موشك چینی كجا سقوط كرد؟

موشك چینی كجا سقوط كرد؟ خشکشوئی آنلاین: اظهار نظرهای متناقضی درباره محل سقوط موشک چینی انتشار یافته است.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از خبر آنلاین، مرکز فضایی چین گفته است که بقایای موشکشان که در حال حرکت به سمت زمین بود در اقیانوس هند سقوط کرده است. رسانه های دولتی چین اعلام نموده اند که بخش اصلی موشک در هنگام عبور از جو نابود شده است و زباله های آن بامداد امروز در غرب مالدیو و در اقیانوس هند سقوط کرده است. تا پیش از این گمانه زنی های مختلفی درباره مکان احتمالی تصادف موشک با زمین وجود داشت و مسئولان آمریکایی هشدار داده بودند که سقوط موشک با زمین در مناطقی منجر به مرگ افراد بشود. از سویی مسئولان چینی تاکید می کردند که خطر این مساله خیلی کم است. مسئولان چینی حالا گفته اند که ساعت ۱۰: ۲۴ دقیقه به وقت پکن در روز یکشنبه موشک چینی که در حال سقوط به سمت زمین بود وارد جو شده است و این اتفاق هیچ زخمی یا خسارتی نداشته است. آنها می گویند این زباله فضایی ۲۰ تنی وارد اقیانوس هند شده است. اما از سویی فرماندهی فضایی آمریکا اعلام نموده است که موشک از روی شبه جزیره عربی وارد جو شده زمین شده است و با عدم تایید صحبت های مرکز فضایی چین آنها گفتند که هنوز مشخص نیست که موشک به خشکی یا دریا برخورد کرده است. مرکز فضایی اسپیس ترک هم که از اطلاعات ارتش آمریکا استفاده می نماید اعلام نموده که موشک پیش از این که در اقیانوس هند سقوط کند، در آسمان عربستان مشاهده شده است. بازگشت بدون کنترل موشک به سطح زمین، منجر به انتقاداتی از سمت آمریکا شد و آنها می گفتند که امکان سقوط موشک در بخش پرجمعیت زمین وجود دارد. سایت های اروپایی و آمریکایی مسیر بازگشت آنرا ردیابی کردند و در فضای مجازی بحث های زیادی درباره محل سقوط آن انجام شد. حتی وزیر دفاع آمریکا هم از این اتفاق به شدت انتقاد نمود. به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از خبر آنلاین، این زباله فضایی، بخش عظیمی از یک موشک چینی است که مدتی پیش به فضا پرتاب شد. این بخش موشک حدود ۳۰متر طول و ۲۲ تن وزن دارد و کارشناسان پیشبینی کرده بودند که در ایام ابتدایی همین هفته وارد اتمسفر شده و به زمین برخورد می کند. 10 روز پیش این بخش موشک در مداری از 160 تا 375کیلوکتری سطح زمین از موشک جدا شده بود و آرام آرام ارتفاعش کاهش پیدا کرد. مدلهای مختلفی که درباره زباله های فضایی تولید شده اند پیشبینی کرده بودند که بخش زیادی از موشک پیش از رسیدن به زمین، در اتموسفر می سوزد. بااینکه این احتمال هم وجود داشت که فلزات داخل موشک که نقطه ذوب بیشتری دارند، به زمین برسند. بنا بر این از چین بخاطر سهل انگاری که در عدم کنترل جسمی به این بزرگی شده انتقاداتی صورت گرفته است. بااینکه رسانه های چینی هم می گیوند که گزارش غربی ها در مورد خطرات احتمالی این اتفاق بیش از حد بوده و آنها پیشبینی کرده بودند که این موشک به اقیانوس برخورد می کند. گفتنی است حدودا ۷۵درصد اشیائی که به فضا می روند باردیگر به مدار زمین برمی گردنند و تا ژانویه ۲۰۱۹ اعلام شده بود که بیش از ۱۲۸میلیون زباله فضایی با اندازه ای کمتر از یک سانتی متر، ۹۰۰هزار زباله با اندازه یک تا ۱۰سانتی متر و حدود ۳۴هزار شی با اندازه ای به بالای ۱۰سانتی متر در فضا وجود دارد.
اما برخورد زباله فضایی با این وسعت و وزن با زمین، اتفاقی نادر است است و تنها دربرخورد ایستگاه فضایی «اسکای لب» ناسا و ایستگاه فضایی «سالیوت ۷» شوروی با زمین از این موشک سنگین تر بودند. ایستگاه فضایی ناسا در سال ۱۹۷۹ در قسمتی از استرالیا سقوط کرد و ایستگاه فضایی شوروی هم در روستایی در آرژانتین سقوط کرد.

اسکای لب نخستین ایستگاه فضایی موفق زمین بود که ۵ سال بعد از پرتابش به فضا مدارش آغاز به کوچک تر شدن کرد و بعد در استرالیا و اقیانوس هند سقوط کرد. سالیوت ۷ هم ایستگاه فضایی بود که پس از ۷ سال در آرژانتین سقوط کرد. البته این دو اتفاق هیچ کدام پیامد جانی نداشتند. براین اساس در حقیقت بعد از ده ها سال باردیگر زباله فضایی با این بزرگی با زمین برخورد کرده است که البته خوشبختانه بگفته مسئولان کشور چین این حادثه در جایی بدون جمعیت و آب های اقیانوس رخ داده است. 47237


منبع:

1400/02/20
12:58:23
0.0 / 5
306
تگهای خبر: آب , آسمان , تصادف , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین