زنگ تبلیغات انتخابات به صدا در آمد

آغاز تبلیغات انتخاباتی شوراهای شهر تهران

آغاز تبلیغات انتخاباتی شوراهای شهر تهران به گزارش خشکشوئی آنلاین با آغاز تبلیغات انتخاباتی شوراهای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش از امروز(پنجشنبه ۲۰ خردادماه سال جاری) ۲هزارو ۲۹۴ نفر در تهران برای کسب ۲۱ صندلی این شورا به مدت هفت روز در عرصه تبلیغات با یکدیگر رقابت خواهند کرد.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، با انتشار اسامی کاندیداهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در روز سه شنبه هفته جاری به صورت رسمی توسط فرمانداری تهران نامزدهای این دوره انتخابات شورا کد انتخاباتی خویش را دریافت نمودند بدین سان نامزدها می توانند از امروز (پنجشنبه ۲۰ خردادماه سال جاری) تبلیغات خویش را آغاز کنند.
مدت زمان فعالیت تبلیغات انتخاباتی شوراهای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش هفت روز ادامه خواهد داشت و در ساعت ۷ بامداد روز پنجشنبه ( ۲۷ خردادماه سال جاری) تمام می شود.
در ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش ۲هزارو ۲۹۴ نفر از داوطلبین احراز صلاحیت شده اند که شهروندان تهرانی در ۲۸ خردادماه سالجاری می توانند در ۳ هزارو ۷۹۷ شعبه دریافت رای موجود در تهران حداکثر به ۲۱ نامزد مورد نظر خود رای بدهند.
در این میان هریک از گروه ها و جناح ها برای انتخابات شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در چارچوب ائتلاف ها فهرست های ۲۱ نفره ای را اعلام می کنند که تابحال شورای ائتلاف شهر تهران، اسامی ۲۱ نفره این شورا در انتخابات ششمین دوره شورای شهر تهران را اعلام نموده است و شورای وحدت و جبهه اصلاح طلبان از اعلام فهرست خود ظرف روزهای آینده اطلاع داده اند.
برای مشاهده اسامی و کد انتخاباتی ۲۲۹۲ نامزد ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر اینجا کلیک نمایید.
عمر تشکیل شوراها به حدود ۲۲ سال رسیده و پنج دوره را در این ۲۲ سال پشت سر گذاشته است. نخستین قانون شوراهای اسلامی کشور در سال ۱۳۶۱به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بعد از آن این قانون در ۵ نوبت دستخوش تغییرات و اصلاحاتی شد که نهایتاً هم آخرین اصلاح آن در پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۵ صورت گرفت. این نهاد که از آن بعنوان پارلمان شهری یاد می کنند و در قانون اساسی هم بعنوان ارکان تصمیم گیری کشور معرفی شده، انتظار می رود امورات شهرها را به صورت یکپارچه مدیریت کند. البته در همین راستا طرح جامع مدیریت شهری در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس درحال بررسی است.
وجود شوراها در قانون اساسی تصریح شده؛ اما تدوین سازوکار اجرایی آنها تا سال ۱۳۷۷ که نخستین دورهٔ انتخابات سراسری شوراها هفتم اسفندماه همین سال برگزار شد به تعویق افتاده بود. در این سال در بیشتر از ۴۰ هزار حوزه انتخاباتی، انتخابات برگزار و حدود ۲۰۰ هزار نفر از منتخبین مردم در سرتاسر کشور جهت اداره امور شهرها و روستاهای کشور بعنوان عضو شورای اسلامی شهر یا روستا برگزیده شدند و بدین سان شوراهای اسلامی در کشور از ۹اردیبهشت سال ۱۳۷۸ فعالیت رسمی خویش را آغاز کردند.
انتخابات شورای شهر تنها انتخاباتی است که نظارت بر آن برعهده شورای نگهبان نیست و بررسی و رسیدگی به صلاحیت داوطلبان برعهده هیات های اجرایی و نظارت است و هیات های نظارت هم از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکیل می شود. اما برپایه گفته بسیاری کارشناسان حوزه شهری همین تاخیر در تشکیل شوراها سبب شده خیلی از دستگاه ها به شکلی شوراها را به رسمیت نشناسند و درنتیجه شوراها در جایگاه اصلی خود قرار نگیرند.
نگاهی به تشکیل پنج دوره شورای اسلامی شهر تهران
سه دوره اول این شورا ۱۵ عضو اصلی و ۶ نفر عضو علی البدل داشت؛ اما در دور چهارم تعداد اعضا به ۳۱ نفر عضو اصلی و ۱۲ نفر عضو علی البدل افزایش پیدا کرد، البته در خرداد ۱۳۹۵ شورای نگهبان با مصوبهٔ مجلس برای کاهش تعداد اعضای شورای شهر تهران به ۲۱ نفر موافقت نمود و نهایتا در پنجمین دوره شورا، تعداد اعضای شورای شهر تهران، ری و تجریش به ۲۱ نفر کاهش پیدا کرد. هیئت رئیسه شورا شامل رئیس، نایب رییس، دو نفر منشی و سخنگو می باشد. طی حدود ۲۲ سال فعالیت شورای شهر تهران، عبدالله نوری در نخستین دوره و مهدی چمران در دوره های بعد تا انتهای دوره چهارم رئیس شورا بودند، البته به استثنای سال نخست دوره چهارم که احمد مسجدجامعی ریاست آنرا بر عهده داشت. در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران هم در هر چهار سال محسن هاشمی بعنوان ریاست این شورا انتخاب گردید.
نخستین دوره شورای شهر تهران (۱۵ نفره)- ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰
دوم خرداد سال۱۳۷۸ انتخابات اولین دوره شورای شهر تهران برگزار گردید. در این دوره شورا کار خویش را با حواشی بسیاری آغاز کرد؛ دوره ای که عبدالله نوری بعنوان نفر اول منتخبان، نزدیک به ۶۰۰هزار رای به دست آورد و رئیس نخستین دوره شورای شهر شد. در این انتخابات اصلاح طلبان به صورت کامل و لیستی رای آوردند و تمامی کرسی های شورای شهر تهران را ازآن خود کردند. این شورا بین دو طیف کارگزاران و مشارکت تقسیم شد ولی اختلاف برای انتخاب شهردار شکل گرفت. نهایتا مرتضی الویری با ۱۵ رای شهردار شد و ۳ سال در این پست باقی ماند ولی بعد از این ۳ سال، استعفا داد و پس از وی ۳۰ بهمن ماه سال ۱۳۸۰ تا ۱۳ اسفندماه سال ۱۳۸۰ محمد حقانی بعنوان سرپرست شهرداری تعیین شد.
به قول بسیاری در شورای دوره نخست جنبه های سیاسی بر جنبه های تخصصی غلبه داشت و همین مبحث اختلافات بسیاری را شکل داده بود. بعد از الویری؛ ملک مدنی برای کمتر از یک سال بعنوان شهردار تهران انتخاب گردید ولی کمی بعد اختلافات بار دیگر بالا گرفت و نهایتا مبحث به شورای حل اختلاف و وزارت کشور و همینطور دفتر ریاست جمهوری و نمایندگان سه قوه رسید. این اختلافات تاجایی ادامه پیدا کرد که بحث انحلال شورا عنوان شد. بحثی که توسط معاون امور اجتماعی و شورای وقت وزارت کشور عنوان شد.
طرح انحلال، اختلافات را بیشتر کرد تاجایی که هیات حل اختلاف مرکزی شامل نمایندگانی از قوای سه گانه کشور و حکمیتی رسمی میان طرفین اختلاف در شورا، رای به انحلال شورای شهر دوره اول دادند و بعد از آن محمدحسین مقیمی بعنوان سرپرست شهرداری تهران انتخاب شد. بدین سان تجربه ای ناموفق برای اولین دوره شوراها رقم خورد.
در این دوره ابتدا عبدالله نوری و بعد از آن دوزدوزانی ریاست شورا را برعهده داشتند.
به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، همینطور در دوره اول شورای اسلامی شهر تهران عبدالله نوری و محمد غرضی و خانم جمیله کدیور به منظور کاندیدا شدن در انتخابات مجلس شورای اسلامی دوره ششم از عضویت در شورای اسلامی شهر تهران برابر قانون استعفا دادند و ازاین رو، تعداد اعضای نمایش داده شده در جدول زیر ۱۸ نفر است، در صورتی که تعداد اعضای شورای اسلامی شهر تهران دراین دوره ۱۵ نفر بوده است.
دومین دوره شورای شهر تهران (۱۵ نفره)- ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۶
انتخابات دومین دوره شورای شهر تهران در ۱۹ اسفند سال ۱۳۸۱ برگزار شد انتخاباتی که در آن ۵۶۲هزارو ۵۲۲ نفر شرکت کردند که کمی کمتر از یک سوم مشارکت در دوره نخست شورای شهر تهران بود به شکلی که در این دوره مهدی چمران منتخب دوره ۱۹۲ هزارو ۷۱۶ رای به دست آورد و مهدی چران در این دوره ریاست را برعهده داشت. در این دوره از ۳۰ اردیبهشت سال ۱۳۸۲ محمود احمدی نژاد شهردار تهران شد و تا ۷ تیر سال ۱۳۸۴ شهردار ماند اما با کاندیدا شدنش برای ریاست جمهوری به مدت دوماه علی سعیدلو بعنوان سرپرست شهرداری انتخاب گردید و بعد از آن در ۲۳ شهریور سال ۱۳۸۴ محمدباقر قالیباف تا سال ۱۳۸۶ بعنوان شهردار تهران انتخاب گردید.
سومین دوره شورای شهر تهران (۱۵ نفره)- ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲
انتخابات شورای سوم ۲۴ آذر سال ۱۳۸۵ برگزار شد که در آن یک میلیون و ۶۵۶ هزارو ۵۵۸ نفر شرکت کردند یعنی چیزی حدود سه برابر مشارکت در دوره دوم شورا که در آن مهدی چمران بعنوان منتخب ۶۰۳ هزارو ۷۶۶ رای به دست آورد. در این دوره مهدی چمران ریاست شورا را برعهده داشت. این دوره به علت ضرورت همزمانی انتخابات شوراها با ریاست جمهوری با ۲ سال افزایش عمرش شش ساله به پایان رسید. در این دوره محمدباقر قالیباف بعنوان شهردار تهران انتخاب گردید.
چهارمین دوره شورای شهر تهران (۳۱ نفره)- ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶
انتخابات چهارمین دوره شورای شهر تهران ۲۴ خرداد ماه سال ۹۲ برگزار شد که در آن ۲میلیون و ۷۸۶ هزارو ۳۵۷ نفر شرکت کردند و مهدی چمران بعنوان منتخب ۵۶۶هزارو ۶۱۴ رای به دست آورد. در این دوره در سال اول احمدمسجدجامعی و سه سال دیگر را مهدی چمران ریاست شورا را برعهده داشت. در این دوره هم محمدباقر قالیباف در ادامه دوره سوم در دوره چهارم هم به صورت کامل در کل دوره با رای اعضای شورای شهر تهران شهردار تهران باقی ماند.
به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، اعضای چهارمین دوره شورای شهر تهران ۳۱ نفر عضو اصلی (شامل: ۱۳ نفر از فهرست اصلاح طلبان، ۱۷ نفر از فهرست اصولگرایان و ۱ نفر مشترکاً در هر دو لیست) و ۱۲ عضو علی البدل برگزیده داشت این درحالیست که برای دوره پنجم هر ۲۱ نفر منتخب مردم تهران از فهرست امید اصلاح طلبان بودند.
پنجمین دوره شورای شهر تهران (۲۱ نفره)- ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰
انتخابات دوره پنجم شورا هم در خرداد سال ۱۳۹۶ برگزار شد و بار دیگر اصلاح طلبان به صورت کامل و لیستی تمامی کرسی های این دوره شورا را ازآن خود کردند در این دوره محسن هاشمی بعنوان منتخب یک میلیون و ۱۳۸هزارو ۴۷۳ رای به دست آورد و برای هرچهار سال ریاست این دوره شورا را برعهده داشت.
این دوره هرچند اختلافاتی مثل دوره نخست شوراها که با حضور کامل اصلاح طلبان همراه بود را نداشت اما انتخاب شهردار تهران با حواشی همراه بود به شکلی که در ابتدا مصطفی سلیمی برای یک روز یعنی ۵ شهریور ۱۳۹۶ سرپرست شهرداری تهران شد و بعد از آن با تاخیر در جواب استعلامات نهایتا محمدعلی نجفی بعنوان شهردار تهران انتخاب گردید. وی که از آغاز شهریور ماه سال ۱۳۹۶ انتخاب شده بود ۵ شهریور به پست شهرداری تهران رسید و ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ از این پست با طرح علت مریضی اش استعفا داد.
بدین سان بعد از نجفی سمیع الله حسینی مکارم از ۲۱ فروردین سال ۱۳۹۷ تا ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ بعنوان سرپرست شهرداری تهران انتخاب و نهایتا سید محمدعلی افشانی در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ از جانب شورا بعنوان شهردار تهران انتخاب گردید اما وی هم در ۲۶ آبان ۱۳۹۷ به علت اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان مجبور به کناره گیری از شهرداری تهران شد و بعد از وی شورا پیروز حناچی را بعنوان شهردار تهران برگزید که از آبان سال ۱۳۹۷ تابحال بعنوان شهردار تهران مشغول به کار است.
منبع:

1400/03/20
13:11:17
0.0 / 5
270
تگهای خبر: آب , پارچه , تجربه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین