اظهارات طراح واکسن کووپارس درباره واریانت امیکرون کرونا

اظهارات طراح واکسن کووپارس درباره واریانت امیکرون کرونا به گزارش خشکشوئی آنلاین مدیر تحقیقات و توسعه و طراح واکسن رازی کووپارس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ضمن اشاره به مطالبی درباره واریانت جدید کووید 19 (امیکرون) اظهار داشت: سیستم ایمنی بدن افراد نسبت به اوایل وقوع کرونا هوشیارتر شده است.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی موسسه رازی، دکتر سید رضا بنی هاشمی با اشاره به اینکه همیشه در طول تاریخ جنگ درخلال سیستم ایمنی و ویروس ها اتفاق افتاده که این مهم در جهت تکامل هر دو بوده است، اظهار نمود: نعمت داشتن این سیستم تکامل یافته ایمنی و سایر تکامل ها در سیستم های دیگر مدیون همین کارزارها بوده است.

وی با اشاره به وقوع پاندمی کرونا در دو سال گذشته، به مواردی درباره تغییر وضعیت سیستم ایمنی بدن در مقابل این ویرس و واریانت جدید کووید 19 (اومیکرون) اشاره نمود و اظهار داشت: سیستم ایمنی حالا شما، همان سیستم ایمنی دو سال قبل از شیوع کووید ۱۹ نیست و همچنان که می دانید با آموزش هایی که در اثر بیماری طبیعی آموخته و اطلاعاتی که از راه واکسن توسط واکسیناسیون به سیستم ایمنی فرد انتقال داده شده این سیستم هوشیارتر، قوی تر و مجهز تر شده است و مانند اوایل شیوع بیماری دست بسته و ضعیف نخواهد بود.
وی ادامه داد: موتاسیون های صورت گرفته در واریانت امیکرون در جایگاه های RBD و NTD و همینطور NSP 6 و N و S1/S2 furine cleavage site همه در جهت افزایش سرایت و بیماری زایی ویروس می باشد چون که ویروس برای فرار از سیستم ایمنی و تغییر الگوی پاسخ های ایمنی میزبان که الان با ورژن بالاتر و هدفمندتری ظاهر شده است، چاره ای نداشته است.
طراح واکسن رازی کووپارس افزود: این تغییر تاکتیک از سوی ویروس که در مواقعی به ضرر خود ویروس خواهد بود، برای اتصال بیشتر به رسپتور ACE2 بوده و قسمت حساس ویروس RBD را بیشتر برای سیستم ایمنی نمایان کرده و قدرت و شدت اتصال را بالا برده است.
بنی هاشمی با اشاره به اینکه افزایش بیان RBD شاید به سبب تغییرات گلیکوزیاسیون سطح ویروس پس از این جهش باشد، خاطرنشان کرد: پیش تر، گلیکوزیزاسیون قسمت RBD را استتار کرده بود و این اتفاق مانع مهار کامل ویروس می شد.
مدیر تحقیقات و توسعه موسسه رازی، خاطرنشان کرد: در نظر داشته باشید برای شیوع و غالب شدن این ویروس بعنوان واریانت غالب، امیکرون به غیر از سیستم ایمنی میزبان باید با رقیب خود یعنی واریانت های دلتا و دلتا پلاس بجنگد و این به آسانی رقابت واریانت دلتا با واریانت آلفا و بتا نخواهد بود و بعید بنظر می رسد به سادگی بر روی واریانت دلتا سوار شده و واریانت غالب شود.
وی، موتاسیون های زیاد ویروس را عاملی در تحت تأثیر قرار دادن واکسن ها از دیدگاه ایمنی همورال و همینطور آنتی بادی های مونوکلنال (جهت درمان) دانست و افزود: بنابراین واکسن هایی که هر دو ایمنی همورال و سلولار را فعال می کنند در این خصوص موفق تر عمل خواهند کرد.
بنی هاشمی خاطرنشان کرد: حقیقت این است اگر این ویروس به جای ویروس اولیه ووهان بود با سیستم ایمنی دو سال پیش الان میزان مرگ و میر ۱۰ برابر امروز بود.
وی ادامه داد: امروز این نگرانی جایگاهی ندارد و خدا را شکر با واکسیناسیون و ایمنی طبیعی این مشکل حل شده است.
مدیر تحقیقات و توسعه موسسه رازی در ادامه، به ذکر نکاتی مهم در مورد واکسن و واکسیناسیون اشاره نمود و با تاکید بر تکمیل واکسیسنایون عموم افراد حائز شرایط هر چه سریع تر، اظهار داشت: لازم است از واکسن های موثرتر برای این مهم استفاده گردد.
وی اظهار داشت: به سبب موتاسیون در قسمت خود RBD واکسن هایی که فقط بر پایه RBD ساخته شده اند، یا واکسن هایی که با غیر فعال کردن ویروس ساختار RBD و پروتئین سطحی به هم می خورد در این کارزار ضعیف عمل خواهند کرد.
بنی هاشمی تزریق دزز یادآور را بسیار مهم خواند و تصریح کرد: افرادی که واکسن هایی در پلت فرم سینوفارم دریافت کرده اند، دوز یادآور را بعد از سه تا چهار ماه از دریافت دوز دوم، حتما دریافت نمایند.
طراح واکسن رازی کووپارس، با اشاره به اینکه شاید این آخرین واریانت نبوده و سالهای آتی به دزهای یادآور جدید نیاز باشد، خاطرنشان کرد: همینطور با عنایت به اینکه سیستم ایمنی نباید با پروتئین های غیرمهم به غیر از پروتئین های ایمونودومیننت آن هم در صورت ضرورت درگیر شود، ازاین رو برای دز یادآور از واکسن های غیر فعال ویروسی یا وکتور بیس نباید بهره برد.
وی، کنترل و قرنطینه مرزهای ورودی کشور بدون هیچ استثنایی را ضروی دانست و تصریح کرد: افرادی که از کشورهای مشکوک به واریانت های جدید وارد ایران می شوند، تا دو هفته در مکان های ایزوله نگهداری شوند.
ایمونولوژیست موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، با تاکید بر تشویق مردم به رعایت فاصله اجتماعی، پوشیدن ماسک و اقدام منطقی در مورد واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال، خاطرنشان کرد: در صورت رعایت این موارد و پروتکل ها مشکلی نخواهیم داشت.
منبع:

1400/09/06
21:09:13
0.0 / 5
302
تگهای خبر: آموزش , بیماری , توسعه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین