آتش 5840000 متر از جنگل های گلستان را پارسال خاكستر كرد

آتش 5840000 متر از جنگل های گلستان را پارسال خاكستر كرد به گزارش خشکشوئی آنلاین فارس به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان، نوشت: مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان اظهار داشت: مساحت سوخته شده در سال ۱۳۹۹ حدود ۵۸۴ هکتار است که دو مورد آن عمدی، ۳۱ مورد غیرعمد و ۳۶۲ مورد هم نامعلوم است.


وی ضمن اشاره به اینکه معمولا حریق به عللی همچون عوامل انسانی و طبیعی مانند گرمای هوا اتفاق می افتد، خاطرنشان کرد: حریق جنگلها و مراتع در طول سال بخصوص در ماه های گرم به علت افزایش دما و خشکی پوشش گیاهی صورت می پذیرد که در سال ۱۳۹۹ در سطح استان به صورت کلی ۳۹۷ فقره آتشسوزی رخ داد که از این میزان۳۲۴ فقره در جنگل های طبیعی، ۵۱ فقره در جنگل های دست کاشت و ۲۲ فقره در مراتع صورت گرفت.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان با اشاره به اینکه مرتع داران و دامداران لازم است پیش از ترک آتش از خاموشی آن اطمینان حاصل کنند، اظهار داشت: مساحت سوخته شده در سال ۱۳۹۹ حدود ۵۸۴ هکتار است که دو مورد آن عمدی، ۳۱ مورد غیرعمد و ۳۶۲ مورد هم نامعلوم است.
لطفی ضمن اشاره به اقدامات پیشگیرانه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان در طول سال قبل اظهار داشت: به منظور جلوگیری از اطفاء حریق ۴۷ کیلومتر آتش بر راه اندازی و ۱۰ شیت نقشه مناطق بحرانی تهیه شده و همینطور پاکسازی پوشش علفی عرصه های بحرانی، حساس و قرق شده به مساحت کلی ۹۵ هزار و ۷۰۰ هکتار اجرا شد.
وی افزود: از دیگر اقدامات انجام شده میتوان به نصب سه عدد دکل دیده بانی با دوربین و هم عملیات بهداشتی در جنگلکاری ها یک هزار و ۵۰۰ هکتار، پارک های طبیعی ۲ هزار هکتار و عرصه های تفرجی ۵۰۰ هکتار اشاره نمود.
عبدالرحیم لطفی با عنایت به اطلاع رسانی و فرهنگ سازی عموم مردم در زمینه جلوگیری از حریق اذعان داشت: اطلاع رسانی از راه اصحاب رسانه و همینطور برگزاری کارگاه های آموزشی بین جوامع محلی و بهره برداران عرصه های ملی و نصب بنر در جنگلها و تفرج گاه ها همچون اقدامات اجرا شده در این خصوص است.
وی ضمن اشاره به فعالیت آموزش و ترویج در مورد جلوگیری از وقوع حریق در سال ۱۳۹۹ عنوان کرد: فعالیتهای آموزشی و ترویجی اجرا شده در سطح استان شامل برگزاری کلاس های آموزشی برای ۲ هزار و ۷۴۳ نفر، پخش برنامه های ترویجی در سطح رسانه ای صدا و سیما ۲۸ مورد و در مطبوعات ۲ هزار و ۱۵۰ صفحه و هم ۷ هزار مورد فعالیتهای انتشاراتی حاوی پوستر، بروشور و اطلاعیه های اخطار است.
وی عنوان کرد: حفاظت از عرصه های منابع طبیعی و ملی یکی از رسالت ها و اهداف حاکمیتی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور است و در این راستا نیروهای یگان حفاظت این اداره کل به منظور پیشگیری از دست اندازی متصرفین و بروز حریق در عرصه های منابع طبیعی شامل جنگلها و مراتع در آماده باش کامل به سر می برند.
عبدالرحیم لطفی بر اهمیت بسیار مشارکت مردمی در کاهش حریق در سطح جنگلها و مراتع ابراز کرد: مردم عزیز استان هم در صورت مشاهده هرگونه حریق و همینطور تخلف و دست اندازی به انفال و اراضی ملی در سطح استان با شماره تلفن ۱۵۰۴ کد امداد جنگل و مرتع تماس حاصل فرمایند. ۴۷۲۳۱


منبع:

1400/02/01
16:22:33
0.0 / 5
335
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین