زیر خیمه سنگین آلودگی در هفته ای كه گذشت

زیر خیمه سنگین آلودگی در هفته ای كه گذشت خشکشوئی آنلاین: هفته گذشته از آلوده ترین روزها و شب هایی بود که بر شهروندان تهران و تعدادی از کلانشهرهای ایران گذشت.مهرنوش حیدری: تهرانی ها این روزها ششمین هوای آلوده جهان را در میان پایتخت های آلوده دنیا تنفس می کنند. این مقایسه آمار رسمی بین پایتخت های جهان است که با مشکل آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنند. هر چند شاخص آلودگی در تهران روی عدد ۱۶۰ مانده است ولی واقعیت این است که هوای امروز اصفهان با میانگین ۱۷۰ آلوده تر از هوای پایتخت است. هوایی که در بعضی ایستگاه ها آلودگی آن در مرز ۲۰۰ قرار گرفته است.
این شرایط را روز گذشته هم تهران تجربه نمود و هشدار سازمان هواشناسی حاکی از آن بود که شاخص آلودگی هوا در همه مناطق تهران از ۱۷۰ فراتر رفته است و همه مردم چه پیر و چه جوان، چه سالم و چه بیمار باید از ترددهای غیرضروری در هوای آلوده شهر اجتناب کنند.

آلوده ترین روز سال در حالی از سر تهرانی ها گذشت که سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: شهروندان تهرانی در ۲۴ ساعت اخیر یعنی از ۸ بامداد روز گذشته تا ۸ بامداد روز ۲۴ دی ماه با شاخص ۱۷۴، آلوده ترین هوای امسال را تنفس کردند. او از عموم شهروندان درخواست نمود برای حفظ سلامتی خود از ترددهای غیر ضروری در سطح شهر اکیداً اجتناب کنند.
تهرانی ها البته چشم به آسمان دوخته اند تا وعده هواشناسی درباره وزیدن باد از شنبه محقق شود و هوا پاک شود ولی واقعیت این است که شهروندان شهرهای دیگر کشور همچون مشهد که یک هفته است در آلودگی هوا غوطه می خورند، چنین انتظاری ندارند.
تصاویر تکان دهنده هوایی از آلودگی هوای تهران در عصر دیروز نشانگر آنست که عمق فاجعه از چیزی که ما از سطح زمین می بینیم بیشتر است. لایه ای خاکستری و مرگبار روی شهر خیمه زده و در این هوای کثیف، بیماری کرونا هم نفس خیلی از هموطنان را گرفته و احتمال بروز فاجعه می رود. چون متخصصان بیماریهای عفونی می گویند آلودگی هوا نه فقط موجب می شود بیماران کرونائی خوب نشوند، بلکه آلودگی هوا به خودی خود موجب ابتلای مردم به کرونا می شود.
با وجودی که برخی مسئولان همچون رئیس گروه سلامت هوا و تغییرات اقلیمی وزارت بهداشت از مسئولان خواسته تا شهر تعطیل شود و سلامت مردم در هوای آلوده بیش از این به خطر نیفتد، ولی چشم اندازی برای تعطیلی شهر تهران و کاسته شدن از ترافیک و دود و دم وجود ندارد.
حتی درخواستهای دکتر زالی، فرمانده قرارگاه مبارزه با کرونا در استان تهران برای تعطیلی تهران و جلوگیری از آلوده شدن بیشتر هوا و تهدید جان مردم با ویروس کرونا هم به جایی نرسید و احتمال تعطیلی چند روزه تهران، همچنان ضعیفتر از تداوم کارهای معمول زیر خیمه سنگین آلودگی است.


نکته اینجاست که با وجود کهنگی ۶۰ ساله مشکل آلودگی هوای تهران و حتی تعطیلی پایتخت و برخی شهرها در دهه اخیر، این دفعه در شبکه های اجتماعی دلیلهای دیگری برای آلودگی هوا مطرح می کنند. از استخراج بیت کوین توسط چینی ها تا سوزاندن مازوت در نیروگاه ها، موضوعی که بارها از طرف مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست و نمایندگان مجلس، اعلام و بعد از چندی تکذیب یا بازپس گرفته شد.
برخی مفسرین همچون امیر خراسانی جامعه شناس شهری معتقد می باشد آلودگی هوا موضوعی عمیقا سیاسی است و باید ریشه های آنرا در شرکت سیاسی بین شهرداری، دولت و سرمایه داری املاک و مستغلات دانست که موجب بارگذاری بیش از حد جمعیت در پهنه شهر تهران شده است.
در مقابل این ریشه یابی ها، اما کسی پاسخی به جهت اینکه چگونه از شرایط آلودگی خلاص می شویم ندارد بلکه بیشتر جوابهای داده شده به این پرسش که چه زمانی از شر آلودگی خلاص می شویم، به وزش باد و بارش باران ختم می شود.


۲۳۵۲۳۱

1399/10/28
15:10:09
0.0 / 5
486
تگهای خبر: آسمان , آلودگی , باران , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین