توقف طرح غیركارشناسی انتقال آب بن-بروجن

توقف طرح غیركارشناسی انتقال آب بن-بروجن به گزارش خشکشوئی آنلاین عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان از توقف عملیات غیرقانونی و غیرکارشناسی انتقال آب بن-بروجن توسط قاضی کمیسیون رسیدگی به امور آب های زیرزمینی استان اصفهان اطلاع داد.حسین محمدرضایی در گفتگو با خبرنگار خبرآنلاین عنوان کرد: در نهایت پیگیری ها و شکایات تشکل های مردم نهاد، مانند نظام صنفی کشاورزی استان و شهرستان اصفهان و تشکل های محیط زیستی و اعتراض های مردمی نتیجه داد، و علی نوریان، قاضی کمیسیون رسیدگی به امور آب های زیرزمینی استان اصفهان رأی به توقف عملیات غیرقانونی و غیر کارشناسی انتقال آب بن – بروجن را صادر کرد.
وی اضافه کرد: صدور این حکم علاوه بر شادمانی کشاورزان استان اصفهان باعث سرور تمام دوستداران اصفهان و زاینده رود مبارکه اصفهان را فراهم نمود.
عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان اظهار داشت: طبق این حکم و ابلاغ آن سوی قاضی کمیسیون رسیدگی به امور آب های زیرزمینی استان اصفهان، وزارت نیرو مکلف شد تا هرگونه تخصیص و برداشت آب در حوزه زاینده رود مانند عملیات پروژه بن- بروجن و همینطور طرح های آب بر را تا زمان تأمین منابع آبی جدید، متوقف سازد.
وی افزود: طبق بند ۲ مصوبات دهمین جلسه شورایعالی آب که در تاریخ ۰۳/۱۰/۱۳۹۲ به ثبت رسیده، بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا قبل از تعیین تکلیف تخصیص های هر استان و شفاف سازی مصارف آب در حوضه ممنوع می باشد و وزارت نیرو با همکاری استاندار اصفهان مسئول اجرای این مصوبه هستند.
محمدرضایی بیان داشت: جای سوال است، که چرا انتقال بین حوضه ای آب از حوضه بحران زده و گرفتار کمبود شدید آب همچون زاینده رود باید انجام گیرد؟ در صورتی که حوضه کارون پرآب و دارای آب مازاد بر مصارف که سالانه ده ها میلیارد متر مکعب آب مازاد بر مصرف آنها وارد خلیج فارس شود، انجام نمی گیرد، وی ادامه داد: جای تعجب است که چرا این چنین طرح ها و پروژه هایی که مغایر با منطق کارشناسی، و مصالح ملی و اصول و مبانی مدیریت منابع آب و اقتصاد مهندسی است تایید می شود.
عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان اظهار داشت: اجرای پروژه بن - بروجن به مفهوم آن است که آبهایی که با هزینه سنگین هزاران میلیاری تومانی از حوضه کارون به حوضه زاینده رود منتقل شده اند با صرف هزینه سنگین به حوضه مبدأ یعنی حوضه کارون باز گردانده شوند.
وی بیان داشت: هیچ منطق کارشناسی و مدیریت اصولی منابع آب چنین اقدامی را موجه نمی شناسد. چونکه پروژه بن - بروجن به علت ۵۴۵ متر ارتفاع پمپاژ در سه مرحله و همینطور بالغ بر ۲۵۵ کیلومتر خطوط انتقال اصلی و فرعی پروژه ای غیر اقتصادی و غیر کارشناسی است.
محمدرضایی اظهار داشت: پروژه بن - بروجن به علت بارگذاری جدید بر حوضه زاینده رود مغایر با مصالح عمومی کشور است، این پروژه نتایج اجتماعی، سیاسی، امنیتی و زیست محیطی گسترده دارد و فاقد توجیه است اما جای بسی خوشحالیست که بعداز چندین دهه توسط یک قاضی شجاع تصمیمی درست و کارشناسی شده برای پیشگیری از خشکی کامل زاینده رود گرفته شده است که جای تقدیر و تشکر دارد.
46

1399/12/07
12:20:17
0.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین