حسین پور:

جامعه هدف سازمان بهزیستی به حال خود رها شده است

جامعه هدف سازمان بهزیستی به حال خود رها شده است یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمان رای اعتماد وعده داد که برای کاهش صدمه های اجتماعی و پشتیبانی از معلولان و اقشار صدمه پذیر برنامه دارد، اما تابحال هیچ اقدامی در این حوزه صورت نگرفته و وضعیت جامعه هدف این نهاد تغییری نداشته است.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، کمال حسین پور در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در طرح سوال خود در مورد چرایی ضعف در عملکرد سازمان بهزیستی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان نمود: یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی پشتیبانی از مستضعفان بود، همانطوری که امام راحل فرمودند انقلاب به دست مستضعفان و طبقه پایین جامعه به پیروزی رسید.
وی افزود: سازمان بهزیستی هم با هدف عرضه خدمات و حفظ کرامت معلولان و اقشار صدمه پذیر شکل گرفت. وظیفه این سازمان رسیدگی به امور کودکان بی سرپرست، زنان سرپرست خانوار، تأمین سلامت روان جامعه، پشتیبانی از کودکان و زنان صدمه دیده و کاهش صدمه های اجتماعی بوده و تأمین نیازهای حداقلی این اقشار از مهم ترین وظایف این نهاد به حساب می آید. اما در چند سال گذشته شاهد ضعف مفرط و سوء مدیریت در سازمان بهزیستی بوده و به نظر می آید این نهاد در بروکراسی اداری دست و پا می زند. مردم مستضعف که جامعه هدف سازمان بهزیستی بودند بر این امید بودند که در دولت جدید از آنها حمایت شود و خون جدیدی در شریان های این نهاد حمایتی جریان یابد، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.
نماینده پیرانشهر و سردشت در ادامه اظهار نمود: آقای وزیر در زمان رای اعتماد گفتند که برای کاهش صدمه های اجتماعی و رسیدگی به معلولان برنامه دارند. حال سوال من این است که در این حوزه چه کردند؟ وضعیت معلولان در دوره مدیریت قبلی با دوره مدیریت فعلی چه تفاوتی کرده است؟ آیا مسائل توانبخشی آنها تأمین شده است؟ آیا از زنان بی سرپرست و سرپرست خانوار حمایت شده و مشاغل خانگی و بیمه های آنان هم تقویت شده است؟ متاسفانه هیچ کدام از این اتفاق ها رقم نخورده است.
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی از سال ۱۳۹۸ اقدامی را به نام طرح مثبت زندگی با مشارکت بخش غیردولتی شروع کرده تا در جهت برون سپاری خدمات اجتماعی اقدام نماید اما نتایج نشان داده است که با چالش های اساسی روبه رو شده است. آیا مدیران سازمان بهزیستی غیر از گرفتن حکم انتصاب برای مطالعه گزارش های علمی هم وقت می گذارند.
وی افزود: با گسترش اورژانس اجتماعی و مراکز ترک اعتیاد هم نتوانستیم جلوی افزایش حجم این معضلات اجتماعی را بگیریم. مهم ترین مشکل سازمان بهزیستی بعنوان اصلی ترین سازمان حمایتی در کشور فقدان شناخت جامعه از صدمه های اجتماعی و گروههای صدمه دیده است. آیا سازمان بهزیستی توانسته در به زیستن افراد جامعه و کاهش آلام آنها موثر واقع شود؟ آیا مسؤلان سازمان بهزیستی از افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار و کودکان صدمه دیده خبر دارند؟ آیا تلاش بهزیستی برای حفظ کیان خانواده های صدمه دیده و پشتیبانی از آنان کافی بوده است؟ پاسخ همه اینها خیر است. جامعه هدف سازمان بهزیستی به حال خود رها شده است.
حسین پور در ادامه تصریح کرد: آقای وزیر در هنگام رای اعتماد قول و وعده های زیادی به ما دادند اما حالا زمان اجرا و عمل به وعده ها فرا رسیده است. دیگر ما منتظر اگر و اما نیستیم باید با حقیقت های صدمه های جامعه آشنا شد.
نماینده سردشت اظهار داشت: آقای وزیر، آیا زمانی که در چهارراه ها کودکان کار را می بینید برنامه های خویش را مرور می کنید، زمانی در شهرهای بزرگ کودکان کار زیاد بودند اما امروز در شهرهای کوچک هم انبوه آنها را مشاهده می کنید. برای حمل و نقل افراد معلول و دسترسی عادلانه آنها به تمام خدمات اجتماعی تدبیری شده است؟. ما حتی در شهرهای بزرگ هم برای مناسب سازی معابر برای استفاده معلولان کاری نکردیم.
حسین پور اظهار داشت: متاسفانه بیشتر انرژی در سازمان بهزیستی ظرف جمع آوری و عرضه آمار می شود. برنامه های این سازمان بیشتر بر روی کمیت دلالت دارد و کیفیت را فراموش کردند. سازمان بهزیستی با ادامه این روند نمی تواند پاسخگوی مشکلات اجتماعی جامعه و پشتیبانی از معلولان باشد.1401/02/11
11:38:56
0.0 / 5
220
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین