آیا همه گیری کووید-19 موجب انقراض ویروس آنفلوآنزا شده است؟

آیا همه گیری کووید-19 موجب انقراض ویروس آنفلوآنزا شده است؟ خشکشوئی آنلاین: خراسان رضوی میزان مبتلاشدن به آنفلوآنزا به سطوح پایین تاریخی رسیده و ممکنست یک سویه از این ویروس برای همیشه از بین برود.


به نقل از نیوز، برمبنای نتایج دو تحقیق موسسه دوهرتری (Doherty) در ملبورن، ممکنست یکی از چهار نوع ویروس آنفلوآنزا که هر ساله در میان انسان ها منتشر می شود، به سبب همه گیری کووید-۱۹ منقرض شده باشد.
نتایج دو تحقیق این موسسه که یکی از آنها در ماه سپتامبر در نشریه Nature Reviews Microbiology منتشر گردید و دیگری تحت بررسی قرار گرفته، نشان میدهد که ویروس آنفلوآنزا B/Yamagata از آوریل ۲۰۲۰ در هیچ جای دنیا شناسایی نشده است.
دکتر ماریو کوتساکوس، محقق دپارتمان میکروبیولوژی و ایمونولوژی در موسسه دوهرتی و یکی از پژوهشگران این تحقیق می گوید: بسیار غیرعادی است که B/Yamagata در بیش از ۱۸ ماه در هیچ مکانی شناسایی نشده باشد. البته این که با قاطعیت بگوییم که ممکنست از بین رفته باشد، دشوار است.
وی اشاره کرد: B/Yamagata هنوز هم می تواند در جایی در جهان در سطوح بسیار پایین حضور داشته باشد.
همه گیری کووید-۱۹ موارد مبتلاشدن به آنفلوآنزا در سطح جهانی را به پایین ترین حد خود رسانده است. پیش از همه گیری، استرالیا بطور متوسط ۱۰۰هزار مورد آنفلوآنزا ثبت می کرد و بیان کننده این بود که سالانه چند صد فرد به سبب مبتلاشدن به آنفلوآنزا جان خودرا از دست می دادند. استرالیا در سال ۲۰۱۹ شاهد یکی از بدترین فصول آنفلوآنزا در چند وقت اخیر بود که بیش از ۳۰۰هزار مورد و بیش از ۹۰۰ مرگ ثبت نمود اما از ابتداء امسال، سامانه ملی پایش بیماریهای ابلاغی تنها ۵۵۰ مورد اخطار ثبت کرده و هیچ فوتی نداشته است.
هر ساله آنفلوآنزای فصلی در شرق و جنوب شرق آسیا ظاهر و بوسیله سرفه، عطسه و تنفس از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. همانطور که مردم در سراسر جهان سفر می کنند، ویروس نیز از مکانی به مکان دیگر منتقل می شود و در طول زمستان به نیمکره شمالی و جنوبی حمله می کند.
هم اکنون، رفت و آمد محدود مردم در سراسر جهان و سیستم های قرنطینه ای در بیشتر کشورها این چرخه را شکسته و مانع از گسترش آنفلوآنزا در سطح جهان شده است.
کوتساکوس می گوید: «بسته شدن مرزها احیانا بیشترین تاثیر را بر گسترش جهانی داشته است».
علاوه بر این، طیف وسیعی از اقدامات انجام شده برای کنترل همه گیری کووید-۱۹، فاصله گذاری اجتماعی، ماسک، تعطیلی مکان های غیرضروری سرپوشیده، بهداشت دست از شیوع قابل توجه آنفلوآنزا در کشورها جلوگیری کرده است.


دو نوع اصلی آنفلوآنزا یعنی نوع A و B، هر ساله موجب اپیدمی های فصلی می شوند. هر کدام شامل دو زیرگروه است A/H۳N۲ و A/H۱N۱ هستند که از انسان به حیوانات منتقل و موجب ایجاد بیماریهای همه گیر مانند آنفلوآنزای خوکی یا پرندگان می شوند.
تعداد موارد برای همه انواع ویروس آنفلوآنزا کم شده است اما پژوهشگران ملبورن فکر می کنند که سویه B/Yamagata ممکنست بطور کلی ناپدید شده باشد.
از آنجا که B/Yamagata فقط در میان انسان ها پخش می شد، کوتساکوس می گوید که در دهه گذشته تکامل چندانی نداشته است و انسان ها سطوح بالایی از مصونیت در مقابل آن به وجود آورده اند که این سویه را خصوصاً لطمه پذیر کرده است.
وی افزود: اجزای ترکیبی واکسن برای سویه B/Yamagata در حدود هفت یا هشت سال تغییر نکرده است و این امکان وجود دارد که بخش بزرگی از جمعیت نسبت به این سویه مصونیت به وجود آورده باشند و آنرا به سمت انقراض سوق دهند.
پژوهشگران مدت ها فکر می کردند که پوشش بالای واکسیناسیون در نهایت B/Yamagata را ریشه کن می کند و همه گیری کووید-۱۹ ممکنست این روند را تسریع کند.
اما از آنجا که کشورها آغاز به بازگشایی مرزهای خود کرده اند و آنفلوآنزا با مسافران در سراسر جهان توسعه می یابد ما نباید درس هایی را که از همه گیری کووید-۱۹ آموخته ایم فراموش کنیم؛ تهویه کافی در ساختمان های عمومی باید در اولویت باقی بماند.
جف هانمر، معمار و استادیار معماری در دانشگاه آدلاید اظهار داشت: ما نیازی به پذیرش آنفلوآنزا و سرماخوردگی بعنوان بخشی طبیعی از زمستان نداریم و با اطمینان از دسترسی افراد به هوای پاک می توان ویروس های تنفسی را کنترل کرد.
کوتساکوس اشاره کرد: رعایت بهداشت خوب و پوشیدن ماسک در مکان های شلوغ عادت های خوبی است که باید حفظ نماییم و سطح بالای واکسیناسیون در زمستان آینده می تواند B/Yamagata را یک دفعه برای همیشه از بین ببرد.
منبع:

1400/08/06
12:38:48
0.0 / 5
250
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , توسعه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین