زنان قربانیان خشونت سفید دنیای مجازی

زنان قربانیان خشونت سفید دنیای مجازی به گزارش خشكشوئی آنلاین یك پژوهشگر ارشد حوزه مطالعات زنان ضمن اشاره به خشونت سفید در فضای مجازی بعنوان یكی از انواع خشونت ضد زنان، مطرح كرد: با بررسی هایی كه در جهان بر روی فضای مجازی انجام شده است، كارشناسان متوجه شكل جدیدی از خشونت تحت عنوان قلدری و یا گردن كلفتی در فضای سایبر شدند كه ما در ادبیات خود از آن بعنوان خشونت سفید یاد می نماییم، از طرفی اغلب قربانیان این نوع خشونت زنان هستند.


دکتر کتایون مصری در گفت وگو با ایسنا، در آستانه روز جهانی مبارزه با خشونت ضد زنان (5 آذرماه) اظهار نمود: فارغ از مزیت های بی شمار فضای مجازی برای تمامی افراد و برای آگاهی زنان در تمامی موضوعات، به علت پنهان بودن هویت اصلی افراد در این فضا، امکان استفاده ازهویت های جعلی و نبود ارتباط چهره به چهره زمینه مساعدی برای اعمال بزه و خشونت و تخطی از ارزش های جامعه فراهم می شود.
وی افزود: یکی از مهم ترین خشونت هایی که در بعضی کشورها تحت عنوان جرم هم تلقی می شود خشونت سفید است که شامل مواردی هم چون خشونت های جنسیتی در فضای سایبر، شبکه های اجتماعی، گپ های جنسی، جوک ها و لطیفه های غیر اخلاقی، تصاویر مستهجن و… است.
به قول این پژوهشگر مطالعات زنان، فضای سایبر و رسانه های نو پدید خدمات بسیار زیادی در تبادل اطلاعات و ارتباطات میان افراد داشته اند و شاید زندگی ما را در خیلی از ابعاد در جنبه مثبت دکرگون کرده اند اما خشونت سفید ضد زنان نکته قابل تاملی است که حدودا تمام کشورها با آن روبرو هستند و نسبت به آن ابراز نگرانی کرده اند. به صورتی که کمیسیون پهنای باند سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ گزارشی را تحت عنوان چالشهای فضای سایبر برای زنان منتشر و در آن به لذت بصری از زنان، ترغیب زنان به برهنه سازی، تهاجم جنسی و ترغیب به خود کشی زنان اشاره نمود.


نشانه شناسی صفحات کاربران زن ایرانی در اینستاگرام
مصری اظهار داشت: از آن جایی که میزان مشارکت عمومی زنان در کشور ما بسیار کمتر از مردان است و از طرفی باوجود مستعد بودن زنان برای ایجاد تعامل با دنیای اطراف اما فرصت های کمتری در فضای واقعی به زنان داده می شود شاهد این هستیم که متمایل شدن زنان در فضای سایبر نسبت به مردان بیشتر است و اغلب مخاطبان این شبکه های مجازی خانم ها هستند. ازاین رو باآنکه فضای مجازی در زمینه رشد آگاهی زنان نقش داشته است اما در هر حال دریچه هایی را برای اعمال خشونت بر زنان هم گشوده است.
وی ضمن اشاره به پژوهشی انجام شده در مورد نشانه شناسی صفحات کاربران زن ایرانی در اینستاگرام افزود: در این بررسی ها متوجه شدیم که اغلب کاربران زن در جامعه ما بنا بر دلایلی همچون تمایل به معروف شدن، خودبازنمایی در فضای سایبر، آشنایی و ارتباط با سلبریتی ها، پر کردن اوقات فراغت، استفاده از تجربه دیگران و پیدا کردن دوستان جدید اعمم از زن و مرد و… در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند. در این شبکه ها به علت پنهان بودن هویت افراد و طیف گسترده ای از کاربران، انتشار عکسهای شخصی با آرایش غلیظ و نشان دادن بخشهایی از زندگی و شریک کردن اطرافیان در لحظات زندگی به شکلی ریسک ارتباط با افراد هم افزوده می شود. از طرفی اغلب کاربران با ظرفیت مثبت شبکه های اجتماعی آشنایی ندارند و می توان گفت آنطور که باید اطلاعات کاربران همزمان با رشد این فناوری ها رشد نکرده است.
این پژهشگر حوزه مطالعات زنان اعتقاد دارد که به علت آشنا نبودن زنان با فضای مجازی و کم بودن فرصت هایی که در دنیای واقعی برای رشد آنها وجود دارد و تلاش در جهت دنبال کردن اهداف خود در فضای سایبر، زنان بیشتر در معرض خشونت سفید در این فضا قرار دادند، ازاین رو نیازمند آموختن سواد رسانه ای هستند. گاها خود کاربر بدون درنظر گرفتن امکان مخفی کردن اطلاعات شخصی در فضای مجازی تمایل به برقراری ارتباط با افراد بیگانه دارد که در نهایت هم مورد خشونت و آزار قرار می گیرد بنابرین کاربران و بخصوص خانم ها نیازمند افزایش سطح سواد رسانه ای خود هستند.

زنان نیازمند دانش، بینش و کسب مهارت های لازم رسانه ای هستند
مصری اضافه کرد: منظور از افزایش سطح سواد رسانه ای تنها آموزش آن در مقطع تحصیلی خاصی نیست بلکه ما برای داشتن سواد رسانه ای مستلزم داشتن بینش و نگرشی خاص و کسب مهارت های لازم هستیم. چون که خیلی از خانم در این فضا مورد خشونت قرار می گیرند اما آگاه نیستند و این عدم آگاهی به تداوم این خشونت ها دامن می زند. حالا تحقیر زن، بدن نمایی زن، امتیاز دادن به زن صرفاً با عنایت به خصوصیت های ظاهری تبدیل به عادت شده است و شخص نمی داند توسط این خشونت ها جایگاهش بعنوان انسان تا چه اندازه نزول پیدا کرده است.
به گفته وی، از طرفی تداوم این روند و لایک گرفتن و بیشتر دیده شدن صرفاً بر مبنای خصوصیت های جنسی زنان برای دختران جوان این آموزش غلط را به همراه دارد که می توان با زیر پا گذاشتن اخلاقیات، هنجار و ارزش ها در فضای مجازی به سادگی دیده و مقبول واقع شد. ازسوی دیگر برخی زنان تمایلی برای مورد خشونت واقع شدن ندارند و تنها به علت عدم آگاهی گرفتار خشونت در این فضا می شوند که باید مورد آموزش سواد رسانه ای قرار گیرند.


اغلب زنان خشونت سفید را پنهان می کنند

تبدیل شدن فضای سایبر به مامنی برای خشونت گران
این پژوهشگر حوزه مطالعات زنان درباره نتایج خشونت سفید برای زنان اظهار داشت: اضطراب، افسردگی و فشارهای روانی مزمن همچون نتایج روانی این خشونت ها برای زنان است، همینطور خیلی از زنان به علت ترس از برچسب خوردن و انگ خوردن این خشونت ها را پنهان می کنند، از طرفی سبب بروز اختلافات خانوادگی و بدبینی زنان به اطرافیان هم می شود. هنجار شکنی در فضای مجازی یک هیجان زودگذر است که منجر به دوقطبی شدن افراد بخصوص در سنین پایین می شود. زمانی این هنجار شکنی ها بی آزار است که به جامعهآسیبی نزند اما هنگامی که زنان تبدیل به قربانی می شوند و تعداد خشونت های جنسی هم افزوده می شود می توان گفت این فضا تبدیل به مامنی جهت استفاده از ادبیات تحقیرآمیز با زنان و اجازه دادن به سایر کاربران برای اعمال هر خشونت و هر پیشنهاد و نظری بر زن می شود. این پیامدها نه تنها برا خود زنان بلکه برای جامعه و فرهنگ کشور آزار دهنده است.

نیازمند بازبینی در قوانین سایبری هستیم
وی ادامه داد: کشورما نیازمند تحقیق و پژوهش زیادی در این حوزه می باشد. خیلی از خشونت ها پیگیری نمی شوند و به دلیل پنهان بودن هویت اصلی آزارگر این خشونت ها مسکوت می مانند. باوجود وجود قانون جرائم کامپیوتری اما به علت سرعت بالای تحول رسانه های مجازی حالا بعد از ۱۱ سال نیازمند بازبینی در این قوانین هستیم چونکه بطور قطع خشونت سفید، آزارهای جنسی و هرزه نگاری ها و… نسبت به گذشته در این فضا بیشتر شده است. همینطور علاوه بر بازنگری در قوانین و بروز کردن آنها، نسبت به سیاست گذاری فرهنگی هم باید پیشروتر عمل نماییم.
منبع:

1399/09/04
13:16:57
5.0 / 5
1115
تگهای خبر: آموزش , تجربه , خدمات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین