محققان اعلام كردند؛

همه گیری بعدی 59 سال دیگر رخ می دهد

همه گیری بعدی 59 سال دیگر رخ می دهد خشکشوئی آنلاین: خراسان رضوی ثابت شده که همه گیری کووید-19، مرگبارترین شیوع ویروسی است که جهان در بیش از یک قرن شاهد بوده است، بدین سبب وسوسه انگیز است که امیدوار باشیم در طول عمرمان از بحران دیگری در امان بمانیم اما دانشمندان خبر بدی را منتشر نمودند.


به نقل از یاهو، تعدادی از محققان آمریکایی و ایتالیایی محاسبه کرده اند که یک همه گیری بزرگ در مقیاس مشابه کووید در ۵۹ سال آینده - حداکثر تا سال ۲۰۸۰ - رخ می دهد. به این معنا که برمبنای میانگین امید به زندگی در انگلستان، افراد زیر ۲۴ سال به طور قطع مجبور خواهند شد یک فاجعه بزرگ دیگر سلامتی را پشت سر بگذارند. پژوهشگران هشدار دادند که ممکنست این بحران خیلی زودتر نیز رخ دهد.
دکتر گابریل کاتول، پروفسور آب شناسی و خرد هواشناسی دانشگاه دوک ایالات متحده می گوید: وقتی امروز سیل ۱۰۰ ساله رخ می دهد، ممکنست به اشتباه تصور شود که می توان ۱۰۰ سال دیگر صبر کرد تا چنین رویدادی رخ دهد اما این تصور غلط است و می توان سیل ۱۰۰ ساله دیگری را در سال آینده تجربه نمود.
پژوهشگران با بررسی دوباره شیوع بیماری جدید در ۴۰۰ سال قبل دریافتند که همه گیری ها آنقدرها هم که تصور می شد نادر نیستند.
این مطالعه مقیاس و فراوانی شیوع بیماریها در ۱۶۰۰ سال قبل ازجمله طاعون، آبله، وبا، تیفوس و ویروس های جدید آنفلوآنزا را بررسی کرد و الگوهایی یافت که به زمان تکرار یک رویداد مشابه اشاره می کنند.
مدل سازی نشان میدهد که احتمال همه گیری با تاثیرات مشابه کووید در هر سال حدود ۲ درصد است، به این معنا که فردی که در سال ۲۰۰۰ متولد شده است هم اکنون حدود ۳۸ درصد احتمال دارد یک مورد را تجربه کند.
با این وجود، همه گیری مرگبار مانند آنفلوآنزای اسپانیایی که بین سالهای ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰ بیش از ۳۰ میلیون نفر را از بین برد، تنها شاید در ۴۰۰ سال آینده اتفاق بیفتد.
پژوهشگران دریافتند، نگران کننده این است که سرعت ظهور آنها درحال افزایش است به این معنا که احتمال زنده ماندن در بین یکی از همه گیری ها درحال افزایش است.
برمبنای میزان افزایشی که در آن عوامل بیماری زای جدید مانند سارس، مرس و کووید در ۵۰ سال قبل در جمعیت های انسانی از بین رفته است، این تحقیق تخمین می زند که احتمال شیوع بیماری در چند دهه آینده به سه برابر افزایش می یابد.
پژوهشگران هشدار می دهند که رشد جمعیت، تغییرات در سیستم های غذایی، تخریب محیط زیست و تماس مکرر بین انسان و حیواناتی که در معرض بیماری هستند خطر همه گیری را افزایش داده است.
باتوجه به این عامل خطر فزاینده، پژوهشگران تخمین می زنند که همه گیری مشابه کووید در بازه زمانی ۵۹ ساله وجود دارد. آنان همین طور احتمال شیوع همه گیری را که قادر به از بین بردن تمام زندگی بشر است، محاسبه کردند و از نظر آماری آنرا در ۱۲ هزار سال آینده محتمل دانستند.
منبع:

1400/06/05
16:11:14
0.0 / 5
232
تگهای خبر: آب , اتو , بیماری , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین