ادامه روند تاخت و تاز كرونا در كشور؛

خطر چهار رقمی شدن مرگ های کرونایی

خطر چهار رقمی شدن مرگ های کرونایی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به روند فعلی بیماری کووید۱۹ در کشور، اظهار داشت: دولت جدید باید وضعیت را درک کند و حرف های کارشناسی وزارت بهداشت را گوش کند و به آن عمل کند. البته این مستلزم این است که ابتدا کارشناسی درستی در وزارت بهداشت داشته باشیم و افراد دلسوزی که مبحث برایشان مهم می باشد، بدون خط گذاری میان افراد دعوت شوند و کارشناسی درست صورت گیرد.دکتر علیرضا ناجی در گفتگو با ایسنا، درباره روند فعلی بیماری کووید ۱۹ با غلبه سویه دلتا در کشور، اظهار داشت: اولا باید توجه کرد که هنوز در بعضی شهرها به قله پیک پنجم نرسیده ایم. درباره شهرهایی که اقدامات درست انجام شد، پیک کنترل شد. بعنوان مثال در استان سیستان و بلوچستان با ورود گروه دکتر سوری و واکنش سریع که اقدامات مناسب را انجام دادند، روند نزولی را شاهدیم، اما در خیلی از شهرها هنوز این روند نزولی وجود ندارد. به عنوان مثال در استان خراسان و مشهد می بینیم که هنوز به پیک قله نرسیدیم.
بحران؛ نتیجه دست روی دست گذاشتن در مقابل کرونا
وی اضافه کرد: این که دست روی دست بگذاریم و نظاره گر باشیم تا بیماری سیر طبیعی خودش را طی کند، تاسف بار است، بلکه باید اقدامات لازم را انجام دهیم. هم اکنون احتیاج داریم، به جز این که شهرها را واقعا لاک داون کرده و سکون ایجاد نماییم، به انجام تست های بسیار زیاد روی آورده و به صورت مناسب به بیماران رسیدگی نماییم. حال این رسیدگی می تواند درمان سرپایی، قرنطینه کردن و ایزولاسیون و... باشد و در کنار آن واکسیناسیون را هم افزایش دهیم. این قوانین باید به درستی صورت گیرد.
کشورهای موفق در کنترل کووید چه کرده اند؟
ناجی تصریح کرد: این اقدامات در شرایط بحرانی فعلی باید صورت گیرد. نکته مهم تر این است که ما باید از وقوع بحران جلوگیری نماییم که همان اقداماتی است که کشورهای موفق در کنترل کووید مانند چین و استرالیا انجام می دهند. بعنوان مثال شاهدیم که با شناسایی یک مورد بیماری در ملبورن، فورا شهر ملبورن قرنطینه می شود و آغاز به تست های وسیع می کنند یا در چین چند مورد بیماری در ووهان دیده می شود، فورا کل استان قرنطینه و تست به صورت میلیونی انجام می شود. این کشورها دست روی دست نمی گذارند و نظاره نمی کنند تا یک بحران ایجاد شود، شهرها پشت سر هم قرمز شوند، تعداد بیماران افزایش یابد و بحران ایجاد شود و فشار بسیار زیاد به کادر درمان وارد شود. در شرایط بحران مطمئنا کاستی های زیادی ایجاد می شود.
تاخت و تاز کرونا
وی با اشاره به اینکه هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که تسهیلات نامنتهی برای خدمت رسانی در سیستم درمانی به مردم داشته باشد، افزود: ازاین رو باید از وقوع بحران جلوگیری شود. بعنوان مثال ما می دانستیم که واریانت آلفا از کشور همسایه به خوزستان آمده، اما عکس العملی نشان ندادیم. پشت سر آن حتی مسافرت های عید را انجام دادیم و این بلا سر کشور آمد. بعد هم در خیز پنجم واریانت دلتا و بتا از جنوب کشور، وارد شد و نگاه کردیم، نگاه کردیم و نگاه کردیم تا تمام استان هایمان یکی یکی قرمز شدند، ویروس در سرتاسر کشور پخش گردید و حالا در یک بحرانی افتادیم که می خواهیم چاره نماییم.
احتمال چهار رقمی شدن مرگ های کرونایی
ناجی اظهار داشت: این روش، کار کنترل علمی کووید نیست، بلکه از جان مردم مایه گذاشتن است. روش و اقداماتی که انجام می دهیم، اصلا درست نیست. در این شرایط امکان دارد مرگ هایمان چهار رقمی هم بشود. چیزی که حالا با مرگ ۷۰۹ تایی می بینیم، در ارتباط با دو هفته قبل است. با عنایت به این شرایط همچنان در هفته های آینده باید انتظار مرگ های اینچنینی و حتی بالاتر را داشته باشیم.
راهکارهای گذر از بحران کوویدبنیه علمی وزارت بهداشت تقویت شود، تمام دولت حرف کارشناسی را گوش دهند
وی درباره راهکارهای گذر از این بحران به دولت جدید و وزیر پیشنهادی بهداشت، اظهار داشت: ما باید از تجربیات بد قبلی مان استفاده نماییم. هر کسی که بعنوان وزیر بهداشت به وزارت بهداشت می آید، اولا باید متوجه باشند که باید ساختار وزارت بهداشت را بسیار بسیار غنی کرده و افراد مناسب علمی را وارد کرده و ساختار را درست کنند. اگر قرار بود ساختار وزارت بهداشت با این حالت جوابگو باشد، تابحال جواب داده بود، اما می بینیم که جواب نداده است. ازاین رو افراد باید تغییر کنند، ساختار تقویت شود، افراد علمی وارد شوند.

ناجی تصریح کرد: در عین حال دولت هم باید این مورد را درک کند که باید حرف های کارشناسی وزارت بهداشت را گوش کند و به آن عمل کند. البته این مستلزم این است که ابتدا کارشناسی درستی در وزارت بهداشت داشته باشیم و افراد دلسوزی که مبحث برایشان مهم می باشد، بدون خط گذاری میان افراد دعوت شوند و کارشناسی درست صورت گیرد. در عین حال باید سرمایه گذاری بسیار زیاد انجام دهیم و تحول بسیاری در اداره مبارزه با بیماری ها ایجاد نماییم و استقلال درست به آن داده و بدنه علمی اش را تقویت نماییم. در عین حال ساختارهای دیگر دولت هم باید متوجه شود و درک کند که بیماری کووید فقط برعهده وزارت بهداشت نیست و فقط وزارت بهداشت نیست که باید آنرا کنترل کند. اتفاقا نقش اصلی را شاید خیلی از ارگان های دیگر باید بازی کنند تا کنترل صورت گیرد.

وی اظهار داشت: متاسفانه رفتار از وزیر بهداشت دیده شد که مرا مقداری دلسرد کرد. البته امیدوارم از حرف من ناراحت نشوند، اما وقتی وزیر بهداشت در بحبوحه کووید دارد معرفی می شود و در یک جلسه سربسته با تعداد زیادی از افراد، بدون ماسک حضور پیدا کرده و صحبت می کنند، مقداری دلسردکننده است و این احساس ایجاد می شود که شاید مبحث و اهمیت مبحث درک نشده است. البته امیدوارم این اقدام خطای سهوی بوده باشد. چونکه ما حتما باید بعنوان کسی که ملاک بهداشت مملکت است، رفتارهایمان را بسیار دقیق و با توجه انجام دهیم و در حضور مردم و نمای عمومی این پیغام را به مردم برسانیم که کووید هست و باید رعایت نماییم و ماسک بزنیم. هرکس که به وزارت بهداشت می آید باید دلسوزانه به اصلاح ساختاری و بسیار بنیادی وزارت بهداشت و تقویت بنیه های علمی آن بپردازد، در غیر این صورت فکر نمی کنم بتوانیم مشکلی را حل نماییم.
1400/06/06
08:22:33
0.0 / 5
198
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین