در مراسم افتتاح طرحهای آب و برق امروز چه گذشت؟

از افزایش كیفیت آب تهران تا روشنایی جزیره قشم

از افزایش كیفیت آب تهران تا روشنایی جزیره قشم خشكشوئی آنلاین: امروز سه پروژه صنعت آب و برق در پایتخت و جزیره قشم راه اندازی شد كه به سبب آن كیفیت آب در غرب استان تهران افزایش خواهد یافت و جزیره قشم نیز بطور كامل روشن و به استان هرمزگان نیز برای روشنایی بیشتر كمك خواهد شد.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، افتتاح تصفیه خانه ششم فاضلاب تهران هرچند که چندین سال منتظر چنین روزی مانده بود اما بالاخره به نتیجه رسید و از فهرست طرحهای عقب مانده خارج شد. آنطور که رضا اردکانیان، وزیر نیرو درباره این طرح گفته، عملیات تصفیه خانه ششم که از سال ۱۳۸۶ آغاز شد، قرار بود با فاینانس خارجی اجرا شود، اما این مسیر پس از مدتی به نتیجه نرسید، باردیگر برنامه ریزی ها تغییر نمود و به سمت منابع و بودجه عمومی رو آورد و کار شروع شد، اما طبیعتا آهنگ سریعی نداشت.
روحانی: تا ۳ ماه آینده کیفیت آب شرب تهران بهتر می شود
افزایش کیفیت آب تهران طی ماه های آینده وعده حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری در این مراسم بود. او با اعلان اینکه ظرف دو تا سه ماهه آینده حدود یک میلیون نفر از مردم تهران احساس خواهند کرد کیفیت آب شرب که در اختیار آنها قرار گرفته، بهتر شده است، اظهار نمود: این تصفیه خانه پس از تصفیه خانه هفتم که سال قبل افتتاح شد، جزو افتخارات دولت می باشد که امروز به بهره برداری می رسد.
به گفته وی اجرای ۵۲ کیلومتر رینگ آبرسانی تهران کاری باارزش است و اگر در شرایط سخت آبرسانی در تهران ایجاد مشکل شود، می توانیم آب را منتقل نماییم. در سال ۱۳۹۲ و سال اول فعالیت دولت در شرق تهران گرفتار مشکل آبرسانی شدیم که اقداماتی در نخستین بخش تصفیه خانه هفتم و سد ماملو انجام شد و الان شرایط بهتر شده و اگر در قسمتی از تهران گرفتار مشکل شویم، می توانیم آب را از یک بخش به بخش دیگر تهران بزرگ منتقل نماییم.
روحانی تصریح کرد: در زمینه تامین آب تهران، حدود ۹۰۰۰ کیلومتر لوله کشی آب انجام شده است تا برای مردم آبرسانی شود. علاوه بر این تصفیه خانه های بزرگی در تهران افتتاح شده است تا مردم تهران بیش از یک میلیارد متر مکعب آب مصرف کنند که رقم بزرگی است. بیش از ۷۰ درصد از آب تهران از آب های سطحی تامین می شود و کیفیت آب تهران از باکیفیت ترین آب ها است. کمتر در شهرهای دنیا سراغ داریم که مردم از چنین آب باکیفیتی برخوردار باشند.
به گفته وی خوشبختانه در دو سال اخیر با حمایت و همراهی نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر تهران و ساز و کارهای وزارت نیرو بین شرکت آب منطقه ای که مسئولیت تامین را دارد و شرکت آب و فاضلاب استان تهران که مسئول توزیع است، منابع شایان توجه و مورد نیازی از محل قبوض که مردم مشارکت می کنند برقرار شد و امروز در نقطه افتتاح این تصفیه خانه هستیم.
صرفه جویی حدود ۳۰ درصد انرژی برق با بهره گیری از این تصفیه خانه
وزیر نیرو نیز در این مراسم با اعلان اینکه با بهره گیری از این تصفیه خانه حدود ۳۰ درصد انرژی برق را که برای پمپاژ آب از سایر تصفیه خانه ها برای شمال غرب و غرب تهران استفاده می شد صرفه جویی خواهد شد اضافه کرد: امروز پنج منطقه تهران از این امکان برخوردار می شوند و با سه سامانه آبرسانی در مناطق ۵، ۹، ۱۸، ۲۱ و ۲۲ تهران و همین طور شهر پرند این دسترسی فراهم می شود.
به گفته وی در تهران، دولت تدبیر و امید افتخار این را داشته که در هفت سال قبل در صنعت آب و برق حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کند و ۱۱ هزار میلیارد تومان از این مجموع در صنعت آب و مابقی در صنعت برق است. در تهران، از دهه های قبل دسترسی خوب اگرنه کامل به آب آشامیدنی داشتیم؛ سد امیر کبیر در سال ۱۳۴۰، سد لتیان در سال ۱۳۴۷، سد لار در سال ۱۳۵۹، سد طالقان در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ و سد ماملو در سال ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید.

جانباز: آب با کیفیت یکسان در اختیار مشترکان قرار گیرد
همچنین حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب درباب مزیت های رینگ آب رسانی تهران اظهار داشت: بهره برداری از این طرح سبب می شود تا آب با کیفیت یکسان در اختیار مشترکان قرار گیرد و در خشکسالی های احتمالی امکان انتقال آب وجود دارد.
وی با اعلان اینکه ۵۹ کیلومتر از رینگ آب رسانی تهران در سه سامانه آب رسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند از مخزن تلمبه خانه یافت آباد تا مخزن رضی آباد و سامانه آب رسانی شرق و شمال شرق اجرا شده است، اظهار داشت: خطوط انتقال آب با لوله هایی در اقطار ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی متر در این پروژه اجرائی شده است و اجرای این رینگ در شهر تهران با محدودیت های ترافیکی، به سختی اجرا شد تا تهرانی ها آب آشامیدنی یکسانی داشته باشند.
جانباز با اشاره به سامانه آب رسانی غرب تهران اظهار نمود: این سامانه به طول هفت کیلومتر، آب تصفیه خانه ششم را به مناطق ۵، ۹، ۱۸، ۲۱، ۲۲ و شهر جدید پرند می رساند. سامانه آب رسانی به شهر جدید پرند از مخزن تلمبه خانه یافت آباد تا مخزن رضی آباد با هدف رفع محدودیت های تامین آب در محدوده شهر جدید پرند و ضرورت رفع کمبود و ارتقای کیفیت آب آشامیدنی در محدوده جنوب و جنوب غربی شهر و استان تهران انجام شد.
وی با اشاره به اجرای ۴۰ کیلومتر خط انتقال آب در سامانه شرقی رینگ تهران اظهار داشت: در این سامانه ۳۰۰۰ لیتر بر ثانیه آب تصفیه شده از محل تصفیه خانه پنجم تهران به نواحی شمال شرق و شرق تهران و ۴۰۰۰ لیتر بر ثانیه آب خام از محل سد لار به تصفیه خانه سوم و چهارم در شرایط اضطراری انتقال می یابد. تا قبل از سال ۱۳۹۲ امکان جابجایی و انتقال آب بین سامانه های غربی و شرقی شهر تهران میسر نبود.
نگاهی بر جزئیات طرح های آبی تهران
پروژه "تصفیه خانه ششم آب تهران" با ظرفیت ۷۵۰۰ لیتر درثانیه و با سرمایه گذاری ۴۸۵ میلیارد تومان در حد فاصل سد تنظیمی امیرکبیر و تصفیه خانه ششم واقع در ضلع شمالی شهرک راه آهن تهران راه اندازی شد. افزایش ظرفیت تصفیه آب در شهر تهران، افزایش ظرفیت انتقال آب از منابع غربی تهران (سدهای امیرکبیر و طالقان)، افزایش ایمنی و پدافند غیرعامل تامین آب تهران، حفاظت کیفی آب آشامیدنی تخصیص یافته از رودخانه کرج از نظر آلودگی های موجود در حاشیه رودخانه و افزایش کیفیت آب آشامیدنی مصرفی شهروندان از دیگر اهداف پروژه"تصفیه خانه ششم آب تهران" است.
طرح بزرگ "رینگ شبکه انتقال آب آشامیدنی شهر تهران" (سامانه آبرسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند، سامانه آبرسانی شمال شرق) دیگر پروژه ای است که امروز با اعتباری بیش از ۴۹۰ میلیارد تومان و باهدف تعادل بخشی کمی و کیفی و پدافندی آبرسانی در سطح شهر تهران و مناطق غربی و جنوب غربی استان تهران راه اندازی شد.
این پروژه در سه بخش (سامانه آبرسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند از مخزن تلمبه خانه یافت آباد تا مخزن رضی آباد و سامانه آبرسانی شمال شرق) در مجموع حدود ۴۰ کیلومتر خط انتقال آب در اقطار یک هزار و ۲۰۰ تا دو هزار میلی متر با لوله هایی از جنس فولادی راه اندازی شد.
تأمین و ارتقای کیفیت آب جمعیتی بیش از یک میلیون نفر و جلوگیری از بروز نتایج زیست محیطی در محدوده های شمال غرب، غرب و جنوب غرب تهران، استفاده بهینه از منابع قابل توجهی آب شیرین با کیفیت بسیار بالای سد امیرکبیر به سبب سرریزهای فصلی، کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی (چاه ها)، از مدار خارج کردن ایستگاه های پمپاژ آب و کاهش ۳۰ درصد مصرف انرژی نسبت به قبل در شبکه توزیع آب همچون اثرات پروژه های مذکور است.
بخش اول این طرح، رینگ آبرسانی شهر تهران – سامانه آبرسانی غرب با هدف انتقال ۷.۵ مترمکعب آب تصفیه شده از محل تصفیه خانه ششم آب تهران به نواحی غربی شهر تهران شامل مناطق ۵، ۹، ۱۸، ۲۱ و ۲۲ در امتداد ارتقای کمی و کیفی آب آشامیدنی و بهداشتی بوده که اجرای ۷.۴ کیلومتر خطوط انتقال آب با لوله هایی از جنس فولادی انجام شده است.
بخش دوم این طرح، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند از مخزن تلمبه خانه یافت آباد تا مخزن رضی آباد است که باتوجه به محدودیت های تامین آب در محدوده شهر جدید پرند و ضرورت رفع کمبود و ارتقای کیفیت آب آشامیدنی در محدوده جنوب و جنوب غربی شهر و استان تهران، تامین و انتقال آب از سامانه آبرسانی شهر تهران با اجرای ۱۲ کیلومتر خطوط انتقال آب از محل مخزن تلمبه خانه یافت آباد تا مخزن رضی آباد امروز راه اندازی شد.
بخش سوم این طرح رینگ آبرسانی شهر تهران - سامانه آبرسانی شمال شرق با هدف انتقال سه مترمکعب بر ثانیه آب تصفیه شده از محل خروجی تصفیه خانه پنجم آب تهران به نواحی شمال شرق و شرق تهران و انتقال چهار مترمکعب بر ثانیه آب خام از محل سد لار به تصفیه خانه سوم و چهارم آب تهران در شرایط اضطراری با هدف بهبود کمی و کیفی آب آشامیدنی در مناطق به بهره برداری رسید.
در این بخش نیز با اجرای ۲۰ کیلومتر خطوط انتقال آب، اجرای یک رشته خط انتقال آب تصفیه شده به طول ۱۰ کیلومتر از محل تصفیه خانه پنجم آب تهران تا مخازن ۴۵، ۴۳ و ۷۱ در تصفیه خانه سوم و چهارم آب تهران و اجرای یک رشته خط انتقال آب خام به طول ۱۰ کیلومتر از محل تونل ورودی آب خام به تصفیه خانه پنجم آب تهران تا تونل ورودی آب خام به تصفیه خانه سوم و چهارم آب تهران امروز راه اندازی شد.
چراغ قشم روشن شد
علاوه بر این امروز دومین واحد گازی ۱۷۵ مگاواتی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با اعتباری بیش از ۲۳۰۰ میلیارد تومان، راه اندازی شد. راندمان بخش گاز این نیروگاه ۳۳ درصد و راندمان سیکل ترکیبی آن بیش از ۴۹ درصد است. سوخت اصلی نیروگاه گاز بوده و میزان مصرف گاز هر واحد نیز حدود ۴۵ هزار مترمکعب در ساعت خواهد بود. همین طور باتوجه به نیاز آبی جزیره قشم این واحد قادر به تولید روزانه ۸۰۰۰ مترمکعب آب شیرین خواهد بود.
یکی از مزیت های این طرح این است که با اجرا و راه اندازی این نیروگاه نه فقط نیاز الکتریکی جزیره توسط واحدهای مستقر در منطقه قشم بطور کامل برطرف خواهد شد، بلکه قسمتی از تولید برق این جزیره به سرزمین اصلی یعنی استان هرمزگان نیز انتقال پیدا خواهدنمود.
همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در این مراسم با تاکید بر اینکه ظرفیت نیروگاه های استان هرمزگان در مدت زمان فعالیت دولت و تدبیر و امید ۶۰ درصد بالا رفته است، اظهار داشت: این نیروگاه ۵۱۰ مگاواتی شامل دو واحد گازی هر یک به ظرفیت ۱۷۵ مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات است که واحد نخست گازی این نیروگاه در هفته دوازدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره برداری رسیده بود و واحد دوم گازی این مجموعه نیز امروز توسط رئیس جمهور راه اندازی شد.
وی با اعلان اینکه واحد بخار این نیروگاه برای پیک سال ۱۴۰۱ به مدار خواهد آمد، افزود: این نیروگاه با سرمایه گذاری شرکت برق و انرژی غدیر و مشارکت گروه مپنا در حال ساخت است که کل سرمایه گذاری صورت گرفته برای این پروژه بیش از ۳۰۸ میلیون یورو خواهد بود، اضافه کرد: با شروع به کار واحد دوم گازی این نیروگاه ظرفیت منصوبه نیروگاهی در جزیره قشم به ۴۸۰ مگاوات، در استان هرمزگان به چهار هزار مگاوات و در کل کشور به ۸۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات افزایش پیدا خواهد کرد
منبع:

1399/08/09
23:21:44
5.0 / 5
875
تگهای خبر: آب , آلودگی , اتو , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین