توضیحات سازمان زیباسازی تهران درباره تخریب مجسمه میدان آزادی

توضیحات سازمان زیباسازی تهران درباره تخریب مجسمه میدان آزادی به گزارش خشکشوئی آنلاین معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی تهران درباره تخریب مجسمه میدان آزادی توضیح داد و اظهار داشت: این مجسمه همچون المان های موقتی است که در بهارستان سال 98 در تهران نصب گردید و به سبب نداشتن زیرساخت های مناسب نظیر بتن و اسکلت بندی امکان مرمت آن با هزینه معقول ممکن نبود.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، شاپور دیوسالار، معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران، درباره تخریب اثر حجمی واقع در میدان آزادی، توضیح داد و اظهار داشت: اثر «آدمک های رنگی»، همچون آثار موقتی بود که در رویداد بهارستان ۹۸ نصب گردید. همانطور که می دانید، نفس آثار بهارستان موقتی است و شکل کار به این منوال است که این نوع از کارها، هر ساله جمع آوری می شوند اما این اثر به دلیلهای مختلفی بیش از دو سال در میدان آزادی باقی ماند و در نهایت به سبب لطمه و از میان رفتن ظاهر کار، تخریب شد.
او اضافه کرد: یکی از دلیلهای جمع آوری این اثر، از میان رفتن شکل این مجسمه بود برای اینکه کار در ظاهر کاملا از بین رفته بود و ترک های مختلفی در آن دیده می شد. با توجه به این که کار در یکی از میدان های اصلی شهر قرار داشت، از میان رفتن ظاهر آن، آلودگی بصری گسترده ای را به وجود آورده بود، در همین راستا ما با هنرمند این اثر مذاکراتی در امتداد مرمت و بازسازی آن داشتیم که به نتیجه نرسید.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران، درباره دلیلهای مرمت نشدن این اثر، توضیح داد و اظهار داشت: بدیهی است که در راه اجرای کار، ما هنرمند اثر را در جریان قرار دادیم و حتی از او گزارشی برای مرمت و تعیین میزان خسارت به کار، درخواست کردیم که ارائه نشد. با وجود این، باز هم از طرف شورای هنری از این هنرمند برای مرمت اثر، درخواست به همکاری شد اما در نهایت مبلغی که از طرف این سازنده بیان شد، نه فقط منطقی نبود بلکه کاملا با ساخت یک اثر هنری جایگزین برابری می کرد.
دیوسالار افزود: یکی از موضوعات اساسی در عدم موافقت برای مرمت این اثر، علاوه بر پیشنهاد مبلغ بالای هنرمند، مساله نصب آن بود و این اثر فاقد زیرساخت های لازم برای مرمت بود برای اینکه به سبب ساختار موقتی، کار با بتن غیر مسلح و بدون اسکلت کار شده بود. همین طور رنگ آمیزی این اثر در هوای بارانی باعث شده بود تا بتن کاملا خشک نشود و در نهایت شاهد فرسودگی جدی در کل مجسمه باشیم. در حقیقت این مشکلات نصب در آن زمان تنها به سبب موقتی بودن اثر، پذیرفته شده بود اما با گذر زمان، این مسائل بر ظاهر کار تاثیری جدی گذاشته بود که راهکاری جز جمع آوری پیش روی ما نمی گذاشت.
او با اشاره به اهمیت برج آزادی در چهره شهر، اظهار داشت: برج آزادی یکی از با اهمیت ترین و شناخته شده ترین المان های شهر تهران است به همین خاطر نباید با نصب آثار متعدد، دید و جایگاه این بنای مهم را تحت تاثیر قرار دهیم، البته بدیهی است که نصب این اثر نیز فقط به سبب بهارستان و ایجاد حال و هوای بهاری در شهر و به سبب موقتی بودن المان، انجام شده بود.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران اشاره کرد: در تمام دنیا، آثار شهری شامل دیوارنگاری و المان های حجمی باتوجه به سلیقه مردم و شهروندان تغییر می کند و تنها آثار محدودی که دارای شاخصه های خاص هنری هستند، نگهداری می شوند. بدین سبب جمع آوری تعدادی از آثار، در امتداد جلوگیری از آلودگی و شلوغی بصری شهر، بعنوان یکی از وظایف این سازمان تعریف شده است.
دیوسالار، بر مناسبتی بودن آثار بهارستان اصرار کرد و اظهار داشت: هنرمندان و صد البته شهروندان باید به موقتی بودن آثار بهارستان توجه نمایند برای اینکه اگر چنین دیدگاهی را دنبال نکنیم بعنوان مثال در سال های آتی با تعداد زیادی مجسمه و آثاری رو به رو هستیم که تم کرونا و گاو دارند!
طبق گزارش روابط عمومی مو امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، وی مرمت و بازسازی آثار هنری را ضروری خواند و اظهار نمود: امسال ما اهتمام داریم که نگاهی تازه به بحث مرمت و نگه داشت آثار هنری داشته باشیم برای اینکه متاسفانه در سالهای قبل عمده تمرکز بر ساخت و نصب آثار بوده است، این در حالیست که مرمت و نگه داشت آثار و حتی حذف تعدادی از نمونه ها، یک ضرورت در امتداد بهسازی سیمای شهری و ایجاد یک فضای بصری مناسب در سطح شهر است.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران اشاره کرد: امسال به سبب فرصت پیش آمده، ما بیش از ۵۰ درصد، بودجه را برای حذف، مرمت و پیرایش آثار شهری، در نظر گرفته ایم تا بتوانیم سیما و منظر شهری را به آرامش برسانیم. به همین خاطر، تحقیق و پژوهشی شکل گرفته که برمبنای آن آثار حذفی، مرمتی و نمونه هایی که نیازمند جا به جایی هستند، کاملا مشخص شده اند و کار در ماه های آینده، طی این طرح پژوهشی دنبال خواهد شد.
منبع:

1400/03/31
23:08:42
0.0 / 5
286
تگهای خبر: آلودگی , اتو , باران , بازسازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین