نشست كمیته ملی راهبری حمایت از جنگل های زاگرس

جهانگیری: بیش از هر زمانی باید به حفظ و صیانت از جنگل های زاگرس اهتمام ورزیم

جهانگیری: بیش از هر زمانی باید به حفظ و صیانت از جنگل های زاگرس اهتمام ورزیم خشکشوئی آنلاین: دومین نشست کمیته ملی راهبری پشتیبانی از جنگل های زاگرس بامداد امروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور اجرا شد.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، جهانگیری در این نشست با تاکید بر ضرورت صیانت و حفاظت از جنگل های کشور، اظهار داشت: جنگلها از بزرگترین سرمایه های کشور هستند و در وضعیت جدید که ما با تغییرات اقلیمی شدید و خشکسالی روبرو می باشیم. باید بیش از هر زمان دیگری نسبت به حفظ این موهبت و سرمایه الهی اهتمام داشته باشیم.
معاون اول رئیس جمهور با اعلان اینکه موضوع حفاظت از جنگلها خصوصاً جنگل های زاگرس باید به یکی از اولویت های اصلی کشور تبدیل گردد، اشاره کرد: امروز بخش مهمی از زندگی و حیات مردم ایران به جنگلها وابسته است، بدین سبب همه دستگاهها باید با مشارکت و همکاری تلاش کنند تا از پهنه های طبیعی به خوبی نگهداری شود.
وی با ابراز خرسندی از ابتکار سازمان جنگلها، مراتع و آبخیز داری کشور در استفاده از نظرات و دیدگاه های کارشناسان و صاحبنظران دانشگاهی در تدوین سند جامع حفاظت و مدیریت پایدار بوم سازگان زاگرس، گفت: باید برای حفظ منابع طبیعی و جنگلها نگاه طولانی مدت داشت و تدوین این سند می تواند کمک نماید که این مساله ملی هیچ وقت به بوته فراموشی سپرده نشود.
جهانگیری اشاره کرد: سازمان جنگلها و مراتع با برنامه های کوتاه مدت و ضربتی می تواند سیاست هایی در جهت مقابله با بیماری که درختان بلوط را در عرصه ای بیش از یک و نیم میلیون هکتار از جنگل های زاگرس تحت تاثیر قرار داده است، اجرا نماید. همین طور باید برنامه جدی برای مقابله با حریق هایی که هر روز اخبار آن در رسانه ها منتشر می شود اتخاذ شود تا از یک سو از گسترش بیماری و حریق در منطقه زاگرس پیشگیری شود و از طرف دیگر با احیا و بازسازی این سرمایه طبیعی شاهد آینده روشنی برای جنگل های منطقه باشیم.
معاون اول رئیس جمهور با ابراز تاسف از گزارش رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور در خصوص این که صد در صد آتش سوزی ها در جنگل های زاگرس علت انسانی دارد، اضافه کرد: طبق گزارش های «فائو» ارزش هر درخت بلوط میلیونها تومان است و این آتش سوزی ها به منابع باارزش کشور خسارات گسترده ای وارد میکند.
وی با اعلان اینکه برنامه احیای یک و نیم میلیون هکتار از پهنه های جنگلی لطمه دیده باید متناسب با برنامه هفتم توسعه همه جانبه کشور باشد، اظهار داشت: بخش هایی از سند جامع بوم سازگان که نیاز به اصلاح دارد به کمیسیون زیر بنایی دولت ارجاع داده می شود تا در دولت آتی هم در صورت انجام برخی اصلاحات اجرا شود.
جهانگیری ضمن قدردانی از عملکرد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و نیز ستاد مدیریت بحران کشور، از همه دستگاهها خواست تا با حداکثر ظرفیت به مدیریت استانهای همجوار زاگرس در زمان اطفای حریق کمک کنند.
در این جلسه که وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، استانداران استانهای آذربایجان غربی، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گزارشی از روند تدوین سند جامع حفاظت و مدیریت پایدار بوم سازگان زاگرس ارائه کرد.
تکمیل طرح های کاداستر زاگرس، شناسایی و تعیین واحدهای ذخیره گاه جنگلی در سطح ۴۰۰ هزار هکتار، مبارزه با آفات جنگلی در سطح ۷۵ هزار هکتار و کنترل بیماری ذغال بلوط در سطح ۲۵۰ هزار هکتار، تجهیز یگان حفاظت منابع طبیعی و پیش گیری از حریق و راه اندازی پایگاه های حفاظت در جنگل های زاگرس، ممنوعیت ارائه مجوز راه اندازی هرگونه کوره ذغال سوزی سنتی و صنعتی، استقرار بالگرد در استانها با کمک ستاد بحران، توسعه انرژی های نو برای ۶ هزار خانوار روستایی، ساماندهی نظام بهره برداری از اراضی و کوچ عشایر، ارائه الگوی کشت زیر اشکوب سازگار با جنگل های زاگرس و توسعه و ترویج برنامه های فرهنگی برای جلب مشارکت مردم و جوامع محلی برای حفاظت از این جنگلها از مصوبات امروز کمیته ملی راهبری پشتیبانی از جنگل های زاگرس برای اجرا در سال ۱۴۰۰ بود.
در این جلسه همین طور رئیس سازمان هواشناسی کشور گزارشی از میزان بارش ها در سال آبی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ و الگوهای پیش بینی نزولات جوی در فصول پاییز و زمستان ارائه کرد.
منبع:

1400/05/05
12:35:06
0.0 / 5
178
تگهای خبر: آب , بازسازی , بیماری , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین