اینجا ۴ سال است كه می سوزد

اینجا ۴ سال است كه می سوزد خشکشوئی آنلاین: «این اتفاقات گاهی برای درگیری های مرتعی رخ می دهد، برخی افراد فکر می کنند که این زمین ها برای خودشان است و برای چرای دام هایشان این کار را انجام می دهند. همین طور گاهی برخی افراد در کوه آتش روشن می کنند و در نتیجه آتش راه می افتد.»نیو صدر: دیروز بالاخره آتش سوزی در کوه دیل در گچساران متوقف شد؛ البته این اتفاق خیلی زود رخ نداد و نتیجه آن نابودی ده ها هکتار جنگل و مرگ درختانی صدها ساله است.
سه شنبه هفته گذشته، شعله آتش در کوه های سیسپنح گچساران، در استان کهگیلویه و بویراحمد روشن شد و در روز پنچشنبه جمعیت زیادی از نیروهای امدادی و مردمی توانستند آنرا خاموش کنند. اما درست همان روز شعله ای دیگر در جنگل های کوه دیل روشن شد که تا دیشب ادامه داشت.
البته در ایام گذشته بارها مسئولان محلی اعلام نمودند که موفق به مهار آتش سوزی شده اند، اما وزش باد و گرمای شدید موجب شدند که چند بار باردیگر آتش سوزی اوج بگیرد.
حمید نارکی، دبیر ستاد مدیریت بحران گچساران، به خبرآنلاین می گوید: «بخاطر باد، آتش چندین بار شعله ور شد، اما آتش سوزی دیشب مهار گشت. وسعت دقیق مناطقی که سوختند را نمی توان اعلام کرد، اما تخمین من این است که ۵۰هکتار از وسعت جنگل های کوه دیل در آتش سوخته است، متاسفانه در این اتفاق درختان صدها ساله ما از بین رفتند.»
حتی پیشبینی ها نشان می‎ دهد که احیانا وسعت آتش سوزی بیشتر از این مقدار هم باشد، برای تصاویر سازمان فضایی ایران نشان داده است که در آتش سوزی که ارتفاعات تلخاب در شهرستان باشت در ۵۰کیلومتری شهرستان گچساران رخ داده منجر به حریق ۲۱۹ هکتار شده است.

انسان و فقر ؛ مقصر همیشگی و احتمالی آتش سوزی
هنوز مقصر اصلی این نابودی ده ها یا شاید صدها هکتار از جنگل های استان کهگیلویه و بویر احمد معین نمی باشد، مسئولان محلی حدس هایی دارند اما هنوز هیچ کسی خاضر نشده است تا علت اصلی شروع آتش در جنگلها را اعلام نماید.
به طور کلی عوامل حوادث این نوع آتش سوزی ها به دسته انسانی و طبیعی تقسیم می شوند و معمولا گروه اول مقصر نابودی جنگلها در ایران هستند. سال قبل مدیر کل حوزه ریاست سازمان جنگلها اعلام نموده بود که " ۹۰ درصد آتش سوزی مراتع کشور عامل انسانی دارد" و از این عوامل انسانی "تنها ۵ درصد آن عمدی برآورد شده و ۸۵ درصد ان بدلیل بی توجهی گردشگران، طبیعت گردان، رهگذران، بهره برداران، دامداران و فراد ساکن حاشیه جنگلها و مراتع در بر افروختن آتش غیر ایمن، ته سیگار و رها کردن اجسام صاف و صیقلی وبراق که سبب انعکاس و شکست نور و بروز آتش سوزی می شود، است."
نارکی توضیح می دهد: «این اتفاقات گاهی برای درگیری های مرتعی رخ می دهد، برخی افراد فکر می کنند که این زمین ها برای خودشان است و برای چرای دام هایشان این کار را انجام می دهند. همین طور گاهی برخی افراد در کوه آتش روشن می کنند و در نتیجه آتش راه می افتد.»
کشاورزان و دامپروان مقصر سهم زیادی از آتش سوزی در جنگل های ایران و کشورهای دیگر هستند، اما آنها هم برای بقا و درآمدزایی راه حل دیگری ندارند.
سال ۲۰۱۷ در یکی مطالعات منتظر شده در کمییسیون مطالعات مشترک اروپا، در رابطه آتش سوزی جنگلها در آفریقا نوشته شده بود: «برخلاف سایر مناطق گرمسیری، جنگل زدایی در آفریقا عمدتاً به سبب کشاورزی در مقیاس کوچک رخ می دهد. بدین سبب اینجا بیشتر جنگل زدایی به درآمدزایی کشاورزان مرتبط می باشد.»
به نظر می رسد، همین موضوعات و درآمدزایی برای کشاورزان در مقیاس کوچک دلیل شعله ور شدن آتش در کوه دیل است، گرچه هنوز مسئولان قضایی و اجرائی نتوانستند این مساله را اثبات کنند.
از ابتدای امسال تا حالا بیش از ۱۵ آتش سوزی در عرصه های طبیعی استان رخ داده که عامل بیشتر آنان انسانی بوده است.
دبیر ستاد مدیریت بحران گچساران می گوید: «به احتمال بیشتر از ۵۰درصد دلیل این آتش سوزی ها انسانی است، با این وجود عامل آتش سوزی بسیار متنوع هستند و چون هنوز چیزی ندادیم نمی توانیم نظر قطعی بدهیم. غیر از دو مورد که کشاورز که مقصر آتش سوزی های قبلی شناخته شدند هنوز درباره این اتفاق چیزی ندیده ایم.»
اینجا چهار سال است که می سوزد
البته ماجرای آتش سوزی جنگلها در ارتفاعات دیل جدید نیست و از سال ۱۳۹۶ تا حالا به شکل پی درپی در فصول گرم صدها هکتار از جنگل های این منطقه نابود می شوند.
پارسال دادستانی یاسوج، از تشکیل سه پرونده و بازداشت دو نفر در ارتباط با آتش سوزی جنگل های این استان آگاهی داده بود. همین طور اعلام شده بود که این آتش سوزی ها به احتمال زیاد عمدی هستند. نارکی در این رابطه می گوید: «این حوادت آتش سوزی از سال ۱۳۹۶ شروع شدند و از سال ۱۳۹۸ شدت آن بیشتر و بیشتر شده است و مساحت بیشتری از جنگلها سوخته اند.»
مشخص نیست که در مجموع در طول این مدت چند هکتار هز جنگل های گچساران نابود شده اند و در آمارهای اعلام شده تناقضات زیادی با تصاویر ماهواره ای وجود دارد. با این وجود، بگفته مسئولان ستاد مدیریت بحران گچساران از سال ۹۷ تا حالا بالای ۵۰۰هکتار از جنگل های این منطقه در آتش سوخته است.
اما حتی با این وقوع این روند تکراری در گچساران، این منطقه امکانات کافی برای اطفای حریق را هم ندارد و این مساله شدت بحران ها را چند برابر می کند.
نارکی توضیح می دهد: «باید برای این کار نیروهای متخصص داشته باشیم و حتی خود استان بالگرد آب پاش داشته باشد، اما اصلا ما بالگرد نداریم و تا بالگرد از تهران به کهگیلویه و بویراحمد برای اطفای حریق برسد، زمان زیادی طول می کشد و اقدامات ما با مشکل مواجه می شود.»
در واقع بنظر می رسد امسال هم نهادهای دولتی و گروه های مردمی به کمک برنامه اطفای حریق آمدند، موضوعی که سال قبل منجر به این شد که البرز زارعی کوهنورد ۳۸ ساله در جریان مهار و اطفا آتش سوزی ها فوت کرد.
دبیر ستاد مدیریت بحران گچساران در این رابطه توضیح می دهد: «متاسفانه آن طور که باید و شاید بخش منابع طبیعی و محیط زیست به ما کمک نمی کنند، منابع طبیعی کلا هشت نیرو فرستاد که اصلا تعداد کافی برای اطفا حریق آن هم در یک منطقه کوهستانی نیست. دستشان خالی است، اما باید کمک بشود.»
اما اگر این امکانات وجود داشت شاید خبری هم از این حجم از خسارت در جنگل های گچساران نبود.
نارکی می گوید: «اگر امکانات وجود داشت، این آتش سوزی در ساعات اولیه مهار می شد، نیروهای خوبی برای این کار وجود دارد، اما امکانات نیست.»

۴۷۲۳۷

منبع:

1400/03/05
23:10:50
0.0 / 5
258
تگهای خبر: آب , سوخت , متخصص , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین