سربازان بهداشت در گذر 36 سالگی

سربازان بهداشت در گذر 36 سالگی حدود ۳۶ سال است كه نام بهورز با نظام سلامت همراه می باشد و در كنار نام پزشكان و پرستاران می درخشد؛ زنان و مردانی كه در سرتاسر كشور و در دوردست ترین مراكز بهداشتی در حال خدمتند و بی گمان خیلی از دستاوردهای نظام سلامت بواسطه حضور آنها محقق شده است.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، سال ۱۳۶۳ وزارت بهداشت با هدف ارائه خدمات و مراقبتهای اولیه سلامت به جمعیت روستایی، اقدام به ایجاد خانه های بهداشت کرد و در جهت تأمین کادر متخصص این خانه ها به تربیت افرادی مشغول شد که بهورز نام گرفتند. حالا حدود ۳۶ سال از حضور بهورزان در نظام سلامت می گذرد و امروز توسعه شاخص های سلامت کشور همچون کاهش مرگ و میر مادران، نوزادن و کودکان، پوشش واکسیناسیون و کاهش بیماریهای واگیر و غیرواگیر مرهون تلاش بهورزان در دل روستاهاست.
عرضه خدمات توسط بهورزان در چارچوب شبکه بهداشتی و با هدف پوشش بیشتر خدمات در اغلب مناطق کشور شروع شد. عرضه خدمات بهداشتی در خانه های بهداشت روستایی، عشایری و شهری و مراکز جامع خدمات سلامت تنها بخشی از فعالیت بهورزان است؛ کسانی که به اذعان دکتر رییسی - معاون بهداشت وزارت بهداشت در شرایط کرونایی کشور بهترین اقدامات را انجام دادند و با تلاش آنها هدف غربالگری کرونا در میلیون ها ایرانی در سه مرحله در حال انجام می باشد.

از طرفی نمی توان از عرضه خدمات بهداشتی توسط بهورزان در بحران هایی مانند سیل ابتدای سال ۱۳۹۸ و زلزله کرمانشاه غافل بود؛ قشر زحمت کشی که نخستین مامن خیلی از ما در شرایط سخت هستند.

کاری مضاعف در شش ماه گذشته

در این راستا دکتر جعفر صادق تبریزی_ رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت همزمان با ۱۲ شهریورماه و روز بهورز، در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: علیرغم آنکه تصور می شود عمده فعالیت بهورزان در ۶ ماه گذشته در حوزه کووید۱۹ بوده است، بهورزان هم خدمات مربوط به کرونا و هم سایر خدمات و وظایف خویش را انجام دادند؛ این یعنی کاری مضاعف طی ۶ ماه اخیر. بهورزان بعنوان خط مقدم عرضه خدمات در نظام عرضه خدمات بهداشتی_درمانی وظیفه عرضه تمام خدمات پیشگیری به تمام گروه های سنی را به عهده دارند.

۳۱۴۰۰ بهورز در ۱۷۸۰۰ خانه بهداشت
وی با اشاره به فعالیت حدود ۱۷ هزار و ۸۰۰ خانه بهداشت در سرتاسر کشور، خاطرنشان کرد: حدود ۳۱هزار و ۴۰۰ بهورز در این خانه های بهداشت مشغول به کار هستند. همینطور حدود ۲۴ هزار و ۵۰۰ مراقب سلامت هم در شهرها و در پایگاه های خدمات جامع سلامت فعال می باشند و وظایف مشابه بهورزان در روستا را انجام می دهند.


خدمت رسانی در روستا با حداقل امکانات
وی با تاکید بر اینکه بعد از شیوع کرونا در کشور کار بهورزان و مراقبین سلامت مضاعف شد، اظهار نمود: این عزیزان در مناطق روستایی با حداقل امکانات، تمام خدمات مربوط به کووید۱۹ را عرضه دادند و این در حالی بود که کنار آن سایر خدمات جاری به قوت خود باقی بود. غربالگری تلفنی کرونا برای اعضای خانواده های تحت پوشش هر بهورز در کل کشور انجام شد تاجایی که پایین ترین میزان انتشار کرونا در مناطق روستایی را به لطف خداوند و همت بهورزان شاهد بودیم. از آنجایی که به ازای هر بهورز تعداد محدودی تحت پوشش هستند ازاین رو بهورزان راحت می توانند به جمعیت تحت پوشش خود دسترسی داشته باشند. افراد مشکوک توسط بهورزان به مراکز جامع سلامت که منتخب عرضه خدمات کووید۱۹ بودند، معرفی می شدند و علاوه بر آن پیگیری افرادی که در تماس نزدیک با بیمار مبتلا به کووید۱۹ بودند هم توسط بهورزان انجام می شود.

تبریزی ضدعفونی کردن اماکن عمومی، اماکن توزیع مواد غذایی، گندزدایی منازل و... را از اقدامات بهورزان در این دوران برشمرد و اضافه کرد: اما در کنار تمام این موارد بهورزان از عرضه خدمات جاری خود غافل نشدند. در ابتدای انتشار کرونا در مناطق شهری البته اندکی خدمات جا مانده وجود داشت که آنهم به علت ترس مردم از کرونا بود که مراجعات آنها برای دریافت سایر خدمات را کاهش می داد، اما در روستاها افراد تحت پوشش بهورزان دنبال می شدند و اگر خدمتی مانند دریافت واکسن و... جامانده بود، به افراد عرضه می شد. بنابراین، حداقل خدمات جا مانده در مناطق روستایی مشاهده شد که با اجرای فاز سوم غربالگری کووید۱۹ آن حداقل ها هم انجام می شود.


۶شهید خدمت در دوران کرونا
وی ادامه داد: تابحال ۶ شهید خدمت در دوران کرونا از میان بهورزان و مراقبین سلامت داشته ایم و تعداد مبتلایان به کرونا در این قشر هم بالا است. البته تمام تلاش خویش را برای حفظ سلامتشان به کار بستند تا بتوانند خدمات را بموقع به مردم عرضه کنند.

وی با اشاره به اینکه در تمام بحران ها یکی از ارکان خدمت، بهورزان بودند، افزود: فردای وقوع زلزله در کرمانشاه چادرهای خانه های بهداشت دایر شد و بهورزان علیرغم اینکه صدمه دیده بودند و داغدار عزیزانشان بودند، پای کار آمدند و خدمات خویش را عرضه دادند. در مناطق سیل زده در ابتدای سال ۱۳۹۸ هم علیرغم آنکه بهورزان خود در معرض تهدید و صدمه بودند، اما تمامی خدمات را برای همه گروه های سنی عرضه دادند و نگذاشتند مردم از خدمات بهداشتی درمانی محروم شوند.

وضعیت استخدامی بهورزان و مراقبان سلامت
رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درباره وضعیت استخدامی بهورزان و مراقبین سلامت، اظهار داشت: یکهزار و ۲۰۰ مجوز استخدامی در سال ۱۳۹۸ برای بهورزان داده شد که از این تعداد ۱۲۶ مجوز مربوط به بهورزان عشایر بود. برای گزینش، جذب، شروع تحصیل و... این عزیزان اقداماتی انجام شده بود که به کرونا برخوردیم و تحصیلشان متوقف گردید و با شرایط حاکم نمی توانستند سر کلاس حاضر شوند که همکاران ما در گروه مدیریت نیروی انسانی و آموزش بهورزی وزرات بهداشت، تمام متون درسی آموزشی بهورزان را در عرض دو ماه به فایل مجازی تبدیل کردند که بتوانیم آموزش مجازی را داشته باشیم.
وی افزود: بدین سان حدود ۵۳۰ فایل آموزشی در کل کشور آماده شد که حالا در دسترس بهورزان است. سال جاری هم تعداد دیگری مجوز استخدام خواهیم داشت که تعداد دقیق آن مشخص نشده است. با عرضه مجوزهای جدید تبدیل وضعیت مراقبین سلامت را در پیش خواهیم داشت. خوشبختانه به اندازه کافی مراقب سلامت در کشور وجود دارد. از ۲۴هزار و ۵۰۰ مراقب سلامت فعال، حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر از بخش خصوصی و مابقی از بخش دولتی هستند.

وی در خاتمه اضافه کرد: سال جاری باید روز بهورز را از دو منظر نگاه کنیم؛ ابتدا بهورزان بعنوان طلایه داران عرضه مراقبت های بهداشتی درمانی اولیه و دوم بعنوان مدافعین سلامت که خدمات شایان توجه در مقابله با کرونا انجام دادند.

منبع:

1399/06/12
20:51:05
5.0 / 5
1771
تگهای خبر: آموزش , اماكن , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین