از مناسب سازی مترو و اتوبوس تا نصب آلارم صوتی در تقاطع های پر تردد شهری برای معلولان

از مناسب سازی مترو و اتوبوس تا نصب آلارم صوتی در تقاطع های پر تردد شهری برای معلولان به گزارش خشکشوئی آنلاین معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تشریح اقدامات این معاونت برای بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی برای افراد کم توان و معلول، اظهار داشت: با وجود اقدامات زیربنایی انجام شده هنوز با شرایط مطلوب فاصله بسیاری داریم.


سید مناف هاشمی در گفتگو با ایسنا، در مورد تهمیدات معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران پیرامون بهسازی ناوگان حمل و نقل برای معلولین، اظهار داشت: بدون شک یکی از مهمترین مشکلات جامعه معلولین، عدم مناسب سازی ناوگان شهری است و با این که در چند سال گذشته این امر مورد توجه بوده؛ ولی هنوز با نقطه مطلوب فاصله بسیار است و معلولان در این خصوص با مشکلات عدیده ای روبرو هستند.
وی با اشاره به اینکه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری در این دوره مدیریت شهری ارتباط تشکیلاتی منظم با سمن ها و کانون های معلولین برقرار کرده تا مشکلات آنها را با کمک خود معلولان رفع کند، اضافه کرد: در مناسب سازی معابر برای معلولان گام های خوبی برداشته ایم، هرچند تا وضعیت مطلوب فاصله بسیاری داریم.
به قول مناف هاشمی، حمل و نقل مجانی و با تخفیف های ویژه برای معلولان شدید جسمی و حرکتی در سطح تهران، خدمتی است که حالا به دنبال گسترش و ارتقای کیفی آن هستیم. علاوه بر این مناسب سازی مسیر تردد توان یابان، از در منزل تا نخستین شریان اصلی، طی سالهای اخیر صورت گرفته است.
وی با تکیه بر اینکه در ۱۲۷ ایستگاه موجود در کل خطوط مترو، بیشتر از ۱۵۰ آسانسور فعال می باشند اما در بعضی از ایستگاه هایی که پیش تر ساخته شده اند، آسانسور نداریم و اصلاح و مناسب سازی و تجهیز آنها در دستور کار قرار دارد، اظهار نمود: البته بیشتر ایستگاه ها دارای پله برقی هستند و برای کم توانان با مشکلات کمتری مواجهیم. لیکن تجهیز تمام ایستگاه ها به آسانسور نیازمند تأمین اعتبار بالایی است که به فوریت نمی توان عملی کرد و در جهت مناسب سازی گام به گام ایستگاه ها، قرارداد تهیه و نصب ۴۹ دستگاه آسانسور منعقد شده و در حال نصب و اجرا در ایستگاه ها است.
معاون حمل و نقل شهرداری تهران ضمن اشاره به رفع ۱۰۴۹ مانع فیزیکی در ۶۱۹ نقطه از شهر برای افراد کم توان، افزود: طی دوره جدید مدیریت شهری کوشیده ایم هیچ ایستگاهی را بدون در نظر گرفتن امکانات مورد نیاز برای تردد معمولان بهره برداری نکنیم و درحال حاضر اقدامات لازم برای خطوط متروی ۶ و ۷ برای جانمایی آسانسور، پله برقی و سایر تجهیزات استاندارد صورت گرفته است.
وی افزود: بر همین مبنا هیچ ایستگاهی بدون مناسب سازی برای تردد معلولان افتتاح نخواهد شد بگونه ای که می بینید در ایستگاه جدید متروی برج میلاد که به بهره برداری رسیده، افرادی را از جامعه معلولین شامل افراد نابینا، کم توان و... دعوت کردیم که همراه ما مسیر را خود بدون کمک کسی از در ورود تا سکوها طی کنند تا برایمان مشخص شود که این امر برای ایشان میسر است.
وی در مورد اقدامات این معاونت برای مناسب سازی ایستگاه های اتوبوس هم اظهار داشت: بیان اینکه از ۳۰۲ ایستگاه خطوط اتوبوس های تندروی تهران، ۲۷۹ ایستگاه به رمپ های استاندارد و خطوط ویژه نابینایان مجهز شده اند و ۲۳ ایستگاه باقیمانده هم در دست اقدام بوده که تا آخر سال اصلاح و مناسب سازی خواهند شد.
معاون شهردار تهران، اضافه کرد: در افزایش ناوگان سامانه جانبازان و معلولین هم گام های مثبتی برداشته شده است ولی کمبود اعتبار و مشکلات مالی، مانع اصلی در سرعت هرچه بیشتر این گام هاست. برهمین اساس در ناوگان جدیدی که ۱۰۰ دستگاه از آن به اتوبوس های شهر تهران افزوده شد و این تعداد تا آخر سال افزایش خواهد یافت، مناسب سازی برای معلولین مورد توجه ویژه قرار گرفته و تمام این اتوبوس ها به رمپ پرتابل مجهز شده اند تا امکان سوار و پیاده شدن مناسب معلولین را داشته باشند.
وی با تکیه بر اینکه نصب آلارم صوتی در تقاطعات پرتردد شهری برای تردد و گذر نابینایان از تقاطع، در دستورکار قرار دارد که یک نمونه آن در تقاطع خیابان شهید کلاهدوز با خیابان شهید آقامیری (چهارراه قنات) نصب شده، اضافه کرد: البته تا آخر سال تعداد قابل توجهی تقاطع را به این امکانات برای تردد نابینایان مجهز خواهیم کرد.
منبع:

1399/09/15
19:45:37
5.0 / 5
748
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین