساب و ستاندن دسته چک از بانکهای مختلف در یک روز توسط یک فرد اشاره نمود. راستی آزمایی دربانک ها به نحو احسن صورت نمی گیرد و اگر این نقصها برطرف شود، پرونده های کمتری تشکیل خواهد شد.

وی افزود: برای نخستین بار در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، با دستور دادستان شورای راهبردی مبارزه با فساد اقتصادی تشکیل داده ایم که برخی از بازپرسان و قضات باتجربه در این شورا حضور دارند و یکی از مسئولیت های این شورا، ارائه بسته پیشنهادی پیشگری از وقوع جرم است.

منبع:

1399/05/20
22:25:32
5.0 / 5
1988
تگهای خبر: اتو , اقتصاد , اماكن , پلیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین