وزیر تولیدات صنایع دفاعی كشور پاكستان:

مرز پیشین در ۲ ماه آتی افتتاح می شود

مرز پیشین در ۲ ماه آتی افتتاح می شود به گزارش خشکشوئی آنلاین سیستان و بلوچستان وزیر تولیدات صنایع دفاعی کشور پاکستان اظهار داشت: مرز پیشین با هدف افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی در 2 ماه آتی (فوریه) بصورت رسمی افتتاح می شود.


زبیده جلال بعد از افتتاح مرز رسمی ریمدان دشتیاری در گفت و گو با خبرنگاران اظهارکرد: دولت پاکستان برای افزایش مبادلات مرزی و حل مشکلات مرزنشنیان ۲ سوی مرز در تلاش است و به همین سبب بزودی مرز پیشین نیز رسما افتتاح می گردد.
وی بیان کرد: مرز ریمدان می تواند به افزایش تجارت و بازرگانی منجر و سبب کاهش موارد ناامنی و افزایش تعاملات مردم با یکدیگر شود.
بازارچه و پایانه مرزی پیشین شهرستان راسک در جنوب سیستان وبلوچستان به سبب هم مرزی با پاکستان و برخوردار بودن از موقعیت خاص، ظرفیتی مهم برای رونق تجارت، ایجاد اشتغال مرزنشینان و جابجایی قانونی و آسان کالا و مسافر است.
مرز پیشین به سبب قدمت و نزدیکی آن به آبادی ها و شهرهای پاکستان همچون روستای ردیگ در کنار نقطه صفر مرزی، بخش مند پاکستان در فاصله ۲۰ کیلومتری مرز، بخش تمپ در فاصله ۶۰ کیلومتری، مرکز شهرستان تربت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری و شهر و بندر مهم و اقتصادی کراچی پاکستان در فاصله ۶۰۰ کیلومتری که با ساخت جاده جدید این فاصله به ۴۰۰ کیلومتر کاسته می شود، از اهمیت ویژه ای برخوردارست.
باتوجه به قرابت های سببی و نسبی و اشتراکات فرهنگی و اجتماعی مردم بلوچستان ایران و بلوچستان پاکستان، مرز پیشین از قدیم محل تردد مسافر و کالا بوده بطوریکه در سال ۱۳۵۴ گمرک مسافری در پیشین مستقر بوده و پاسپورت ممهور به مهر گمرک پیشین موجود و گواه بر این ادعا است و هنوز هم مردم از اقصی نقاط استان سیستان وبلوچستان برای دیدار با اقوام و آشنایان و یا شرکت در مراسم مختلف از این مرز به صورت گذر مرزی یا راهداری تردد می کنند.
شهرستان راسک نزدیکترین مرزها را به بندر بزرگ و راهبردی کراچی پاکستان دارد که در صورت حمایت و پیگیری دولتمردان برای تامین زیرساخت های استاندارد یک مرز رسمی همچون سایر مرزهای مهم کشور، پایانه مرزی پیشین می تواند نقش مهمی در توسعه و رونق صادرات کالا به این بندر و سایر بنادر کشور همسایه و دوست پاکستان داشته باشد.
گمرک پیشین از سال ۱۳۷۶ با چهار غرفه به راه افتاده است و الان با پیشرفت های خوب بیش از ۵۰ غرفه فعال دارد.
گمرک پیشین به جهت فاصله ۶۰۰ کیلومتری با بندر کراچی پاکستان نقش به سزایی در توسعه سیستان و بلوچستان و صادرات و واردات دارد.
در حقیقت مرزهای زمینی و دریایی همیشه عاملی برای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال هستند که در این میان مرز پیشین از ظرفیت و توانمندی بالایی برخوردارست.
پایانه مرزی پیشین نقش به سزایی در عمران و آبادی، ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی منطقه خواهد داشت بطوریکه تبادل مرزی در ارتباط بین ایران و پاکستان و بالابردن ظرفیت اقتصادی مردم مرزنشین و سایر مناطق بسیار موثر است.
مرز پیشین به سبب نزدیکی به بنادر مهم کشور پاکستان همچون گوادر، جیونی و کراچی از دیرباز مورد توجه بازرگانان بوده و داد و ستد کالا بین سکونتگاه های اطراف مرز ۲ کشور انجام شده و در حال انجام می باشد.
قابلیت ها و ظرفیت های تجاری، اقتصادی و فرهنگی شهرستان راسک می تواند منجر به توسعه شود که مرز پیشین یکی از مکان های مناسب برای واردات دام زنده و صادرات انواع مصالح ساختمانی، موادغذایی و سایر اقلام تولیدی ایران به پاکستان است.
با شروع به کار مرز رسمی ریمدان تبادل کالا به صورت قانونی انجام و تردد مسافر نیز با گذرنامه صورت خواهد گرفت.
منبع:

1399/09/29
22:43:39
5.0 / 5
864
تگهای خبر: آب , اتو , استاندارد , اشتغال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین