هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی چیست؟ به گزارش خشكشوئی آنلاین هوش مصنوعی زیرمجموعه ای از علم كامپیوتر است كه مربوط به ساخت ماشین های هوشمند می شود تا وظایفی را بتوانند انجام دهند كه احتیاج به هوش انسانی دارد.به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از مهر، این ماشین های هوشمند باید مانند انسان ها فکر و عمل کنند تا آنجا که بر مبنای تست تورینگ اگر یک ماشین هوشمند و انسان با یکدیگر صحبت کنند، انسان متوجه نشود طرف مقابل یک ربات است.
کاربردهای هوش مصنوعی
کاربردهای هوش مصنوعی بی نهایت است. هوش مصنوعی مشغول تغییر و تحول در تمامی حوزه ها از سیاست گرفته تا کشاورزی و سرگرمی است. حوزه هایی که هم اکنون هوش مصنوعی در آن به کار می رود شامل این موارد است. پزشکی و سلامت، حمل و نقل، فضانوردی، سرگرمی و بازی، مالی و تجاری، شبکه های اجتماعی، رباتیک، کشاورزی، آموزش. البته این فهرست بسیار طولانی تر است و به مروز زمان طولانی تر خواهد شد. در اینجا به مرور چند مورد از کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف می پردازیم.
حوزه کامپیوتر
شاید شما فکر کنید هوش مصنوعی بسیار مبحث پیچیده ای است که در زندگی روزمره شما جایی ندارد. اما هر بار که شما در گوگل جست جو می کنید و یا سایت های فروشگاهی مانند آمازون به شما پیشنهاد خرید محصول جدیدی را می دهند در واقع از هوش مصنوعی استفاده می نمایند. این سایت ها با عنایت به جست وجوهای قبلی شما، زمان و مکان شما و شاخص های بسیار زیاد دیگر به شما بهترین پیشنهاد را می دهند.
از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در علم کامپیوتر، تلفیق تحلیل داده با کامپیوترهای کوانتومی است که سبب افزایش بسیار زیاد سرعت تجزیه و تحلیل داده ها خواهد شد. این زوج سبب تحولات زیادی در آینده همه حوزه ها و صنایع خواهند شد چونکه در قرن ۲۱، داده، سوخت تکنولوژی ها و صنایع به حساب می آید.
حوزه پزشکی
در حال حاضر از هوش مصنوعی در بخش های زیادی از حوزه سلامت و پزشکی استفاده می شود. برخی از کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی موارد زیر است؛
* داده کاوی (دیتا ماینینگ) برای پیدا کردن الگو (Pattern) آزمایش های پزشکی برای تشخیص بیماری ها
* جراحی توسط ربات
* ساخت دارو
فروش آنلاین
سایت های فروش آنلاین از نخستین تجارت هایی هستند که از هوش مصنوعی به درآمد رسیده اند. پیشنهادهایی که سایت هایی مانند آمازون و دیجیکالا به شما می دهند، از الگوریتم های پیچیده هوش مصنوعی و یادگیری عمیق (Deep Learning) با عنایت به الگوی خرید گذشته شما، مکان و زمان و دیگر فاکتورها استفاده می نمایند. همینطور چت بات هایی که در سایت ها برای ارتباط به کاربران استفاده می شود از هوش مصنوعی برای پاسخ به مشتریان خود استفاده می نمایند.
صنعت کشاورزی
یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت کشاورزی استفاده از کوادکوپتر و تصاویر ماهواره ای برای کنترل محصول، آب، کود، آفت و علف های هرز در زمین های کشاورزی و باغات است. الگوریتم های هوش مصنوعی می توانند با ارزیابی و آنالیز تصاویر زمین های کشاورزی، مشکلات موجود را گزارش داده و همینطور به بهره وری بیشتر از زمین های کشاورزی کمک کنند تا کشاورزان استفاده از آب و کود را کاهش و تولید محصول را بالا برند.
آشنایی به مهم ترین اصطلاحات حوزه هوش مصنوعی
* هوش مصنوعی (Artificial intelligence): هوش مصنوعی به زبان ساده یعنی اینکه ماشین ها مانند انسان ها فکر و عمل کنند. یادگیری ماشین و یادگیری عمیق زیرمجموعه های هوش مصنوعی محسوب می شوند. در واقع از راه الگوریتم های یادگیری ماشین و یادگیری عمیق، هوش مصنوعی در حوزه های مختلف به کار می رود.
* یادگیری ماشین (Machine learning): یادگیری ماشین زیرمجموعه ای از هوش مصنوعی به حساب می آید که شامل الگوریتم هایی است که ماشین را قادر می سازد بدون دخالت انسان با استفاده از مثال های داده شده به آن و تجربیات خودش، بیاموزد و عمل کند.
* یادگیری عمیق (Deep learning): یادگیری عمیق در واقع نسخه تکامل یافته یادگیری ماشین و زیرمجموعه ای از آن است. در یادگیری عمیق از شبکه های عصبی (Artificial neural networks) استفاده می شود. تفاوت یادگیری عمیق از یادگیری ماشینی این است که در یادگیری ماشین باید دیتا به صورت طبقه بندی به الگوریتم داده شود اما در یادگیری عمیق خود الگوریتم دیتا را می تواند آنالیز و طبقه بندی کند. بعنوان مثال در یادگیری ماشین باید برای شناسایی عکس سگ، برای ماشین تمامی اجزای سگ مانند سر، بدن، دم و غیره جدا تعریف شود اما در یادگیری عمیق، ماشین با دیدن تعداد زیادی عکس سگ، خود قادر به شناسایی دیگر تصاویر سگ ها است. برای همین یادگیری عمیق احتیاج به کلان داده یا دیتای بسیار زیاد دارد.
* شبکه های عصبی مصنوعی (Artificial neural networks-ANN): شبکه های عصبی مصنوعی با الهام از شبکه های عصبی مغز انسان ساخته شده اند، گرچه شباهت چندانی به عملکرد آن ندارند. همانطور که گفته شد از شبکه های عصبی مصنوعی در یادگیری عمیق استفاده می شود. یک شبکه عصبی صدها، هزاران یا حتی میلیون ها نورون مصنوعی به نام واحد دارد که در مجموعه ای از لایه ها قرار گرفته اند. شبکه عصبی مصنوعی از لایه ورودی، لایه خروجی و لایه های بین این دو که لایه های مخفی نامیده می شود تشکیل شده است.
* پردازش زبان طبیعی (Natural language processing-NLP): پردازش زبان طبیعی زیرمجموعه ای از هوش مصنوعی برای درک زبان انسانی توسط کامپیوتر است. از پردازش زبان طبیعی برای خواندن و فهم زبان انسانی توسط کامپیوتر استفاده می شود تا فاصله صحبت انسان و درک کامپیوتر را از بین ببرد.
* کلان داده (Big data): کلان داده (بیگ دیتا) حجم زیادی از داده ها است که خیلی سریع تولید می شوند، تنوع زیادی دارند و پیچیده هستند و پردازش آنها با استفاده از روش های سنتی خیلی سخت و وقت گیر است. در اهمیت کلان داده همین بس که از دیتا بعنوان نفت قرن ۲۱ یاد می شود و موفقیت شرکت ها به حجم بالای دیتای آنها بستگی دارد.
منبع: https: //aiportal.ir
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1399/06/16
22:38:57
5.0 / 5
1632
تگهای خبر: آب , آموزش , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین