توله یوزهای ایران نر هستند نه ماده

توله یوزهای ایران نر هستند نه ماده خشکشوئی آنلاین: سرپرست اداره کل محیط زیست استان سمنان از نر بودن سه توله یوز متولد شده در مرکز تکثیر توران آگاهی داد.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از خبر آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سرپرست اداره کل محیط زیست سمنان اظهار نمود: بعد از تاکید رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای تشکیل کارگروه حقیقت یاب علل بررسی تلف شدن یکی از سه توله یوزایرانی که در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ به طور سزارین در مرکز تکثیر یوزپلنگ آسیایی متولد شده بودند، دکتر اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان نماینده ویژه رییس سازمان امروز عازم سمنان شد.

دکتر ظاهری سرپرست اداره کل محیط زیست استان سمنان اضافه کرد: جلسه فوری و اضطراری بررسی علل تلفات تکثیر گربه سانان در اسارت باتوجه به یافته های علمی و تجارب جهانی با حضور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان، تیم علمی و اجرائی ودامپزشک معتمد انجام شد و علت تلف شدن یکی از سه توله ضعیف بودن در ابتدا با وزن ۳۰۰ گرم و ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه تعیین و صورتجلسه گزارش با حضور حاضرین در جلسه امضاء شد.

این دامپزشک اشاره کرد: همین طور در این نشست بعد از بررسی های لازم و علمی عنوان شد که تشخیص جنسیت گربه سانان مخصوصاً یوزپلنگ در ایام اول که توله ها متولد شده بودند خیلی مشکل و حساس بوده و اندام های تناسلی آنها به آسانی قابل تشخیص نیست که با رشد حیوان، تعیین جنسیت مرحله به مرحله آسان تر خواهد بود.

دکتر ظاهری اشاره کرد: در بازدید امروز به همراه دامپزشکان حاذق و مجرب، مجدداً توله یوزها مورد معاینه قرار گرفتند و مشخص شد توله ها نر هستند.

سرپرست اداره کل محیط زیست استان سمنان اشاره کرد: کارشناس تغذیه حیات وحش مرکز تکثیر یوز آسیایی به درخواست پزشک معتمد امروز تغییر و پس از تولد آغوز به توله ها با سرنگ داده شد و هم اکنون از شیر خشک مخصوص گربه سانان با برند معتبر جهانی برای تغذیه استفاده می شود و وزن توله ها در زمان تولد۳۵۰ گرم توسط دامپزشک معتمد در گزارش اعلام و پس از چهار روز به ۵۰۰ گرم افزایش داشته است.

وی تاکید داشت: این اولین تجربه ایران درباب تکثیر یوز در اسارت می باشد و تلاش خواهد شد در دوره های بعد باردیگر برای گرفتن توله های جدید از ایران، پروسه تکثیر را با تجربه بیشتری دنبال نماییم.

دکتر ظاهری اظهار داشت: تیم علمی و اجرائی این رویداد بی گمان به سفارش های محققین و رهنمودهای متخصصان حیات وحش ملی و بین المللی نیاز دارند. ۲۳۳۲۳۳


منبع:

1401/02/15
17:59:32
0.0 / 5
188
تگهای خبر: اتو , تجربه , متخصص , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین