چگونه مشاركت در انجام امور خانه را به فرزندانمان بیاموزیم؟

چگونه مشاركت در انجام امور خانه را به فرزندانمان بیاموزیم؟ به گزارش خشکشوئی آنلاین یک مشاور با تکیه بر ضرورت آموزش مسئولیت پذیری و انجام امور منزل به کودکان و نوجوانان، مطرح کرد: قبل از آنکه والدین مشارکت در کارهای منزل و مسئولیت پذیری را به فرزندانشان بیاموزند لازم است پدر و مادر هردو انجام امور داخل منزل را در دست بگیرند تا فرزندان یاد بگیرند انجام امور منزل تک جنسیتی و صرفاً بر عهده مادر نیست.


مریم فولادی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه لازم است هر دو والد در انجام کارهای خانه به یکدیگر کمک کنند، اظهار نمود: یادگیری مشاهده ای روش بسیار مناسبی برای مشارکت فرزندان در انجام کارهای خانه است. برای این منظور اگر امور منزل تنها بر دوش مادر باشد فرزندان به اشتباه می آموزند که وظایف پدر به امور خارج از منزل و وظایف مادر به امور داخل منزل معطوف می شود.
این مشاور افزود: اگر هر دو والد در انجام امور منزل مشارکت داشته باشند، فرزندان هم می آموزند کارهای منزل صرفاً برعهده زنان نیست و این گونه میتوان آنها را هم در انجام امور مشارکت داد.
فولادی اظهار داشت: مسئولیت پذیری و مشارکت در انجام امور منزل امری اکتسابی است که باید آموزش آن از دوران کودکی توسط والدین، مدارس، اجتماع و... به صورت تدریجی آغاز شود. فرزندان هیچگاه نمی توانند رفتار مسئولیت پذیرانه ای از خود نشان دهد مگر آنکه مسئولیت پذیری را از کودکی آموخته باشد.
وی ادامه داد: لازم است فرزندان با شیوه های مشارکتی از آغاز کودکی در کارهای منزل، مدرسه و... مشارکت داشته باشند تا مسئولیت پذیری در انجام امور را بیاموزند و متعهدانه وظایف خویش را انجام دهند.
فولادی واگذار کردن نقشها به کودکان و فراهم ساختن الگوهای متناسب عملی را در آموزش مسئولیت پذیری به آنها موثر دانست و درباره لزوم آموزش آن خاطرنشان کرد: انسان مسئول با عملکرد اثربخش خود بعنوان فردی کارآمد شناخته می شود، رفتارهای منفی او کاسته می شود و به صورت کلی انسان سالمی است که روابط بین فردی مناسبی دارد.
او همینطور این را هم اظهار داشت که آموزش مسئولیت پذیری به سلامت روان افراد کمک می نماید و فقدان آن باعث بروز رفتارهای غیر موثر و پرخاشگرانه به هنگام مواجهه با فشارها و استرس ها می شود.
این مشاور در انتها اضافه کرد: آموزش مسئولیت پذیری به کودکان و نوجوانان سبب می شود آنها احساس کفایت، توانایی و موثر بودن در غلبه بر مشکلات، خودارزشمندی، توانایی برنامه ریزی داشته باشند و در جهت رفتارهای هدفمند گام بردارند. ازاین رو نقش والدین در آموزش مسئولیت پذیری به آنها از راه شیوه های یاد شده بسیار حائز اهمیت می باشد.
منبع:

1400/01/23
10:32:36
0.0 / 5
123
تگهای خبر: آموزش , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین