هزینه و آلودگی كمتر نیروگاه های بادی

نجات زمین با باد

نجات زمین با باد یک دکتری مهندسی سیستم های انرژی باتوجه به مسیر طی شده برای انرژی های تجدیدپذیر پیش بینی نمود ۲۰ تا ۳۰سال آینده، انرژی های تجدیدپذیر بیشتر از ۵۰ درصد تأمین انرژی دنیا را بر عهده خواهند گرفت.به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا ۲۵ خرداد همزمان با ۱۵ ژوئن از سال ۲۰۱۲ توسط انجمن انرژی بادی اروپا و شورای جهانی انرژی باد بعنوان «روز جهانی باد» نامیده شد. هدف از این کار آگاهی رسانی نسبت به نقش و اهمیت باد در اکوسیستم های مختلف و تغییرات آب وهوایی همینطور استفاده از انرژی باد بعنوان منبع آخر ناپذیر، پاک و مجانی است. بر مبنای اطلاعات «ارث» معمولاً انرژی بادی، موردنظر طرفداران محیط زیست هستند اما هر نوع انرژی برای محیط زیست هزینه دارد و انرژی بادی هم از این قاعده مستثنی نیست. استفاده از قدرت باد، یکی از پاک ترین و پایدارترین راه های تولید برق است، چونکه تولید آلودگی های سمی و انتشار گازهای گلخانه ای را به دنبال ندارد.

نوید باقری هم در گفت و گو با ایسنا به دو دیدگاه عمده درباره انرژی های تجدیدپذیر اشاره و اظهارکرد: اول بحث محدودیت ها و آخر پذیر بودن سوخت های فسیلی را داریم که دیر یا زود منابع نفت و گاز و ذغال سنگ هم کمی دیرتر از آن دو به پایان خواهند رسید و نسل های آینده ما به این سوخت ها به میزان کنونی دسترسی ندارند. از طرفی دیگر سوخت های فسیلی با عنایت به کربن ذخیره شده در خود وقتی سوزانده می شوند به انرژی تبدیل خواهند شد و با انتشار آلودگی­ ها به محیط زیست صدمه می زنند ازاین رو ناگزیر به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر هستیم.

این مهندس انرژی به آماری از مصرف سوخت های فسیلی در دنیا اشاره نمود و توضیح داد: بیشتر از ۸۵ درصد انرژی مصرفی در دنیا منشاء فسیلی دارد و حدود ۱۵ درصد از انرژی های تجدیدپذیر است. بنابراین در نگاههای متفاوت از سوی سازمان های مختلف برای آینده انرژی دنیا همواره تلاش در افزایش سهم انرژی های تجدید پذیر است.
وی به بین رشته ای بودن انرژی های تجدیدپذیر اشاره نمود و اظهار داشت: انرژی باد تنها در ارتباط با مهندسی انرژی، سیستم های انرژی یا انرژی های تجدیدپذیر نیست بلکه دانش توسعه انرژی بادی را میتوان از رشته های مختلف مانند هواشناسی، محیط زیست، هوافضا، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، برق، اقتصاد و متالوژی پیگیری کرد. این رشته ها می توانند به مسائل در رابطه با انرژی بادی بپردازند و فرد علاقمند به این مورد می تواند از راه این رشته ها از دانش خود در انرژی تجدیدپذیر استفاده نماید و تحقیق یا رساله عرضه نماید.
باقری با عنایت به توسعه روز افزون انرژی بادی با در نظر گرفتن قیمت و هزینه تمام شده نیروگاه های بادی، هزینه های اجتماعی، زیست محیطی و یارانه هایی که به انرژی های فسیلی داده می شود، انرژی بادی را از نظر اقتصادی در رقابت با سایر فناوری های تبدیل انرژی دانست.
آیا انرژی فسیلی قابل حذف است؟ این مهندس انرژی درباره حذف یا کاهش سوخت فسیلی با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر بخصوص باد توضیح داد: برنامه ریزی کشورها برای تأمین انرژی در دهه های آینده همراه با رویکرد کاهش انرژی های فسیلی و افزایش انرژی های تجدیدپذیر است. با این رویکرد و در اکثر این طرح ها حدود ۷۵ درصد کل انرژی دنیا از تجدید پذیرها و تنها ۲۵ درصد از فسیلی ها خواهد بود.
باقری درباره حذف و به صفر مطلق رساندن سوخت های فسیلی اظهار داشت: راه طولانی را در پیش داریم و احتمال این که تا اتمام نفت و گاز همچنان از این منبع انرژی استفاده نماییم بسیار بالاست اما رشد ۳۵ برابری استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در طول ۲۰ سال نشان دهنده عزم راسخ دنیا در ارتباط با توسعه این نوع از انرژی­ ها است و انتظار می رود تا ۲۰ تا ۳۰ سال آینده، انرژی های تجدیدپذیر بیشتر از ۵۰ درصد تأمین انرژی دنیا را بر عهده بگیرند.
باقری از نظر میزان تولید در انرژی های تجدیدپذیر، انرژی بادی و آبی و خورشیدی را پیشرو دانست و اظهار داشت: انرژی بادی به دلیل تبدیل مستقیم الکتریسیته، افزون بر انرژی آبی و خورشیدی دارای اهمیت است.
وی به نیروگاه های بادی ساحلی و فراساحلی(On/Offshore wind power) و پتانسیل استفاده از فضای اقیانوس ها برای نیروگاه های بادی اشاره نمود و اظهار داشت: هزینه زیادی برای استقرار انرژی بادی روی زمین نمی پردازیم و این امکان برای توربین های بادی نسبت به انرژی خورشیدی که برای توسعه مقداری مشکل زمین دارد، مهیاتر است.
باقری با عنایت به روش تولید برق اظهار داشت: انرژی نهایی را به صورت های مختلف گرما یا الکتریکی و برق استفاده می نماییم. برق در مصرف کننده های نهایی مختلف مانند بخش ساختمان، صنعت، کشاورزی و حمل و نقل دارای اهمیت است. برای تولید انرژی الکتریکی عموما در منابع انرژی تغییر شکل ایجاد می نماییم که این منابع می توانند تجدیدپذیر یا تجدیدناپذیر باشند.

وی در ادامه به اهمیت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر بخصوص باد در تولید برق اشاره نمود و اضافه کرد: انرژی های تجدیدپذیر بخصوص باد به صورت مستقیم الکتریسته تولید می کنند. حرکت جنبشی باد را به حرکت مکانیکی در پره ها تبدیل می کنند و حرکت مکانیکی پره ها در ژنراتور تبدیل به الکتریسیته می شود و برای مصرف نهایی به دست ما می رسد.

باقری تصریح کرد: باد به علت تولید مستقیم برق پرارزش است چونکه مشکل عمده سیستم های انرژی، تولید برق پایدار می باشد.

این مهندس انرژی ضمن اشاره به توسعه انرژی های تجدیدپذیر در دنیا توضیح داد: در دنیا وضعیت توان نصب شده توربین های بادی در سال ۲۰۰۱، ۲۴ گیگاوات بوده است که درطی ۲۰ سال با ۳۵ برابر افزایش در سال۲۰۲۱ به ۸۳۷ گیگاوات رسید.

وی اضافه کرد: به صورت متوسط هر ساله حدود ۴۰ تا ۶۰ گیگاوات توربین جدید در دنیا نصب شده است؛ به این معنا که محققان و صنعتگران در دنیا به سمت رشد انرژی های تجدیدپذیربه ویژه استفاده از انرژی بادی و خورشیدی حرکت کرده اند.

باقری به دو بخش اصلی تولید انرژی از راه توربین های بادی پرداخت و توضیح داد: بخش اول پتانسیل سنجی و بخش دوم فناوری تولید و بهره برداری از توربین های بادی است.

این مهندس انرژی در ادامه به زیرساخت ها و امکانات لازم در ایران جهت تولید برق با استفاده از توربین ها اشاره نمود و اظهار داشت: در بخش پتانسیل یابی، سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی ایران (ساتبا) برای نقاط مختلف کشور نقشه بادی طراحی نموده و مشخص کرده است که کدام مناطق بادخیز هستند و پتانسیل ایجاد نیروگاه و مزارع بادی را دارند.

وی اضافه کرد: در فناوری تولید و بهره برداری از توربین های بادی در دو سال گذشته به سمت بومی سازی توربین ها رفته ایم و با عنایت به زلزله خیز بودن ایران محاسبات در ارتباط با بدنه توربین با مدلهای دیگر نقاط دنیا متفاوت می باشد.

این مهندس انرژی با عنایت به ساخت توربین بادی در کشور تصریح کرد: می توانیم با سرعت بیشتری در کشور شاهد رشد نیروگاه های بادی باشیم.
عبور اقتصاد کم کربن از مسیر انرژی بادی
این مهندس انرژی به تأثیر انرژی باد بر رونق اقتصاد کم کربن پرداخت و اظهار داشت: اقتصاد کم کربن از مسیر انرژی های تجدیدپذیر می گذرد.

وی در ادامه به دو رویکرد در مهندسی انرژی اشاره نمود و توضیح داد: اول بحث بهینه سازی و صرفه جویی انرژی در صنعت، حمل و نقل، ساختمان و کشاورزی را داریم که انرژی را به صورت درست مصرف نماییم، دوم استفاده از منابع پایدارتر و کم کربن یعنی همان انرژی های تجدیدپذیر که در رابطه با اقتصاد کم کربن است و برای تولید انرژی از منبعی که انتشار حداقلی دارد، استفاده نماییم.

باقری در انتها به مبحث اقتصاد کم کربن در انرژی های تجدیدپذیر اشاره نمود و اظهار داشت: چرخه اقتصاد را فارغ از بحث های سیاست گذاری و امنیت انرژی، انرژی اداره می کند و برای هر صنعت و اقتصاد احتیاج به انرژی داریم. انرژی کم کربن از مسیر تجدیدپذیرهایی مانند آب، خورشید و باد می گذرد و با عنایت به مشکلات زمین برای خشکی و کمبود منابع آبی پیشبینی می شود مقدار توسعه انرژی بادی بیشتر از سایر انرژی های تجدیدپذیر باشد.

به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، سعید متصدی - معاون اسبق محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - استراتژی اقتصاد کم کربن را جزء اصلی رویکرد برآورده کردن اهداف مبارزه با تغییرات آب و هوایی و متضمن رشد پایدار در جوامع دانسته و اظهار کرده بود: حرکت به سمت اقتصاد کم کربن، افزایش تقاضای فعالیتهایی را در بردارد که همزمان با مصرف موثر سوخت های فسیلی از انتشار دی اکسیدکربن هم جلوگیری نماید.

منبع:

1401/03/25
07:44:00
0.0 / 5
226
تگهای خبر: آب , آلودگی , اتو , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین