ضرورت افزایش سرانه فرهنگی واجتماعی منطقه ۱۳

ضرورت افزایش سرانه فرهنگی واجتماعی منطقه ۱۳ خشکشوئی آنلاین: رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران خواهان افزایش سرانه فرهنگی و اجتماعی در منطقه 13 شهرداری تهران شد.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران، نرگس معدنی پور رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در جریان بازدید از منطقه ۱۳ شهرداری تهران که در سوله مدیریت بحران این منطقه برگزار شد، اظهار داشت: از خاصیت های شاخص منطقه ۱۳ همین بس که این منطقه به پیشگامان انقلاب اسلامی مشهور است و به همین دلیل خدمتگزار این مردم بودن افتخار بسیار بزرگی است.
وی با اعلان اینکه منطقه ۱۳ یکی از مناطق خاص شهر تهران به حساب می آید، بیان داشت: تمام چالش های حوزه مدیریت شهری که در دیگر مناطق بصورت پراکنده دیده می شود در منطقه ۱۳ بصورت تجمیع شده وجود دارد که همچون این موارد می توان به قنات، مسیل، پارک جنگلی، پادگان، بافت فرسوده، لطمه های اجتماعی آن هم از نوع نوظهورش، سد معبر و... اشاره نمود.
ایشان سپس منطقه ۱۳ شهرداری تهران را در زمینه فرهنگی و هنری بی نظیر خواند و اشاره کرد: وجود مواردی همچون اماکن قدیمی و تاریخی، حوزه های گردشگری، وجود مساجد مهم و محوری، استقرار مراکز مذهبی، فرهنگی و هنری از نقاط قوت این منطقه به حساب می آیند.
معدنی پور با اعلان اینکه مشارکت جویی خصیصه بارز و شاخص مردم ساکن در منطقه ۱۳ است، بیان کرد: مردم در سطوح مختلف مطالباتی را از مدیریت شهری دارند که می توان آنها را به ترتیب به ۵ دسته خدمات شهری، فنی و عمرانی، حمل و نقل، معماری و شهرسازی و نهایتاً فرهنگی و اجتماعی تقسیم نماییم.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با اعلان اینکه موضوعات فرهنگی و اجتماعی با اهمیت ترین مطالبه شهروندان است، افزود: اگر در ۴ لایه اول به موضوعات فرهنگی و اجتماعی توجه نشود نمی توان توقع داشت که توفیقی در شهر به دست آید.
وی اظهار داشت: ما در لایه های مختلف برای تامین مطالبات شهروندان نیاز به مشارکت مردم داریم. همین طور نیاز به فرهنگ شهری و شهروندی داریم و در تمام موارد نیازمند فرهنگسازی و آموزش شهروندی هستیم.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران بیان کرد: در کمیسیون ما بر این باوریم که انجام امور با تاکید بر نگاه و رویکرد فرهنگی و اجتماعی می تواند زمینه ساز اجرای طرح ها و پروژه های موفق شهری باشد.
نرگس معدنی پور در ادامه سخنان خود اشاره کرد: توجه به محتوای زیرساخت ها یکی از نیازهای شهر است و ما می بایست نسبت به بازبینی محتوای موجود در این بخش دقت نظر داشته باشیم و از طرف دیگر در غنی سازی و استانداردسازی محتوا در زیرساخت ها اقدام و سپس در جهت توسعه آنها گام برداریم.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان ساخت: در منطقه ۱۳ کمبودهایی را در سرانه فضاهای فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی مشاهده می نماییم که این سرانه ها می بایست افزایش یابند. لازم است تا در کنار دیگر سرانه های مدیریت شهری به تامین سرانه های فرهنگی اجتماعی نیز توجه ویژه ای صورت گیرد.
معدنی پور در ادامه این جلسه با اشاره به اهداف کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در دوره ششم مدیریت شهری اظهار داشت: بهبود وضعیت فاکتورهای فرهنگی و اجتماعی تهران، توسعه عادلانه فرصت ها و خدمات فرهنگی و اجتماعی در شهر، افزایش کارآمدی و اثربخشی نظام برنامه و بودجه در زمینه فرهنگی و اجتماعی، نقش آفرینی فعال در تحولات فرهنگی و اجتماعی شهر تهران، ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی، تحکیم بنیان خانواده و... همچون ماموریت های کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر است.
نماینده مردم در شورای اسلامی شهر تهران با اعلان اینکه زمانی می توان بستر لازم برای پیش گیری از لطمه اجتماعی را فراهم آورد که به خانواده و کارکردهای آن توجه شده باشد، اظهار داشت: ما نیازمند افزایش نظارت برای متناسب سازی و بهبود فاکتورهای فرهنگی اجتماعی هستیم. به همین دلیل کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در تلاش است که شاخص ها را بهبود بخشیده و ضمن سیاست گذاری واستانداردسازی کیفیت زندگی، برای کاهش عوامل مخاطره آمیز و کنترل و کاهش اسیب های اجتماعی اقدام نماید که این مهم با ظرفیت سازی برای ارتقا سرمایه اجتماعی در تهران و توسعه ظرفیت ها برای آموزش و توانمندی شهروندان و گسترس زمینه های همیاری و مشارکت اجتماعی در میان شهروندان فراهم خواهد شد.
او در آخر اشاره کرد: تلاش میکنیم در بودجه ۱۴۰۱ باتوجه به اولویت های فرهنگی که در منطقه ۱۳ وجود دارد نسبت به بودجه ریزی برای منطقه اقدام نماییم.
درب مراکز فرهنگی در ۴ سال قبل به روی مردم قفل شد

همین طور زهرا شمس احسان عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در جلسه پایانی بازدید از منطقه ۱۳ شهرداری تهران که در سوله مدیریت بحران این منطقه برگزار شد، اظهار داشت: منطقه ۱۳ دارای بافتی سنتی، قدیمی و دارای هویت است که بیشتر خانواده های ساکن در نواحی آن متدین و اصیل می باشند اما با این وجود در ناحیه یک این منطقه به سبب تعدد و تنوع قومیتی و همین طور تردد گروههای غیر بومی مشکلاتی از نظر هویتی به وجود آمده است.
وی افزود: عوامل فوق زمینه ساز ایجاد مخاطرات اجتماعی و تغییر در سبک زندگی خانواده ها شده است. باید به این نکته توجه گردد که علارغم وجود رفاه نسبی در سطح منطقه طبق مطالعات انجام شده میزان رضایت زندگی و نشاط اجتماعی در سطح پایینی قرار گرفته است.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران با اعلان اینکه چالش های موجود در سطح منطقه می بایست با مدیریت جهادی مرتفع گردد، اظهار داشت: موضوعات می بایست در راه تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های منطقه و مباحث اجتماعی و فرهنگی قرار گیرند. این یک واقعیت است که در ۴ سال قبل نوعی رخوت، سستی و کسالت در زمینه فرهنگی اجتماعی در سطح منطقه و در سطح شهر تهران به وجود آمده است. امروز ما تازه می خواهیم موارد را احیا نماییم و برخی فضاها و زیرساخت های اجتماعی را در سطح شهر که عموما در طول این مدت درشان به روی مردم قفل شد را بگشایم.
ایشان سپس سخنان خود با اشاره به نرخ پایین سرانه های فرهنگی اجتماعی و ضرورت ارائه خدمات اجتماعی در سطح منطقه گفت: مجموعه های مهارت آموزی کوثر در طول این سال ها تعطیل شد. سه مرکز در این خصوص داشتیم که در آنها ۴۷۲ خانم سرپرست خانوار پوشش دهی می شدند. با تعطیل شدن این مراکز در صورتیکه مباحث اقتصادی، تورم و گرانی وجود دارد به صورتی سفره افراد را کوچکتر کرده ایم.
شمس احسان افزود: املاکی در دست شهرداری وجود دارد که باید با کمک موسسات مردم نهاد و گروههای جهادی با یک توسعه و بهسازی در اختیار زنان سرپرست خانوار قرار گیرند.
ایشان سپس سخنان خود به بازآفرینی بازارچه های خود اشتغالی اشاره نمود و اظهار داشت: این بازارچه ها در سطح منطقه تعطیل شده اند که ضرورت دارد نسبت به احیاء انها اقدام صورت گیرد.
این عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران بر ضرورت استفاده از ظرفیت بوستان بانوان در پارک سرخ حصار نیز اصرار کرد و بیان داشت: با راه اندازی بوستان بانوان در سرخه حصار می توان این پارک را بصورت فرامنطقه ای در اختیار شهروندان قرار داد.
شمس احسان در ادامه سخنانش به پدیده کودکان کار در منطقه ۱۳ اشاره نمود و اظهار داشت: ما در هر منطقه حداقل یک مرکز پرتو در اختیار داریم که بوسیله آنها می توان نسبت به توانمندسازی کودکان کار در ابعاد مختلف همچون جسمی، اجتماعی، روانی و حتی آموزشی اقدام نمود. همین طور می توانیم این مساله را در اختیار مراکز مردم نهاد قرار داده و با تامین زیرساخت ها آنها را تشویق به دریافت مجوز از بهزیستی جهت ارائه خدمات به کودکان کار نماییم.
وی همین طور بر ضرورت در اختیار قرار دادن مراکز خالی موجود در سطح مناطق به موضوعات فرهنگی و اجتماعی اصرار کرد.
این کارشناس مسائل اجتماعی در ادامه جلسه اظهار داشت: توسعه خانه های مجردی، خانه های کارگری، خالی شدن سکنه در ناحیه یک و... سبب شده تا هویت در این بافت گرفتار مشکل شود پس بنظر می رسد باید در قالب سرمایه اجتماعی و پژوهش نخبگان مشارکت صورت گرفته و راهکاری برای برون رفت از وضع موجود تعریف شود.
وی افزود: در این خصوص ما در شورای شهر و در کمیسیون کمک میکنیم اما باید اراده از پایین به بالا باشد یعنی این که منطقه بگوید که با چه ابزاری می تواند این مسیر را هموار کند تا ما بررسی نماییم که چطور میتوان این راه را پیمود و به سرانجام رساند.
بنا براعلام روابط عمومی شورای شهر، ایشان سپس با اشاره به این که ضعف در احساس امنیت زمینه ساز کاهش کیفیت زندگی در منطقه ۱۳ شده است، اظهار داشت: احساس امنیت بر روی بحث زیست پذیری و کیفیت زندگی تاثیر می گذارد که اساسا رفع فضاهای بی دفاع و کانون های نا امن و نقاط مساله دار می تواند جریان کیفیت زندگی در محلات منطقه را بهبود ببخشد.
این عضو شورای شهر تهران در آخر بر ضرورت استقرار پایگاه های مددکار شهر در پایانه های بین شهری در شهر تهران اصرار کرد و اظهار داشت: مبدا ورودی تعدادی از افراد لطمه دیده اجتماعی همچون دختران فرار، افراد بی خانمان و گروههای لطمه دیده اجتماعی از ترمینال شرق است که بنظر می رسد باید از ظرفیت سازمان رفاه و معاونت اجتماعی شهرداری تهران بمنظور استقرار پایگاه مددکار شهر را در این ترمینال استفاده گردد. اکنون پایگاه مددکار شهر در ترمینال ها و پایانه های ما فعال نیستند.1400/10/20
13:13:44
0.0 / 5
272
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین