نجار در گفت وگو با خشكشوئی آنلاین اعلام كرد

پرداخت وام معیشتی به سیل زدگان

پرداخت وام معیشتی به سیل زدگان به گزارش خشکشوئی آنلاین رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تشریح آخرین وضعیت استان های درگیر سیل و مداخلات جوی از عرضه درخواست افزایش رقم وام های معیشتی و جبران خسارت سیل زدگان به دولت اطلاع داد.


اسماعیل نجار در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به بارش های اخیر در کشور که عمده استان ها را تحت تأثیر خود قرار داد، اظهار داشت: سازمان مدیریت بحران کشور درابتدای پاییز دستورالعملی را به استانداران سراسر کشور ابلاغ کرده و بر لزوم آماده باش آنان برای حوادثی که امکان دارد به دنبال نزولات جوی ایجاد شود، تاکید نمود. بعد از آن هم به دنبال پیشبینی های هواشناسی، هشدارها و دستورالعمل های لازم را بر حسب استان و منطقه به مدیران کل بحران و تمامی دستگاههای امداد و خدماتی ابلاغ کرده است که در مورد بارش های اخیر هم همین اقدامات انجام شد.
وی با اشاره به اینکه بارش های اخیر سبب بروز آبگرفتگی و سیلاب در بعضی از مناطق استان های خوزستان، بوشهر، فارس، کرمان و هرمزگان شد اظهار داشت: متاسفانه شدت این بارش ها خساراتی را به هموطنان ما به خصوص در دو استان بوشهر و خوزستان وارد کرد که در حال پیگیری برای جبران آن هستیم.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ضمن اشاره به وضعیت استان خوزستان اظهار داشت: در بعضی از شهرهای این استان سال هاست که به علت نبود نهرهایی برای جمع آوری و انتقال آب های سطحی مشکلاتی ایجاد می شود. در این شهرها عموما با پمپ های قوی مبادرت به تخلیه آب می شود که سال قبل هم با پیگیری سازمان مدیریت بحران کشور چندین دستگاه پمب قوی برای تخلیه آب اختصاص داده شد.
پرداخت وام بلاعوض معیشتی به صدمه دیدگان سیل نجار در مورد وضعیت فعلی استان خوزستان اظهار داشت: هم اکنون دراین استان مشکل جدی وجود ندارد و عمده ارزیابی ها برای تعیین خسارات و جبران آنها هم به اتمام رسیده است. ما سعی کردیم که با دست باز نسبت به جبران خسارات اقدام نماییم و حتی موارد گوناگونی که خانه فرسوده ای در مناطق سیل زده قرار داشت، آنرا هم در فهرست جبران خسارات قرار دادیم. در همین راستا هم در مجموع چهار هزار درخواست برای وام تعمیرات و ۱۰۰۰ درخواست برای وام ساخت واحدهای تخریبی و نوسازی در این استان تایید شده است. علاوه بر آن ۶۰۰۰ وام معیشتی هم به حادثه دیدگان پرداخت خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه بخشی از این وام ها بلاعوض و قسمتی دیگر هم با بازدهی کم است، اظهار داشت: وام معیشتی از نوع بلاعوض است و همینطور بخشی از وام های جبران خسارات هم به شکل بلاعوض پرداخت خواهد شد.
درخواست افزایش مبلغ وام جبران خسارات به دولت رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درمورد مبلغ این وام هم اظهار داشت: در درخواستی به دولت تاکید کردیم که با عنایت به افزایش قیمت مصالح و هزینه ها لازم است مبلغ این وام ها افزایش پیدا کند که بعد از تایید نهایی رقم آنرا اعلام می نماییم.
نجار در مورد وضعیت استان بوشهر هم اظهار داشت: در این استان همچنان ارزیابی ها ادامه دارد و فرایند تعیین خسارت هنوز انجام نشده است. اما بعد از نهایی شدن مانند استان خوزستان وام های معیشتی، تعمیری و نوسازی به صدمه دیدگان داده خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه بارش ها در این استان کم سابقه بوده است، اظهار داشت: در مناطقی از استان بوشهر در عرض سه ساعت بیشتر از ۱۶۰ میلیمتر بارندگی داشتیم که بسیار زیاد است. از طرفی دیگر در بعضی نقاط مانند وحدتیه، دلیل آبگرفتگی شکستگی چند درخت و افتادن آن به رودخانه بود. این درخت ها در زیر پلی متوقف شده و آب هم پشت آن انباشت شده و مشکلاتی را بوجود آورده بود.
پرداخت اجاره بها برای اسکان موقت رئیس سازمان مدیریت بحران کشور همینطور از پرداخت اجاره بها برای اسکان موقت سیل زدگان اطلاع داد و اظهار داشت: به این افراد مبلغی داده خواهد شد تا به شکل موقت محلی را برای اسکان خود انتخاب کنند. که این مبلغ علاوه بر مبلغی است که تحت عنوان وام معیشتی و جبران خسارت پرداخت خواهد شد.
نجار تعداد فوتی های ناشی از این حوادث را هم هفت تن اعلام نمود و اظهار داشت: دو نفر در بوشهر و پنج نفر در هرمزگان جان خویش را از دست دادند. در این میان فقط یک زن در استان بوشهر به علت سقوط در آب جان خویش را از دست داد و مابقی تحت تأثیر غیرمستقیم سیل قرار داشتند. یک نفر در بوشهر به علت ریزش ساختمان و پنج نفر شامل دو زن، دو مرد و یک کودک هم که سرنشینان دو خودرو بودند به علت ریزش کوه جان خویش را از دست دادند.
وی با اشاره به اینکه قطع شدن جدی برق را هم در این استان ها نداشتیم، درباره مسیرهای مسدود شده هم اظهارکرد: برخی ازمسیرها برای جلوگیری از وقوع خطر، مسدود شده اند و ما به استانداران ابلاغ کرده ایم که حتما مسیرهای دارای خطر را تا رفع کامل خطر مسدود کنند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در مورد خسارات وارد شده به بخش کشاورزی و باغات هم خاطرنشان کرد: این خسارت ها از راه بیمه پرداخت خواهد شد. سال قبل ۲۲۸۴ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه کشاورزی کمک کردیم و حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان هم با استمهال وام کشاورزان موافقت شد. این عزیزان باید زمین های خویش را بیمه می کردند که خوشبختانه عمده آنان این اقدام را انجام داده و خسارتشان هم از این طریق صورت خواهد گرفت.
نجار با اشاره به اینکه هم اکنون و طبق اعلام هواشناسی موج بارش جدید تا ۱۰ روز آینده در کشور رخ نخواهد داد، اظهار داشت: امدادرسانی در شهرها و مناطقی که لازم باشد ادامه خواهد داشت.
منبع:

1399/09/17
12:09:54
5.0 / 5
1107
تگهای خبر: آب , بارندگی , بیمه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین