تیر خلاص بر پیكر گاوخونی:

تالاب زاینده رود غرق در فاضلاب و لجن نفتی

تالاب زاینده رود غرق در فاضلاب و لجن نفتی مهر نوشت: تالاب بین المللی گاوخونی که به دلیل سال ها بی آبی و تأمین نشدن حقابه، بیابان شده این روزها به محلی برای تخلیه پسماندهای ویژه و لجن های اسیدی نفتی تبدیل گشته است.


یک تانکر پسماند ویژه نفتی اواسط هفته گذشته در ضلع شمالی تالاب بین المللی گاوخونی و در دو کیلومتری کوه سیاه تخلیه شده است.
در همین ارتباط رضا خلیلی ورزنه مدیرعامل انجمن دوستداران میراث طبیعی و محیط زیست ورزنه می گوید: یک تانکر ۱۰ تنی پسماندهای نفتی را چهار روز پیش در دو کیلومتری کوه سیاه کنار جاده تخلیه کرده و هنوز فرد یا افراد خاطی شناسایی نشده اند.
مدت زیادی است که نائین درگیر معضل تخلیه پسماند ویژه نفتی اسیدی است
وی با اعلان اینکه این معضل در شرق اصفهان بارها اتفاق افتاده اما تابحال به آن رسیدگی نشده است، می افزاید: مدت زیادی است که شهرستان نائین درگیر معضل تخلیه پسماند ویژه نفتی اسیدی است و بگفته مردم محلی این مساله بارها با ادارات حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان مطرح گردیده است.
خلیلی ادامه می دهد: این پسماندهای اسیدی خاصیت خورندگی دارد و خاک را به ریزگرد تبدیل می کند و تنفس آن خطرناکست اما به رغم این که این معضل با ادارات مربوطه مطرح شده به وفور شاهد تخلیه ضایعات نفتی در طبیعت هستیم.
وی با اشاره به چندین مورد مشابه در شرق اصفهان، خاطرنشان می کند: مدتی پیش یک تانکر پسماند نفتی در سرچشمه قنات روستای حاجی آباد -از توابع نائین- خالی شده بود که اداره منابع طبیعی سریع آنرا از منطقه جمع آوری کرد که به منابع آب زیرزمینی نفوذ نکند، یا در یک مورد در جاده پل راه آهن، به سبب تخلیه پسماند نفتی یک دستگاه پژو بر اثر لغزندگی جاده واژگون شده که با ورود راهداری این مواد از جاده پاکسازی شد.
تخلیه پسماند اسیدی در جرقویه
مدیرعامل انجمن دوستداران میراث طبیعی و محیط زیست ورزنه با اشاره به این که در روستای زفره، زیر پل جرقویه و مجاورت کوهستان های نائین هم پسماند اسیدی تخلیه شده و الان این معضل در تالاب گاوخونی مشاهده شده است، می گوید: پسماندها را در طبیعت رها می کنند و کسی پاسخگو نیست در صورتیکه به آسانی می توان خاطیان را شناسایی کرد اما کسی همکاری نمی نماید.
خلیلی اضافه می کند: گفته می شود هزینه دفن بهداشتی پسماندهای ویژه حدود ۶۰ میلیون تومان است و شرکتها به جهت اینکه از این امر شانه خالی کنند بصورت گردشی این مواد سمی را در همه جای شرق اصفهان تخلیه می کنند و این معضل بزرگ در آینده سلامت مردم را به خطر می اندازد.
این دوستدار محیط زیست همین طور به وضعیت بغرنج گاوخونی اشاره کرده و می افزاید: آبی که تیرماه سال جاری به مدت یک هفته برای کشاورزی شرق اصفهان رهاسازی شد حتی به استخرهای کشاورزی مردم ورزنه هم نرسید که تالاب حتی سهمی از زهاب کشاورزی داشته باشد و این در حالیست که پساب هایی که به سمت ورزنه رها می کنند هم به این منطقه نمی رسد و فقط تا پایین دست رودخانه زاینده رود جریان دارد و با گرمای هوا شرایط خشکیدگی گاوخونی بدتر می شود.
تالاب بین المللی گاوخونی با وسعت ۴۷ هزار هکتار در نقطه پایانی زاینده رود در جنوب شرقی استان اصفهان و ۲۰ کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد. روند خشکی تالاب گاوخونی از سال ۱۳۷۸ شروع آغاز شد و در دو دهه اخیر به سبب نبود آب خیلی از زیستمندان تالاب گاوخونی همچون ماهی ها، وُحوش، خزندگان و انواع پرندگان بومی از بین رفته اند.
کارشناسان و دانشگاهیان همیشه نسبت به تبعات خشکی تالاب گاوخونی اخطار می دهند چونکه اگر تالاب گاوخونی کامل خشک شود به کانون خطرناک ریزگردهای سمی تبدیل خواهد شد که تا شعاع ۱۰۰۰ کیلومتری و ۱۰ استان کشور را درگیر خواهدنمود. با توجه به این ها گاوخونی همچنان پنجه در پنجه بی تدبیری چشم در انتظار آب است.
به گفته حسین اکبری معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان به جز مقدار بسیار ناچیز ۴۱ میلیون متر مکعب در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ تقریباً در دو دهه اخیر، هیچ حقابه ای به تالاب گاوخونی داده نشده و در روند توسعه ناپایدار و بارگذاری های بیش از اندازه ظرفیت حوضه آبی زاینده رود، امروز شاهد خشکی این تالاب بین المللی هستیم و اکنون صد در صد این تالاب خشک است.
سوم اردیبهشت ماه سال جاری هم یک شهروند اصفهانی با انتشار ویدئویی از تخلیه پسماندهای صنعتی در ۱۰ کیلومتری زفره- ورتون در منطقه سجزی شرق اصفهان خواهان پیگیری مسئولان محیط زیست شد.
در آن زمان هم نزدیک به ۱۰ هزار لیتر لجن اسیدی در مسیری به طول ۲ کیلومتر رها شده بود که با ورود فرمانداری و بخشداری و محیط زیست بعد از سه روز جمع آوری و به لندفیل کارخانه پسماندهای ویژه منتقل شد.
تخلیه پسماندهای صنعتی حیات خاک را از بین می برد
در همین ارتباط حمیرا صفی قلی معاون فنی حفاظت محیط زیست استان اصفهان به خبرنگار می گوید: لجن های تخلیه شده بیشتر لایه های سطحی و در درجه اول خاک را آلوده می کند اما تاثیر آن بر منابع آب زیرزمینی در درجه دوم است چونکه به عمق نفوذ مواد آلاینده بستگی دارد؛ با توجه به این که این لجن ها افقی حرکت می کند مساحتی که خاک را پوشش می داده زیاد است و ترکیبات آلی فرار خاک را از حالت احیا خارج کرده و حیات خاک را می گیرد.
وی می افزاید: واحدهای صنعتی باید پسماندها را مدیریت کنند؛ با توجه به این که پسماند صنعتی ویژه است هزینه مدیریت آن بالاست و اگر کارشناسان ما هنگام پایش واحد صنعتی، این پسماندها را ببینند آنها در فهرست واحد آلاینده قرار می گیرند. بدین جهت به جهت اینکه خویش را را نجات دهند دست به تخلف زده و پسماند ا در محیط خارج از واحد صنعتی تخلیه می کنند.


47231

1400/05/11
22:08:46
0.0 / 5
180
تگهای خبر: آب , بهداشت , توسعه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین