علل روانی بی توجهی افراد به رعایت پروتكل ها

علل روانی بی توجهی افراد به رعایت پروتكل ها به گزارش خشكشوئی آنلاین یك روانشناس با تكیه بر اینكه كاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی مقابله با كووید ۱۹ تحت تأثیر عوامل گوناگونی قرار دارد، اظهار داشت: همچون علل كاهش توجه افراد به دستورالعمل های بهداشتی، مشاهده رفتارهای اجتماعی سایر افراد جامعه است، بگونه ای كه هرچه افراد بیشتری از رعایت دستورالعمل های بهداشتی سر باز می زنند، شاهد افزایش حساسیت زدایی افراد نسبت به رعایت این دستورالعمل ها هستیم.


دکتر پیمان دوستی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در دوران پاندمی کووید ۱۹ بیشتر از هر زمان دیگری احتیاج به یک همکاری گروهی در میان افراد جامعه احساس می شود، اظهار نمود: کاهش حساسیت افراد نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی را می توان از چندین جهت مورد بررسی قرار داد. عدم مسئولیت پذیری اجتماعی و انکار مبحث بگونه ای که برخی تصور می کنند از مبتلا شدن به بیماری مصون هستند و مشکلات تنها برای دیگران رخ می دهد، می تواند بنا بر علل روانشناختی مختلفی ایجاد شود.
این روانشناس افزود: باآنکه می توان کاهش حساسیت افراد نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی را ناشی از انکار صدمه پذیری و عدم مسئولیت پذیری اجتماعی آنها دانست، اما نمی توان مسئولیت رعایت نکردن دستورالعمل ها را کاملا به انکار صدمه پذیری و عدم مسئولیت پذیری اجتماعی معطوف کرد چونکه عوامل گوناگونی در این مورد دخیل هستند.
وی در ادامه به بیان برخی از عوامل موثر در کاهش توجه مردم به رعایت دستورالعمل های بهداشتی مقابله با کووید ۱۹ پرداخت و افزود: یکی از علل این است که امروزه بخش بزرگی از خوراک خبری را رسانه هایی نظیر تلویزیون و شبکه های اجتماعی تأمین می کنند. این امر همانطور که می تواند مفید باشد، زیان هایی هم به همراه دارد. برای مثال، اخبار ضد و نقیض از رسانه های مختلف می تواند حساسیت مردم نسبت به هشدارها را کم کند. از طرفی برخی تحقیقات روانشناسی اجتماعی هم نشان می دهند، تکرار بیش از حد اخبار می تواند منجر به فرایند حساسیت زدایی نسبت به اخبار و کاهش توجه افراد به هشدارها شود.
به گفته دوستی، از دیگر عوامل کاهش حساسیت مردم نسبت به هشدارها و رعایت پروتکل ها، طولانی شدن مدت پاندمی این بیماری است. در واقع پاندمی کرونا به صورت چشم گیری وضعیت زندگی، کار و مناسبت های اجتماعی افراد را تحت تأثیر قرار داده است و از طرفی وضع قوانین محدود کننده هم در تغییر وضعیت زندگی مردم موثر بوده است. ادامه این روند منجر گردیده است تا به تدریج مردم احساس فرسودگی کنند، حساسیتشان کاهش پیدا کند و تمایل به بازگشت زندگی طبیعی خود داشته باشند، همینطور این امر با افزایش بی اعتنایی افراد نسبت به منابع خبری هم شدت می یابد.
این روانشناس افزود: بر مبنای تحقیقات روانشناسی اجتماعی، افراد به دو دلیل عمده هم امکان دارد رفتارهایی هم سو با جامعه از خود نشان ندهند، این دو دلیل شامل نیاز برای حفظ فردیت خود و احتیاج به حفظ کنترل بر زندگی خود است. امکان دارد برخی احساس کنند تحمیل پروتکل ها مانع ارضای این دو نیاز می شود و حاضرند در ازای پرداخت هر هزینه مالی و جانی برای خود و جامعه، از پروتکل ها سرپیچی کنند تا این دو نیاز خویش را برآورده کنند، همانطور که می بینیم این اتفاق در سایر کشورها هم در حال رخ دادن است.

منبع:

1399/08/26
21:28:12
5.0 / 5
759
تگهای خبر: بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین