خشكسالی چشمه علی شهرری

خشكسالی چشمه علی شهرری خشكشوئی آنلاین: مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرری اعلام نمود در یكی دو روز گذشته ناگهان دبی آب در چشمه علی شهر ری پایین آمده و این چشمه خشك گردیده است.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، باروی ری، كتیبه فتحعلی شاه، چشمه هشت هزار ساله كه با اعتقادات مردم عجین شده، همگی جزو محوطه ای تاریخی و یكی از مناطق نمونه گردشگری تهران هستند كه نام باستانی چشمه اش «سورینی» و احتمالاً منسوب به دودمانی بزرگ در دوره اشكانیان و ساسانیان بوده، اما بعدها به یاد امام علی (ع) به چشمه علی معروف شد.
اما حالا و بعد از گذشت حدود هشت هزار سال از قدمتی كه برای چشمه علی شهر ری می دانند، امیر مصیب رحیم زاده، رئیس نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرری می گوید: دبی آب در محوطه كم است، هر چند آب به دلیل برداشت های آب زیرزمینی و ایجاد چاه های كشاورزی توسط مردم به مرور در همه جا كم شده بود، اما در چشمه علی شهر ری به طور ناگهانی متوجه شدیم كه آب در این منطقه تاریخی طبیعی خشك شده است.
وی با تاكید بر لزوم انجام مطالعات زمین شناسی برای پی بردن به علت كم آبی ادامه می دهد: میراث فرهنگی باید در مكاتبه با دستگاه های دولتی از زمین شناسان بخواهد تا هر چه زودتر مطالعات زمین شناسی را در این منطقه انجام دهند تا به نتیجه قطعی و علت دقیق این قضیه برسیم.
او در پاسخ به پرسش ایسنا كه آیا در طول سال های گذشته متوجه كم شدن بیش از حد دبی آب در این محوطه ی طبیعی نشده بودید، ادامه می دهد: در هر صورت این اتفاق به مرور رخ می دهد، چون دبی آب در همه محوطه ها در حال پایین آمدن است، برداشت های آب زیرزمینی زیاد شده است.
مردم منطقه چشمه علی شهر ری در گذشته این آب را مقدس می دانستند و روزهای قبل از نوروز فرش های خود را در آن شستشو می دادند با این نیت كه ناپاكی را از زندگی خود دور می كنند.

 

1396/06/25
21:52:52
5.0 / 5
5870
تگهای خبر: آب , بحران آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین