سخنگوی وزارت بهداشت مطرح كرد

مرگ سالانه هزاران ایرانی به علت مصرف سیگار

مرگ سالانه هزاران ایرانی به علت مصرف سیگار خشكشوئی آنلاین: سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این كه در كشور سالانه ۵۰ تا ۵۵ هزار نفر به دلیل استعمال دخانیات جان خویش را از دست می دهند، اظهار داشت: با اصلاح مالیات بر عرضه مواد دخانی، می توانیم علاوه بر تولید سالانه ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار برای نظام سلامت، مصرف دخانیات را هم كم نماییم.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، دكتر ایرج حریرچی - قائم مقام و معاون كل وزارت بهداشت با حضور در تحریریه خبر ۲۱ سیما با بیان این مطلب كه ۱۴/۰۱۳ درصد از افراد بالای ۱۵ سال در كشور، سیگار و دخانیات مصرف می كنند، اضافه كرد: در پنج سال قبل شیوع استعمال دخانیات در كشور از۱۴. ۰۹ به ۱۴. ۰۱۳ درصد رسیده است كه افرایش زیادی نیست. البته شیوع مصرف روزانه سیگار، از ۱۰. ۹ به ۱۰. ۱ درصد كاهش یافته است یعنی در مقایسه با گذشته ۵۰۰ هزار نفر روزانه كمتر سیگار می كشند.
وی با اشاره به این كه متاسفانه میزان استعمال قلیان در كشور بیشتر شده است و در پنج سال گذشته، ۴۸۰ هزار نفر به جمعیت استعمال كنندگان قلیان اضافه شده است، اضافه كرد: یك بار مصرف قلیان، معادل استعمال ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار است.
قائم مقام وزیر وزارت بهداشت، میزان شیوع استعمال سیگار در بین نوجوانان پسر (۱۳ تا ۱۵ ساله) را ۳. ۴ درصد و در بین دختران را ۲. ۱ درصد اعلام نمود و آن را فاجعه ای ملی خواند.
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: دخانیات، شایع ترین عامل مرگ و میر قابل پیشگیری در جهان است و در كشور سالانه ۵۰ تا ۵۵ هزار نفر به دلیل استعمال دخانیات جان می بازند.
حریرچی با اشاره به این كه هر سال ۵۰۰ هزار نفر (معادل ۵ درصد تعداد افراد بستری) در بیمارستان های كشور بر اثر استعمال دخانیات بستری می شوند، اظهار داشت: سالانه ۱۰ تا ۱۱ هزار میلیارد تومان از پول مردم كشور، دود می گردد.
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: حدود یك درصد از تولید ناخالص ملی، صرف دخانیات می گردد و مستقیم و غیر مستقیم به علت مصرف دخانیات، سالانه ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان به سلامت مردم صدمه می رسد. در چند سال قبل هر گاه از وزارت بهداشت، استعلامی در مورد مجوز مراكز عرضه مواد دخانی شده، ۱۰۰ درصد پاسخ منفی داده است.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این مطلب كه در استان هایی مانند اصفهان، خراسان رضوی و شمالی و چهارمحال و بختیاری با كمك استانداران و دادستان ها، توانسته ایم موفقیت های زیادی در محدود كردن عرضه دخانیات و ممنوعیت مصرف آن در اماكن و مراكز عمومی داشته باشیم، اضافه كرد: در این راستا از دادستان های قم و البرز هم كه به این قافله پیوستند تشكر می كنیم.
حریرچی وضعیت عرضه مواد دخانی در تهران را بسیار نامناسب دانست و اظهار داشت: متاسفانه هر روز با پدیده هایی مانند عرضه قلیان در منزل، قلیان های مسافرتی و عرضه توتون های معطر روبرو هستیم.
وی با اشاره به این كه وزارت بهداشت برای ممنوعیت استعمال دخانیات در مراكز و اماكن عمومی، قدرت اجرایی ندارد، اظهار داشت: تنبیهات قانونی در نظر گرفته شده مانند جریمه ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریالی بسیار ناچیز و به اندازه چند دقیقه فروش بعضی از این اماكن است. در تهران بعضی از محل ها چندین بار پلمب شده، اما به علت عدم بازدارندگی لازم و جریمه های چند صد هزار تومانی، به سرعت بازگشایی شده اند.
قائم مقام وزیر و معاون كل وزارت بهداشت اظهار داشت: نقش وزارت بهداشت در كاهش استعمال دخانیات، ترویجی و هماهنگی بین بخشی است و نمی تواند برای مبارزه با آن حكمی صادر كند.
بنابر اعلام وب دا، حریرچی در ادامه اظهار داشت: ایران در بین ۱۸۱ كشور دنیا، ارزان ترین قیمت عرضه سیگار را دارد و قیمت سیگار در كشورهای سازنده و صادر كننده سیگار، پنج برابر ایران است.
وی با اشاره به این كه مهم ترین عامل كاهش مصرف دخانیات، افزایش قیمت آن است و در این مورد لایحه های زیادی به مجلس عرضه داده ایم، اضافه كرد: در تصویب برنامه ششم توسعه پیشنهاد دادیم كه مالیات بر خرده فروشی سیگار در كشور، چهار برابر شود، اما این پیشنهاد مورد قبول واقع نشد و مالیات بر كارخانه تولید كننده بسته شد.
سخنگوی وزارت بهداشت در انتها اظهار داشت: كل بودجه طرح تحول سلامت ۴۸۰۰ میلیارد تومان است كه به طور كامل هم اختصاص نیافته، اما با اصلاح مالیات بر عرضه مواد دخانی، می توانیم علاوه بر تولید سالانه ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار برای نظام سلامت، مصرف دخانیات را هم كاهش دهیم.


 

1396/07/17
21:28:43
5.0 / 5
4754
تگهای خبر: بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین