رودخانه چالوس خشک می شود؟

رودخانه چالوس خشک می شود؟ به گزارش خشکشوئی آنلاین تسنیم نوشت: این روزها شاهد کم شدن حجم آب رودخانه چالوس و حتی آلودگی زیستی این بستر بواسطه پروژه انتقال آب شهرستان چالوس به شرق استان و شهرستان آمل هستیم.صادق رحمتی از فعالین محیط زیست با اشاره به اینکه پدیده نگران کننده کم شدن حجم آب رودخانه که با طرح انتقال آب رودخانه، سال ۱۳۷۴ به دنبال طرح بسته هراز که قرار بود آب رودخانه چالوس به سمت آمل برای آبیاری شالیزارها وباغات مرکبات و آب آشامیدنی آشامیدنی انتقال پیدا کند، اظهار داشت: قرار بود از ۴۵۸ متر مکعب آب رودخانه فقط ۳۵۸ متر مکعب انتقال یابد اما این میزان بیشتر شد.
این فعال محیط زیست ضمن اشاره به این که اگر طرح انتقال آب شهر چالوس است پس چرا رودخانه سرد آبرود، ماشلک نوشهر، خیرودکنار، گلنده رود و ۱۸ رودخانه دیگر در سر ریز انتقال پیدا می کنند و به سمت شرق می روند، اضافه کرد: ۲۲ هزار هکتار زمینهای کشاورزی منطقه وجود دارد که احتیاج به آب دارند.
وی افزود: یکی از معضلاتی که انتقال آب بوجود می آورد حریم و بستر رودخانه هر روز کوچک تر و کنار رودخانه ساخت و ساز انجام می شود.
رحمتی خاطرنشان کرد: زمانی که از خشکسالی در اینده به ترسالی برسد همین حجم آب از بستر رودخانه سر ریز می شود و سیلاب به وجود می آید. سید اصغر مطهری رئیس حفاظت محیط زیست چالوس هم با اشاره به اینکه آب رودخانه چالوس در مجموع به علت خشکسالی در سال ۱۳۹۹ و کاهش بارندگی و برف، حجم آنکم شد، عنوان کرد: ازطرفی هم برداشت آب از رودخانه در محل سد انحرافی به همان میزان سال های گذشته سبب شده که درپایین دست سد با حجم کمتری از آب مواجه شویم و بستر رودخانه به سمت پایین بازتر شود.
مطهری ضمن اشاره به این که نیاز رعایت حق آبه پایین دست رودخانه و رعایت حق آبه زیست محیطی از الزاماتی است که باید مدیران آب منطقه ای و استانی رعایت نمایند و بر مبنای میزان دبی رودخانه در بالا دست هرسال تصمیم گرفته شود، خاطرنشان کرد: میزان انتقال آب رودخانه از محل این سد به جاهای دیگر رعایت نشده و ما خواستار رعایت حق آب کاربران در پایین دست هستیم. ۴۷۲۳۱


منبع:

1400/06/08
21:19:41
0.0 / 5
177
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین