حمایت مجلس از طرح های دارویی

حمایت مجلس از طرح های دارویی به گزارش خشکشوئی آنلاین عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد صنعت دارویی دنیا متعلق به کشور آمریکا است، خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد دیگر این صنعت در ارتباط با اروپا و از ۴۰ درصد باقیمانده ۲۱ درصد این صنعت در اختیار کشور ژاپن است و سایر جهان در ۱۹ درصد از تولید دارو سهم دارند و ایران نسبت به بعضی از کشورهای آسیایی بازار کوچکی دارد که مجلس از هر فرصتی برای پشتیبانی از طرح های این حوزه حمایت خواهد نمود.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا محسن روح الامینی امروز در مراسم "دوشنبه های استارتاپی با محوریت فرآورده های دارویی" که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت آنلاین برگزار شد، ضمن اشاره به وضعیت اقتصادی کشور با اشاره به اینکه کشور با یک ناهنجاری ساختاری در بودجه و اقتصاد مواجه می باشد، اضافه کرد: خیلی از منابع درآمدی ما همچون نفت، مالیات، استقراض و غیره و از طرفی خرج ها به صورت دقیق دیده نشده است و تنها راه نجات کشور توجه ویژه به حوزه هایی است که در آنها برتری دانشی، مهارتی و فناوری داریم.
وی تصریح کرد: راه نجات برون رفت از این بن بست ها که به معضلات ریشه دار و مزمن اقتصادی ختم می شود و برای رفع معضلاتی چون درآمدزایی، اشتغال زایی، توسعه فناوری و صادرات و توسعه بازار این است که به سمت کسب بازارهای منطقه حرکت نماییم و در این حوزه با تمرکز بر کشورهای منطقه خصوصاً کشورهای آسیای جنوب شرقی با جمعیت ۵۰۰ میلیون نفری به فعالیت خود ادامه دهیم؛ چون که در بین این کشورها برتری داریم و اینها علاوه بر جمعیت داخل کشور یک بازار برای ما محسوب می شوند.
روح الامینی حوزه دارویی و فرآورده های دارویی را یکی از حوزه های دانشی دانست و خاطرنشان کرد: داروهای گیاهی، داروهای نوترکیب، سیستم های جدید دارورسانی، سامانه های دارویی، ملزومات دارویی و تجهیزات پزشکی مانند سلول بنیادی از دیگر بخش های دارویی محسوب می شوند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با تکیه بر اینکه عرصه های اقتصادی این بخش ها می تواند خیلی بزرگ باشد، اضافه کرد: در ادامه علاوه بر دارو، غذا و ملزومات، تجهیزات پزشکی از بخش های مهم دانشی به شمار می روند، ضمن آنکه اخیراً حوزه های نرم افزاری برای عرضه خدمات دارویی، درمانی، پرستاری، تله مدیسین، داروسازی از راه دور و شبکه توزیع دارو در کشور توسعه پیدا کردند که علاوه بر داشتن فرصت ها و تهدیدها می توانند آینده خوبی داشته باشند.
روح الامینی با تکیه بر اینکه ما در برخی از این بخش ها ۴۰ سال عقب ماندگی داریم که برای رفع این عقب ماندگی نیاز به ایجاد کنسرسیوم های بزرگ اقتصادی داریم، اظهار نمود: این عقب ماندگی ها در حوزه هایی مانند "خون " و "پلاسما" که دارای پیچیدگی هستند، است که عقب ماندگی حوزه فناوری را می توان برطرف کرد.
به گفته وی، در بعضی موارد به علت بازار کوچک یا فناوری پیچیده دست به واردات می زنیم که در این راه فناوری پیچیده را می توان برطرف کرد؛ اما اگر بازار ایجاد شود صرفه و صلاح اقتصادی آن هم پیدا خواهد شد.
روح الامینی با اشاره به اینکه بنگاه های ما کوچک هستند، تصریح کرد: در ۴۰سال گذشته دنیا به صورت عام، اروپا به صورت خاص و کشورهای هند و چین به صورت اخص کارهای بزرگی را با استارتاپ ها و مراکز رشد شروع کردند، به صورتی که هم اکنون شرکتهای بزرگی با سرمایه های چند ۱۰ میلیاردی دارند، ازاین رو نیاز است سرمایه داران بزرگ کشور، شرکتهای بزرگ، بازیگران بخش خصوصی، خودروسازهای داخلی به میدان بیایند و ایجاد کنسرسیوم ها و اتحادیه هایی را بر اساس پروژه های مهم هدف گذاری کنند.
این نماینده مجلس افزود: این شرکتهای بزرگ می توانند به کمک استارتاپ ها بیایند تا چشم انداز خوبی در این حوزه داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد صنعت دارویی دنیا متعلق به کشور آمریکا است، خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد دیگر این صنعت در ارتباط با اروپا و از ۴۰ درصد باقیمانده ۲۱ درصد این صنعت در اختیار کشور ژاپن اشت و سایر جهان ۱۹ درصد از تولید دارو سهم دارند.
روح الامینی تصریح کرد: بازار ما نسبت به کشورهای چین، هند، ویتنام، تایلند، تایوان و... کوچک است و برای بزرگ شدن این بازار باید از سرمایه های انسانی خود بهره ببریم. مزیت نسبی ما تسلط بر فناوری و معجزه داشتن نیروهای انسانی متخصص است که برای رسیدن به هدف بزرگ می توانند کمک کننده باشند.
روح الامینی حوزه سلامت و دارویی را دارای ارزش افزوده بالایی دانست که سرمایه گذاری در آن در حد میلیون دلار است، در صورتیکه سرمایه گذاری در حوزه های نفت و پتروشیمی در حد میلیارد دلار است و این بد است.
وی با تکیه بر اینکه باید میزان سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی افزایش یابد، اظهار داشت: از هر اقدامی که در جهت تقویت صندوق از جهت معافیت ها و... باشد، حمایت می نماییم و اگر منابعی آزاد شود، مطمئنا به سمت صندوق سوق داده خواهد شد.
منبع:

1399/10/08
13:11:47
0.0 / 5
899
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین