خشک ترین حوضه آبریز کشور کجاست؟

خشک ترین حوضه آبریز کشور کجاست؟ به گزارش خشکشوئی آنلاین تسنیم نوشت: مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: حوضه آبریز «مرزی شرق» کم بارش ترین حوضه آبریز اصلی ایران از شروع سال زراعی تا حالا شد و بعید است در سه هفته باقی مانده به انتها سال زراعی این شرایط تغییر کند.محسن حیدری ظهر امروز در جمع خبرنگاران گفت: ایران شش حوضه آبریز اصلی شامل «خلیج فارس و دریای عمان»، «دریاچه ارومیه»، «دریای مازندران»، «فلات مرکزی»، «قره قوم» و «مرزی شرق» دارد که میانگین بارش کل حوضه ها تا کنون ۱۴۲.۸ میلی متر بوده است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: این در حالیست که تمام بارش دریافتی حوزه «مرزی شرق» تا کنون ۳۷.۵ میلیمتر معادل ۳.۸ برابر کمتر از میانگین کل بوده است. سال قبل تا این موقع از سال زراعی ۱۱۲.۶ میلیمتر بارش در حوضه آبریز مرزی شرق باریده که بیش از ۳۰۰ درصد بیشتر از بارش های امسال بوده است.
وی اشاره کرد: حوضه آبریز مرزی شرق شامل نوار شرق کشور من جمله سیستان و بلوچستان است که از حوضه های فرعی «نمکزار خواف» در خراسان، «هامون هیرمند» در سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و «هامون ماشکیل» در سیستان و بلوچستان تشکیل شده است.
حیدری اشاره کرد: در حوضه های آبریز درجه دو کشور نیز به ترتیب هامون های «ماشکیل» و «هیرمند» با میانگین بارش ۲۰.۷ و ۳۱.۳ میلیمتر کم بارش ترین حوضه های فرعی کشور از شروع سال زراعی یعنی مهرماه سال قبل تا حالا هستند.
عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان افزود: داده های سنجش از دور مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران کشور نیز نشان میدهد که پوشش برف حوضه های آبریز خارجی هامون و هیرمند نیز نسبت به طولانی مدت کاهش یافته است.
وی اظهار داشت: حوضه آبریز مرزی شرق به صورتی دالان وزش بادهای ۱۲۰ روزه نیز است که از نیمه بهار تا اوایل پاییز در شرق کشور فعال می شود. این کم بارشی سبب شده تا امسال گرد و غبار ناشی از وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان افزایش یابد. برمبنای خروجی نقشه های پیش یابی بارش قرار نیست در سه هفته پایانی سال زراعی تغییر به خصوصی در وضعیت بارش های دریافتی استان رخ دهد و به کم بارشی امسال جبران نمی گردد.


۲۳۵۲۳۱


منبع:

1400/06/08
09:27:39
0.0 / 5
226
تگهای خبر: آب , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین