فعال محیط زیست مطرح كرد:

حال ناخوش تالاب های اردبیل

حال ناخوش تالاب های اردبیل به گزارش خشکشوئی آنلاین اردبیل کارشناس ارشد آبخیزداری و فعال محیط زیست اظهار داشت: زیستگاه های تالابی یکی از با اهمیت ترین اکوسیتم های طبیعی کره زمین هستند که نقش به سزایی در توسعه جوامع اطراف خود ایفا می کنند.فاطمه کاتب در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: تالاب ها غنی ترین منبع غذایی جهان هستند طوری که ارزش اکولوژیک تالاب ها 10 برابر جنگلها و 200 برابر زمینهای زراعی برآورد شده است و منبع پرارزش ذخیره آب شیرین، کاهش خطرات سیل، تغذیه آب های زیرزمینی، تصفیه هوا، تصفیه آب و آلاینده ها همچون اهمیت و کارکردهای مهم تالاب ها هستند.

وی ضمن اشاره به مشکلات و عوامل تخریب تالاب ها در کشور خاطرنشان کرد: عواملی مانند توسعه و تبدیل اراضی کشاورزی پمپاژ آب از تالاب برای آبیاری، تغییر در رژیم هیدرولوژیک و سدسازی در راه جریان، تخریب پوشش گیاهی در مناطق بالادست، کاهش کیفیت آب و ورود رسوبات و آبهای آلوده (فاضلاب های خانگی و صنعتی)، خشکسالی ها و مدیریت نامناسب منابع آب، افت سطح آب های زیرزمینی، ورود گونه های غیربومی همچون مشکلات و چالش های پیش روی تالاب ها در کشور است.

کاتب با اشاره به اینکه استان اردبیل دارای 44 عرصه تالابی است، افزود: یکی از مهم ترین تالاب های دارای آب شیرین استان، تالاب نئور با وسعت متوسط 420 هکتار است.
به گفته این فعال محیط زیستی، از کارکردهای شاخص و با اهمیت تالاب نئور میتوان به زیستگاه طیف وسیعی از تنوع زیستی شامل پرندگان، ده ها گونه آبزی، تنوع غنی گیاهی، کنترل رواناب های تولیدی بالادست شهرستان هیر و کنترل سیلاب، پتانسیل گردشگری، نگهداری رسوبات حاصل از رواناب های بالادست، سیمای سرزمین، آبزی پروری اشاره نمود.

این فعال محیط زیستی با اشاره به اینکه طی سالهای اخیر شاهد تخریب این تالاب پرارزش استان هستیم، افزود: این تالاب با تهدیدات مختلفی همچون وجود و رشد بی رویه ماهی کاراس در تالاب، فشار چرا بی رویه در مراتع بالادست، ایجاد آلودگی و تخریب در اثر ورود گردشگران، توسعه زراعت در اراضی بالادست تالاب و صید بی رویه گونه های آبزیان بومی روبرو است.
کاتب اضافه کرد: از عمده ترین منابع آلاینده در این تالاب و سایر تالاب های استان اردبیل گردشگران و گاها جوامع محلی هستند که مقابله با آن در وهله اول نیازمند شناسایی منابع آلاینده در حوضه آبریز تالاب و کنترل منابع تولید پساب و پسماند است.

وی افزود: برنامه جامع مدیریت تالاب نئور با همکاری تمامی ذی نفعان و دست اندرکاران استانی در سال 1399 تنظیم شده است و امیدواریم این برنامه هرچه سریع تر اجرایی شود و بیشتر از این شاهد تخریب این اکوسیستم پرارزش نباشیم و این امر بدون همکاری و جلب مشارکت جوامع محلی امکان پذیر نخواهد بود.
این فعال محیط زیست خاطرنشان کرد: الویت اصلی دستگاههای اجرایی و متولی امر در وهله اول باید معطوف به جلب اعتماد آبخیزنشینان و جوامع تالابی باشند چونکه که بدون حمایت و همکاری این قشر برنامه حفاظت و احیا معنایی نخواهد داشت.

به گفته کاتب، در مرحله بعد نیازمند هم افزایی تمامی دست اندرکاران و سازمان های مختلف ذی نفع و دخیل است و سازمان های متولی باید چشم اندازها و برنامه هایی که در جهت احیای تالاب ها تنظیم می کنند، رویکرد از پایین به بالا بوده و جوامع محلی در مراحل مختلف، برنامه ریزی، اجرا و نگهداری از هرگونه اقدامات حفاظتی در منطقه حضور داشته باشند و تصمیم گیری مشارکتی صورت پذیرد.

کاتب افزود: افزایش آگاهی ها در مورد ارزش ها و تهدیدات تالاب و ارتقای مشارکت عمومی، ارتقای معیشت جوامع بومی (معاش پایدار)، آگاهی سیاست گذاران و تصمیم سازان، توانمندسازی و ظرفیت سازی جوامع محلی، مدیریت مشارکتی تالاب و اجرای طرح های احیای تالاب با مشارکت جوامع محلی همچون اقدامات مهم در جهت حفظ و صیانت از تالاب های استان بخصوص تالاب نئور است.

این فعال محیط زیست افزود: حال تالاب های استان اردبیل خوب نیست و نیازمند همکاری و مشارکت تمامی اقشار مردم و مسؤلان امر است و این که هرجایی تخریب صورت می گیرد بی گمان رد پای انسان حضور دارد و اگر می خواهیم تالاب های استان حفظ شوند تا حد امکان دست ورزی ها و تغییرات انسانی را به بهانه توسعه از این اکوسیستم های طبیعی دور نماییم.
کاتب اضافه کرد: این مواهب الهی میراثی برای آیندگان هستند و اگر زیرساخت های مناسب گردشگری و فرهنگ طبیعت گردی را نداریم ورود گردشگران را به این اکوسیستم های با ارزش متوقف نماییم.
منبع:

1400/03/23
09:59:05
0.0 / 5
303
تگهای خبر: آب , آلودگی , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین