عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی كردستان:

فنی ترین استراتژی برای مقابله با كرونا دسترسی سریع به واكسیناسیون است

فنی ترین استراتژی برای مقابله با كرونا دسترسی سریع به واكسیناسیون است کردستان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار داشت: فنی ترین و دقیق ترین استراتژی هم اکنون در تمام دنیا برای مقابله با کرونا دسترسی سریع به واکسیناسیون است، حتی اگر حالا دسترسی به این امکان برای تمام اقشار جامعه امکان پذیرنیست برای گروه های لطمه پذیر می تواند بسیار مهم باشد.


قباد مرادی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: پیک چهارم کرونا به علت سرعت انتشار بالا شتاب غافل گیر کننده ای در کشور بوجود آورده و در مدت زمان بسیار کوتاهی هم تعداد مبتلا شدن و هم تعداد بستری ها را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش داده است.
وی ادامه داد: با وجود تجربه پیک های قبلی و رخ دادن اتفاقات زیادی در این پیک ها، میتوان اظهار داشت که سرعت انتشار جغرافیایی و سرعت افزایش تعداد موارد بستری و مرگ و میر در این پیک قابل مقایسه با پیک های قبلی نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان نمود: حالا دیگر همه یاد گرفته ایم که هر وقت مردم فاصله اجتماعی و پروتکل ها را به درستی رعایت کرده اند، کرونا کنترل شده و با کم رنگ شدن رعایت ها هم سرعت انتشار شدت گرفته است.
وی افزود: از اواخر اسفند افزایش خریدهای عید، دورهمی های خانوادگی، سفرها و دید و بازدیدهای عید در هم تنیدگی زیادی بین مردم ایجاد کرد و مسلم است که در این شرایط پروتکل ها کمتر رعایت شده و تماس ها از مکان های مختلف بیشتر می شود، به همین خاطر ویروس در همه جای کشور پراکنده شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار داشت: عامل دیگری که این موج را با موج های قبلی تمایز داد سرعت انتشار بسیار بالای این ویروس است؛ خیلی ها فکر می کردند فقط نسبتی از مردم مبتلا شده اند و این سرعت انتشار وجو د ندارد، اما شرایط بسیار متفاوت تر از قبل است.
به نقل از ایشان، در شرایط کنونی مهم ترین سفارش به مردم این است که پروتکلهای اجتماعی را بیشتر از پیش رعایت نمایند، بخصوص افراد صدمه پذیر و پر خطر، سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای باید در حد امکان راهی از بقیه جدا کنند تا مبتلا نشوند.
مرادی، بیان نمود: تغییرات رفتار کرونا از روز اول شیوع تا کنون بسیار زیاد بوده و اصل هایی که این بیماری ایجاد کرده، همه معادلات و پیش فرض ها را به سرعت مخدوش می کند؛ به صورت مثال پارسال در فروردین ماه با میزانی از رعایت پروتکل ها، شیوع کنترل شد و این به علت میزان سرایت پذیری کمتر صورت گرفت و آن زمان کسی به نوع جدیدی از ویروس فکر نمی کرد، اما حالا با ایجاد ویروس های انگلیسی، آفریقایی، برزیلی و هندی.. در رفتار ویروس و سرایت پذیری آن تغییرات زیادی بوجود آمده که نگران کننده است.
وی اظهار داشت: امید است شدت تغییرات بگونه ای نباشد که واکسن های ساخته شده بعنوان مهم ترین امید، بر روی ویروس اثرگذار نباشد.
به قول عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، به نظر می ر سد که در تمام دنیا هم اکنون فقط باید روی یک هدف مشترک با عنوان "واکسیناسون" سرمایه گذاری کرد که تغییر رفتار آینده ویروس بر روی آن تأثیر گذار نباشد.
وی ادامه داد: فنی ترین و دقیق ترین استراتژی هم اکنون در تمام دنیا دسترسی سریع به واکسیناسیون است، بخصوص اگر حالا دسترسی برای تمام اقشار جامعه امکان پذیرنیست برای گروه های صدمه پذیر می تواند بسیار مهم باشد.
مرادی اظهار داشت: حالا هفتاد درصد مرگ و میرها در کشور در ارتباط با افراد دارای بالای 65 سال سن است، که حدود 8 میلیون نفر هستند و ازاین رو اگر ما 158 میلیون دوز واکسن داشته باشیم و این قشر را واکسیناسیون نماییم، تا حد زیادی خیالمان راحت می شود و این در شرایطی است که باز باید آمادگی زیادی برای تغییر رفتارهای ویروس از نظر شدت بیماری زایی و سایر عامل های بیماری، داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه افزایش این پیک در سایر کشورهایی که گزارش های قابل اعتماد تری دارند در حال افزایش می باشد افزود: حالا پیش بینی دانشمندان تمام دنیا اشتباه شده است و این فقط ایران نیست؛ در کشوری همچون فرانسه علیرغم جمعیت پرخطر زیادی که واکسینه می شوند میزان مرگ و میرها به 300 نفر در روز و در آلمان هم به 200 نفر می رسد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تصریح کرد: دسترسی به واکسن در کوتاه مدت برای افراد پر خطر و در دراز مدت برای همه اقشار جامعه راهکاری اساسی برای مقابله با کرونا است.
وی خاطرنشان کرد: امید که واکسیناسیون هم با عنایت به ایجاد ساختارهای متناقض و سرعت انتشار متفاوت از این ویروس در آینده نا امید کننده نباشد.1400/01/28
09:50:33
0.0 / 5
309
تگهای خبر: بیماری , تجربه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین