جمالی نژاد خبر داد:

95 درصد جمعیت روستایی كشور زیر پوشش خدمات 37 هزار و 119 دهیاری هستند

95 درصد جمعیت روستایی كشور زیر پوشش خدمات 37 هزار و 119 دهیاری هستند به گزارش خشکشوئی آنلاین معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ضمن تشریح اهم اقدامات حمایتی صورت گرفته از دهیاری ها و مدیریت روستایی، اظهار داشت: صدور مجوز تأسیس دهیاری ها در کشور از ۲۹ هزار و ۱۹۰ در ابتدای دولت یازدهم طی هشت سال گذشته به ۳۷ هزار و ۱۱۹ دهیاری رسید و الان حدود ۹۵ درصد جمعیت روستایی کشور از خدمات نهادهای مذکور بهره مند شده اند.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد در نشست روز شوراها که روز چهارشنبه (۸ اردیبهشت) با حضور معاون اول رئیس جمهوری به صورت ویدیوکنفرانس با حضور استانداران و معاونان عمرانی و مدیران کل دفاتر شهری و روستایی استانداری ها تشکیل شد، با اشاره به اینکه با اصلاح آئین نامه اجرایی شوراها در سال ۱۳۹۸، دستورالعمل درجه بندی دهیاری ها هم اصلاح و ابلاغ گردید، اظهار داشت: در ابتدای دولت یازدهم ۱۶ هزار و ۲۲۸ دهیاری درجه بندی شده بودند ولی طی هشت سال با همکاری استانداری ها ۳۳ هزار و ۵۹۶ دهیاری بر مبنای شاخصهای ابلاغی درجه بندی شده اند که بدین سان حدود ۹۵ درصد دهیاری های کشور درجه بندی شده اند.
ایشان در ادامه از اصلاح آئین نامه استخدامی دهیاران کشور و آئین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستا و نحوه انتخاب دهیار در جهت رضایتمندی و ارتقاء امنیت شغلی دهیاران و همینطور تهیه و ابلاغ ضوابط تشکیلاتی و ساختار سازمانی دهیاری ها به تفکیک درجه به استانداری های سراسر کشور اطلاع داد.
جمالی نژاد افزود: تهیه و ابلاغ آئین نامه انضباطی دهیاری ها، ابلاغ دستورالعمل نحوه برگزاری آزمون بکارگیری نیرو در دهیاری ها، ابلاغ رشته های شغلی در رابطه با پست های سازمانی دهیاری ها به همراه شرح شغل و شرایط احراز به استانداری های سراسر کشور دیگر اقدامات حمایتی از دهیاران بوده است.
ایشان در ادامه در زمینه اعتبارات تخصیص یافته به دهیاری ها اظهار داشت: از آغاز تاسیس نهاد دهیاری در کشور در سال ۱۳۸۲ تا آخر سال ۱۳۹۹ بیشتر از ۳۰ هزار میلیارد ریال از محل قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانون بودجه عمومی کشور و ماده ۲۳ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی به صورت استانی و ملی در وجه دهیاری های کشور واریز شده که حدود ۸۷ درصد از مجموع اعتبارات واریز شده به دهیاری ها در دولت های یازدهم و دوازدهم (تا آخر ۱۳۹۹) بوده است.
جمالی نژاد همینطور به پشتیبانی از ۱۳۳۳طرح های درآمدزای دهیاری ها، فعالیت ۹۲۸ شرکت تعاونی دهیاری، که زمینة اشتغال بیشتر از ۱۲ هزار نفر را در روستاهای کشور فراهم نموده است، واگذاری ۴۴۳۴ دستگاه ماشین آلات عمرانی و خدماتی به دهیاری ها طی دولتهای یازدهم و دوازدهم اشاره نمود.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اضافه کرد: تابحال تعداد ۹۳۸ پایگاه آتش نشانی روستایی در کشور به راه افتاده است که در دولت های یازدهم و دوازدهم ۵۱۰ پایگاه آتش نشانی در روستاها راه اندازی و به ماشین آلات آتش نشانی تجهیز شده اند.
او همینطور از کمک به تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام روستاها توسط دهیاری ها اطلاع داد و اظهار داشت: ارتقای سرانه آموزش کارکنان دهیاری ها طی دولت یازدهم و دوازدهم از۱۰به ۴۳ ساعت افزایش پیدا کرده است.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در مورد اقدامات نظارتی بر عملکرد دهیاری ها و مدیریت روستایی به راه اندازی سامانه پایش نظارت بر شوراهای اسلامی شهرها و روستاها، راه اندازی داشبورد اطلاعات مالی دهیاری ها، راه اندازی سامانه جامع دهیاری های کشور به منظور بهره گیری از ظرفیت فناوری اطلاعات در ارائه خدمات و تقویت نظارت و شفاف سازی عملکرد نهاد دهیاری، سامانه نظارت بر طرحهای عمرانی کشور، سامانه نظارت بر پایش ساخت و ساز روستایی، بهره گیری از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) به منظور برنامه ریزی بهینه و توزیع مناسب امکانات و ماشین آلات دهیاری ها، برنامه ریزی ملی برای توسعه پوشش بیمه ای به کلیه اماکن روستایی، شناسایی و ایجاد بانک اطلاعات سه هزار کارآفرین روستایی اشاره نمود.
وی با اشاره به اینکه دهیاران بعنوان مدیر بحران روستا طی همکاری با دستگاه ها وظایف مختلفی برعهده دارند، اظهار داشت: دهیاران در دوران کرونا اقدامات مختلفی برای پاک سازی و ضدعفونی مستمر اماکن عمومی روستایی، مبلمان روستایی و نقاط تجمع در روستا و اطلاع رسانی ضوابط و راهنمایی های بهداشتی و امور سلامت به ساکنان روستاها را انجام داده اند.
جمالی نژاد همینطور به ابلاغ شیوه نامه تدوین برنامه پنج ساله دهیاری ها با هدف بهره گیری از خرد جمعی و مشارکت جوامع محلی در پیشبرد امور توسعه روستا و نظم بخشی به امور محوله دهیاری ها، برگزاری شش دوره جشنواره ملی طرح های برگزیده دهیاری ها و برگزاری جشنواره عکس روستا با شعار " روستای ایرانی" و پویش ایده های برگزیده روستایی به منظور تقویت خلاقیت و نوآوری و شور و نشاط اجتماعی در بین روستاییان اشاره نمود.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در حوزه هدایت و راهبری و پشتیبانی از شهرداری ها و دهیاری ها طی دولت های یازدهم و دوازدهم اقدامات مهمی صورت گرفته است که عرضه ۱۱ عنوان لایحه و ۳۱ عنوان آئین نامه برای طرح در مجلس و هیات وزیران در حوزهای مدیریت شهری، دهیاری ها، شوراها، ایمنی و آتش نشانی، اداری و استخدامی، اصلاح ماده ۱۰۰ و درآمدهای پایدار همچون آنها بود.
او همینطور از تهیه ۸ سند صدمه شناسی در حوزه های وظیفه ای شهرداری ها و ابلاغ آنها در چارچوب مصوبه هیات وزیران، تهیه و تدوین و ابلاغ مجموعا ۵۹۵ مورد شامل ۲۵۷ بخشنامه، ۱۶۷ دستورالعمل، ۸۶ شیوه نامه، ۳۵ تفاهمنامه و تهیه ۲۷۳ برنامه راهبردی عملیاتی شهرداری و دهیاری طی دولتهای یازدهم و دوازدهم اطلاع داد.
بر طبق این گزارش، در این جلسه، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، رئیس شورایعالی استان ها، برخی از استانداران، مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها و دهیاران نظرات، دیدگاه ها و پیشنهادهای اجرایی خود در حوزه مدیریت روستایی را بیان نمودند.
منبع:

1400/02/08
22:41:23
0.0 / 5
324
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , اماكن , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین