دبیركل ستاد مبارزه با موادمخدر:

۴۰ هزار مدرسه تحت پوشش طرح یاریگران زندگی قرار گرفتند

۴۰ هزار مدرسه تحت پوشش طرح یاریگران زندگی قرار گرفتند به گزارش خشکشوئی آنلاین دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به طرح یاریگران زندگی اظهار داشت: هم اکنون حدود 40 هزار مدرسه تحت پوشش این طرح قرار گرفتند. حتی در وضعیت کرونائی هم از بستر «شاد» استفاده شد و الان در سامانه شاد بخشی به نام کانون یاریگران زندگی دارد که در آنجا آموزش برای والدین و دانش آموزان وجود دارد و حدود 8.5 میلیون دانش آموز تحت پوشش قرار گرفتند.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، سردار اسکندر مومنی در برنامه ای تلویزیونی با اعلان اینکه بر طبق آخرین برآوردها سن اعتیاد حدود ۲۴ سال و چند ماه است، اظهار داشت: مفهوم سن اعتیاد میانگین مجموعه معتادان است، حال ممکنست در این میان افرادی با سن خیلی پایین تر آغاز نموده باشند و حتی ممکنست ۱۵ سال هم باشند، گاهی هستند بچه هایی که با سن پایین تر معتاد می شوند، اما میانگین سن اعتیاد در کشور ۲۴ سال و چند ماه است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا این مساله که سن اعتیاد درحال کاهش است را تایید می کنید؟، اظهار داشت: اگر روند کشور را نگاه نماییم، تنها در دهه ۶۰ کاهش شیوع مصرف و عدم پایین آمدن سن اعتیاد را داشتیم، یعنی از دهه ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۷۰، ۸۰ و ۹۰ تنها دهه ۶۰ بر طبق آمارهای موجود کاهش داشتیم، اما در دهه ۷۰، ۸۰ و ۹۰ افزایش رشد شیوع مصرف موادمخدر را داشتیم.
مومنی در پاسخ به سوالی در خصوص این که میزان تعداد معتادان در کشور چقدر است و در جهان چندم هستیم؟ اظهار نمود: ما از میانگین دنیا پایین تر هستیم. خودمان را که با خودمان مقایسه می نماییم راضی نیستیم اما نسبت به میانگین دنیا پایین تر هستیم. تعدادی از کشورها، خصوصاً کشورهایی که تعدادی از انواع موادمخدر را قانونی کردند، افزایش شگرفی داشتند. سازمان ملل گزارشی را در سال ۲۰۱۹ ارائه داده و از کشورهایی که تعدادی از انواع موادمخدر مانند خانواده کانابیس را آزاد کردند انتقاد کرده و گفته که در این کشورها هم تولید و هم مصرف و هم قاچاق موادمخدر بیشتر شده است؛ برخی کشورها در آمریکای شمالی یا آمریکای جنوبی و اروپا این کار را انجام دادند که منجر به افزایش شایان توجهی شده است، به این معنا که اگر حالا نرخ میانگین دنیا ۵.۵ است در آن کشورها به ۱۰ تا ۱۲ رسیده است.
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در بخشی دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه هم اکنون بالای ۷۰ درصد معتادان متجاهر ساماندهی شدند، اظهار نمود: در نیمه اول سال ۹۷، حداکثر ظرفیتی که در تهران داشتیم، ۴۲۰۰ نفر بود و الان حدود ۱۶ هزار نفر با اردوگاه هایی که راه اندازی شده، نگهداری می شوند و به نظر ۲۰ تا ۳۰ درصد مانده است.
وی افزود: بطور مثال در یکی از مراکز که تا نیمه اول سال ۹۷ حداکثر ۱۰۰۰ نفر نگهداری می شد، حالا بین ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ نفر نگهداری می شود.
مومنی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع قانون اشاره نمود و اظهار داشت: اگر قانون روزآمد و به روز شود، می توانیم طی برنامه سه الی چهار ساله بصورت کاملا محسوس هم شیوع را کم نماییم و هم جلوه های بیرونی از بین برود. ما در همه کارهایی که انجام دادیم، همه دستگاهها پیشرفت خوبی داشتند اما در اصلاح قانون نتوانستیم. حالا لایحه آماده ارسال به مجلس است. به سبب این که این لایحه لایحه ای قضایی است؛ چندین ماه جلسات برگزار شده است و الان آماده ارسال است.
وی تصریح کرد: ما کاملا رو به جلو هستیم و مسیر را می شناسیم. بطور مثال قانون می گوید که معتادان متجاهر برای نگهداری و درمان به مدت یک تا سه ماه جمع آوری شوند. از این یک ماه چند روز طول می کشد که معتادان غربالگری شوند و الان که کرونا وجود دارد، پروتکلهای سختی را وزارت بهداشت تدوین کرده اند که ما هم آنها را اجرا می کنیم؛ یعنی باید از آنها تست گرفته شود و غربالگری شوند. آیا این یک تا سه ماه هدر دادن منابع نیست؟. بر طبق مطالعات تطبیقی که داشتیم، در لایحه مدت زمان نگهداری دو سال است، برای اینکه هنگامی که صحبت از معتاد متجاهر می نماییم، به غیر از درمان جسمی و روانشناسی و سم زدایی باید مهارت بیاموزند.
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در بخش دیگری از سخنان درباب میزان شیوع اعتیاد در میان دانش آموزان اظهار نمود: میانگین کشور حدود ۵.۳ است. در دانش آموزان ۲.۱ است که روند رشد موادمخدر بین دانش آموزان متوقف شده است. یکی از دلیلهای آن طرح یاریگران زندگی است که با همکاری آموزش و پرورش اجرا شده و دستورالعملی است که با شاخص و اندازه گیری روشن و مشخص بین ستاد و آموزش و پرورش تفاهم نامه تبادل شده و این تفاهم نامه به دستورالعمل اجرائی تبدیل شد.
به گفته ی ایشان، هم اکنون حدود ۴۰ هزار مدرسه تحت پوشش این طرح قرار گرفتند. حتی در وضعیت کرونائی هم از بستر «شاد» استفاده شد. حالا در سامانه شاد بخشی تحت عنوان کانون یاریگران زندگی دارد که در آنجا آموزش برای والدین و دانش آموزان وجود دارد و حدود ۸.۵ میلیون دانش آموز تحت پوشش قرار گرفتند.
منبع:

1400/04/11
16:34:10
0.0 / 5
271
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین