با استفاده از بافت های فرسوده محقق می شود

برنامه اجرای نهضت ملی مسکن در داخل تهران

برنامه اجرای نهضت ملی مسکن در داخل تهران خشکشوئی آنلاین: با وجود آنکه شهر تهران در مرحله فراخوان برای ثبت نام واحدهای نهضت ملی مسکن قرار ندارد و ساکنان پایتخت باید برای شهرهای اطراف نام نویسی کنند، دولت نوسازی محدوده 5 هزار هکتاری بافتهای فرسوده، ذیل طرح نهضت ملی مسکن را در دستور کار دارد.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، کمبود زمین دولتی در داخل شهر تهران محدودیتهایی را برای اجرای پروژه نهضت ملی مسکن در این کلانشهر به وجود آورده است. بر این اساس وزارت راه و شهرسازی در مرحله نخست از ثبت نام این طرح از متقاضیان ساکن در تهران دعوت کرد تا در شهرهای پرند، هشتگرد، ایوانکی، پاکدشت و رباط کریم ثبت نام کنند.
با این وجود در شهر تهران ۴۹۰۵ هکتار بافت فرسوده وجود دارد و آمار و ارقام، گسترش بیش از پیش این محدوده را نشان میدهد. بافت فرسوده تهران تا سال قبل ۳۳۸۶ هکتار برآورد می شد که آذرماه سال قبل ۱۵۱۹ هکتار برمبنای مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی به آن اضافه گردید.
سالهاست دولت و شهرداری در پی نوسازی سالیانه ۱۰ درصد از بافت فرسوده می باشند اما به دلایلی همچون نوسانات اقتصاد کلان، تورم نهاده های ساختمانی و پایین بودن توان ساکنان بافتهای ناکارآمد، این هدف آنطور که باید و شاید محقق نشده است.
اما قانون جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) با ارائه مشوق ها و تسهیلات مناسب، این فرصت را فراهم نموده تا دولت و شهرداری ضمن نوسازی بافتهای فرسوده، ظرفیتی را برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در داخل شهر تهران فراهم آورند.
در این خصوص بتازگی وزیر راه و شهرسازی از برنامه تشکیل کمیته ای مشترک بین این وزارتخانه و شهرداری تهران آگاهی داده و گفته است که برای برخی شهرستان ها مانند زاهدان و چابهار این مساله شروع شده است.
رستم قاسمی درباره استفاده از بافت های فرسوده برای ساخت مسکن اظهار داشت: بافت فرسوده یکی از معضلات جدی کشور است، بر طبق آمارها ۶۱ هزار هکتار از اراضی شهری کشور بافت فرسوده است و حدود ۱۲ میلیون نفر در این مناطق زندگی می کنند.
عضو کابینه دولت سیزدهم با اعلان اینکه در قانون جهش تولید مسکن توجه بیشتری به بافت های فرسوده شده است، اضافه کرد: استفاده از این ظرفیت در دستورکار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.
همچون ظرفیت های قانون جهش تولید مسکن که می تواند در اختیار بافت های فرسوده قرار گیرد تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی به ازای هر واحد است. اکنون پیشنهاد پرداخت وام ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان برای شهرهای جدید اطراف تهران داده شده و به همین دلیل تسهیلات مذکور می تواند به بافت های فرسوده تهران نیز تعلق بگیرد. هم اکنون سقف تسهیلات نوسازی بافت فرسوده در تهران و کلانشهرها برای سازندگان حرفه ای که از تکنولوژی های جدید استفاده می نمایند ۳۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد است.
منبع:

1400/09/13
16:25:13
0.0 / 5
704
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین