آیا زمان اصلاح قیمت نفت فرا رسیده است؟

آیا زمان اصلاح قیمت نفت فرا رسیده است؟ قیمت نفت به دنبال موافقت سازمان غذا و داروی آمریکا با واکسن کووید ۱۹ شرکت فایزر و بایون تک، در ایام اخیر به بالاترین حد از اوایل بهار صعود کرده است و روز پنج شنبه در بالاترین حد ۹ ماه اخیر ایستاد.به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، مقامات دولت آمریکا اعلام نموده اند واکسن کووید ۱۹ در اختیار چند صد مرکز واکسیناسیون در سرتاسر کشور قرار خواهد گرفت. اما معامله گرانی که قراردادهای نفت و سوخت را با اشتیاق جدید در چند هفته اخیر خریداری می کردند، حالا آماده اصلاح بازار می شوند. معامله گران صندوقهای پوشش ریسک خرید قراردادهای نفت و مشتقات را کاهش داده اند.

اگرچه معامله گران برای پنجمین هفته متوالی است که با علاقه به خرید می پردازند اما حتی بعد از آغاز واکسیناسیون در آمریکا به دو دلیل حفظ این علاقه خرید دشوار است؛ یکی این که مشخص نیست چه مدت طول خواهد کشید تا واکسیناسیون همه جمعیت صورت گیرد و دیگری در ارتباط با عوامل بنیادین بازار نفت می باشد.

موافقت رگولاتوری با توزیع واکسن فایزر-بایون تک در آمریکا گام مهمی در جهت مثبت برای نفت شمرده می شود اما به تنهایی کافی نیست. چالشهای بی شماری در مورد دسترس پذیری به واکسن و مسائل لجستیکی وجود دارد. شبکه سی ان ان در گزارشی اعلام نمود باآنکه کارکنان بهداشتی اولین کسانی بودند که از روز دوشنبه واکسن را دریافت نمودند اما ماهها طول خواهد کشید تا همه جمعیت آمریکا واکسینه شوند.

دولت فدرال اوایل سال جاری ۱۰۰ میلیون دوز واکسن فایزر را خریداری کرد که با عنایت به دو مرحله ای بودن این واکسن، ۵۰ میلیون نفر واکسینه خواهند شد. فایزر اعلام نموده که تا اواسط سال آینده قادر نیست مقادیر بیشتری واکسن تولید نماید. به عبارت دیگر مدتی طول خواهد کشید تا اوضاع به حال عادی برگردد.

اروپا در وضعیت نامعلومی در مورد واکسیناسیون قرار دارد. دولتها نگران الزامی کردن واکسیناسیون کووید ۱۹ هستند اما بی اعتمادی عمومی فزاینده ای وجود دارد که امکان دارد تلاشها برای دستیابی به ایمنی تعدادی از طریق تزریق واکسن را به خطر بیاندازد.

سپس مساله عرضه و تقاضا وجود دارد که امکان دارد نفت را از مسیر صعودی منحرف کند. اوپک پلاس آماده افزایش تولید روزانه به میزان نیم میلیون بشکه از ژانویه می شود. آمریکا نفت بیشتری تولید می کند و لیبی هم تولید روزانه نفت را اوایل دسامبر به ۱.۲۵ میلیون بشکه رساند.

از سوی دیگر اوپک در جدید ترین گزارش ماهانه خود، برآوردش از تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ را پایینتر برد. اوپک حالا انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ به میزان ۹.۷۷ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۸۹.۹۹ میلیون بشکه در روز برسد در حالیکه در گزارش نوامبر میزان تقاضای سال جاری را بیشتر از ۹۰ میلیون بشکه در روز پیشبینی کرده بود. همینطور برآوردش از رشد تقاضا در سال ۲۰۲۱ را کمتر کرد و الان انتظار دارد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۱ به میزان ۵.۹۰ میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۹۵.۸۹ میلیون بشکه در روز برسد که ۴۱۰ هزار بشکه در روز کمتر از برآوردهای قبلی این گروه است. ایران هم اخیرا اعلام نموده که صادرات نفت را در سال آینده به ۲.۳ میلیون بشکه در روز بالا می برد.

از سوی دیگر، احیای اقتصادی آسیا و خروج اروپا از دومین قرنطینه اش مطمئنا برای نفت مثبت است. بر اساس گزارش اخیر بلومبرگ، ذخایر سوخت پیوسته روند کاهشی داشته اند و هند، چین و ژاپن بهبود تقاضا برای بنزین را گزارش کرده اند. از نظر خیلی از تحلیل گران، بهبود تقاضا زمان می برد و تا سال آینده طول خواهد کشید و قیمت را با وجود چالشهایی که وجود دارند، بالاتر می برد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، ابرها از روی بازار نفت کنار می روند و امکان دارد مدتی طول بکشد تا آسمان بازار نفت کاملا صاف شود اما نباید فراموش کرد که هم اکنون، تقاضا مهمترین عامل اثرگذار روی بازار است.

منبع:

1399/09/28
15:40:08
5.0 / 5
608
تگهای خبر: آسمان , اتو , اقتصاد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین