زالی مطرح كرد

اهمیت ازدواج و ترویج فرزندآوری در نسل نخبگان

اهمیت ازدواج و ترویج فرزندآوری در نسل نخبگان رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به این که بحث محافظت از جمعیت و جوانی آن یک مبحث جهانی است، اظهار داشت: هر کشوری باید برپایه باورهای محلی و مذهبی، شرایط اقلیمی این مسئله را مدیریت کند؛ یک نسخه واحد برای این مسئله نداریم و تنها میتوان از تجارب کشورهای دیگر در این خصوص به صورت تفکیکی و اقتباسی استفاده نمود.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه قرارگاه جوانی جمعیت و افتتاح باشگاه فرهنگی و خانواده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که با حضور تعدادی از اساتید در تالار بهشتی این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: امروز یک بحث مفصلی توسط پژوهشگران راجع به برنامه های تطبیقی جهانی در زمینه سیاست های فرزندآوری، جوانی جمعیت و کاهش خطر بروز جمعیت به سمت سالخوردگی انجام شد.
پایداری، ثبات و استقامت خانواده با باشگاه فرهنگی خانواده در معاونت فرهنگی دانشگاه ایشان در ادامه اظهار داشت: در این خصوص مقرر شد برنامه های موفق جهانی که اثربخشی آنها در دراز مدت به صورت مستند ثابت شده، به صورت مستقل در کشور صورت گیرد. همینطور در حاشیه جلسه امروز باشگاه فرهنگی خانواده بعنوان یک ظرفیت نهادی جدید برای پایداری، ثبات و استقامت خانواده در معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور تعدادی از اساتید و هیئت رئیسه دانشگاه افتتاح گردید.
زالی در ادامه، اضافه کرد: با عنایت به این که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نزدیک به ۱۴ هزار دانشجو، ۱۵۰۰ نفر عضو هیئت علمی، ۱۷ هزار و ۶۰۰ نفر کارمند که نزدیک به ۱۰ هزار نفر آنها از بین خانم ها هستند و جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر زیر پوشش دارویی و حمایت های درمانی دانشگاه دارد، باشگاه فرهنگی دانشجویی می تواند اقدام موثری در حوزه اهداف جمعیتی دانشگاه انجام دهد.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه باشگاه فرهنگی خانواده با عنایت به سند جامع توسعه خانواده محور در عرصه دانشگاهی افتتاح شده است، توضیح داد: یکی از اهداف اصلی این حوزه در ارتباط با قانون جوانی جمعیت و حمایت خانواده خواهد بود. این هدف بر مبنای ترویج ازدواج سالم و آسان بخصوص ازدواج های آگاهانه، ازدواج های پایدار، ازدواج های بموقع و به هنگام در حوزه است.
اهمیت ازدواج و ترویج فرزندآوری در نسل نخبگان زالی ضمن اشاره به این که در باشگاه فرهنگی تجمیع و اجراسازی برنامه ها و شیوه نامه های عملیاتی قابل اندازه گیری را خواهیم داشت، اضافه کرد: در بحث جوانی جمعیت و بخصوص سیاست های ترویجی فرزندآوری و ازدواج در نسل نخبگان از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چونکه بخش عمده ای از هیئت علمی، کارمندان، اساتید دانشگاه و هم دانشجویان به جمعیت نخبه کشور تعلق دارند. ازاین رو سرمایه گذاری در این گروه خاص منجر به افزایش کیفیت فرزندآوری در کشور خواهد شد. بنابراین باشگاه فرهنگی خانواده با همین نگاه با حضور تعدادی از اعضای هیئت علمی و بزرگان راه اندازی شد.
وی با اشاره به اینکه فرصت سیاست تک روی (جمعیتی) بسیار محدودی فراسوی کشور است و اگر این پنجره مسدود شود گرفتار یک فاجعه خواهیم شد، اظهار داشت: لازم است تا در این خصوص اقدامات و مداخله هایی عادلانه مبتنی بر شواهد، اما صریح، کارا، اثربخش و در عین حال در یک بازه زمانی مشخص صورت گیرد. بسیاری از کشورها تجربه یک سده تلاش در جهت افزایش جمعی دارند که ما می توانیم با استفاده از تجارب آنها به موفقیت های بیشتری دست یابیم.
دانشجویان متاهل، توفیقات تحصیلی بیشتری دارند وی در جهت عرضه تسهیلات و پشتیبانی از دانشجویان متاهل، ابراز کرد: در دانشگاه هر ساله طرحی تحت عنوان شاخه نبات برگزار می شود، که سال جاری شاهد ازدواج ۸۰ نفر از دانشجویان بودیم.
زالی با اشاره به اینکه شاخه نبات یک طرح مدونی با همکاری تشکل های دانشجویی است که خیلی از کارهای اجرایی آن توسط خود دانشجویان انجام می شود، خاطرنشان کرد: این طرح از تجارب موفقی بوده است. تجارب ما در سالهای اخیر نشان داده است که ازدواج های دانشجویی (حوزه برنامه شاخه نبات)، معمولاً ازدواج های پایدارتری بوده و حتی به تازگی هم نتایج تحقیقات ما ثابت می کند که این زوجین توفیقات تحصیلی بالاتری هم کسب کردند.
تخصیص ۳۰۰ میلیارد بودجه دانشگاه برای عرضه تسهیلات خوابگاه متاهلین عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در تلاش هستیم تا از تسهیلات(بودجه) سال جاری دانشگاه در حوزه جمعیت استفاده نماییم، توضیح داد: دانشگاه برپایه مصوبه ۳۰۰ میلیارد بودجه در زمینه خوابگاه متاهلی متعهد به عرضه خدمات شده است. امیدواریم که دانشگاه بتواند از ظرفیت بودجه قانون جوانی جمعیت سریع­تر بهره لازم را ببرد.
وی ضمن اشاره به این که یکی از اشکالات اصلی در حوزه ازدواج دانشجویی بحث اسکان و مسکن زوجین است، اظهار داشت: تلاش بر آن است که بتوانیم این مسئله را برطرف نماییم. امیدواریم با کمک بانک مرکزی و سازمان های ذی ربط بتوان در چارچوب تسهیلات، خرید و... با عنایت به این که خوابگاه های دانشجویی نسبت به سرانه جمعیت دانشجویان بسیار اندک است، خدمات مناسبی را به دانشجویان به خصوص دانشجویان متاهل عرضه دهیم.1401/04/06
17:05:22
0.0 / 5
214
تگهای خبر: بودجه , تجربه , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین